Znał wszystkich i był wszędzie. W samolocie do Smoleńska niestety też

Znał wszystkich i był wszędzie. W samolocie do Smoleńska niestety też

Piotr Nurowski był biznesmenem, ale od dziecka jego serce biło dla sportu i sportowców. Znał wszystkich i był wszędzie. W rządowym samolocie, który leciał do Smoleńska, niestety także. Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego leciał do Smoleńska, by oddać hołd polskim olimpijczykom, którzy zostali zamordowani w Katyniu. 10 kwietnia 2010 r. Zginął wraz z 95 innymi pasażerami tupolewa.

Piotr Nurowski
Piotr Nurowski (Foto: Jerzy Kleszcz / newspix.pl)
 • Piotr Nurowski kochał ruch olimpijski. O sporcie mógł rozmawiać godzinami. Zawsze uśmiechnięty, zawsze pełen energii. To on postawił PKOl na nogi i ściągnął sponsorów.
 • – To nie był prezes, to był przyjaciel sportu, przyjaciel sportowców – powiedziała kiedyś pływacka mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak.
 • Prezes Nurowski znał wszystkich zawodników z imienia, nie szukał w notatkach ich wyników czy problemów. Ci, którzy z nim pracowali, do dzisiaj podkreślają, że przede wszystkim kochał sport. I to od zawsze.
 • Tekst pochodzi z 10 kwietnia 2020 r. Przypominamy go przy okazji 13. Rocznicy katastrofy w Smoleńsku.
 • Więcej informacji znajdziesz w Przeglądzie Sportowym Onet.
 • – Pamiętam tamten poranek 10 kwietnia 2010 r. Zadzwonił do mnie przyjaciel Piotra, pytając, czy oglądam telewizję. Nie oglądałem, więc poprosił, żebym natychmiast włączył. Powiedział mi też o katastrofie. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, co z pasażerami. Dzwonił, bo chciał się dowiedzieć, czy Piotr tam był. Potwierdziłem, że wybierał się na zaproszenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

  Zaraz, dosłownie chwilkę później, sam zadzwoniłem do Jacka, kierowcy prezesa. Chciałem usłyszeć, że może z jakiegoś powodu Piotr nie poleciał. Niestety, potwierdził, że odwiózł go na lotnisko. Oglądałem telewizję cały dzień, czekałem na informacje. Nie do końca było wiadomo, co z ludźmi, później podano, że trzy osoby przeżyły, ale zaraz potem nadzieja zniknęła. Przekazano oficjalnie, że wszyscy zginęli – wspomina jeden z najsmutniejszych dni w nowożytnej historii naszego kraju sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński. Wśród 96 ofiar rządowego tupolewa był prezydent Lech Kaczyński z żoną i najważniejsi ludzie w naszym kraju. Był tam także Piotr Nurowski, prezes PKOl.

  Najpierw walczył o… wizę

  – Cała historia jego wylotu była skomplikowana. Dziesięć dni poprzedzających wizytę w Smoleńsku Piotr spędzał na południu Francji. Kiedy jako biuro PKOl organizowaliśmy jego udział w delegacji, okazało się, że aby mógł polecieć, musi mieć wbitą wizę. Tylko jego paszport był z nim we Francji. Wysłałem tam pracownika PKOl, przywiózł paszport, daliśmy radę zdobyć wizę. Wtedy się cieszyliśmy, że się udało… – Mówi Krzesiński.

  My też byliśmy z nim umówieni. Chcieliśmy się spotkać na wywiad w czwartek, ale był we Francji. Stanęło wstępnie na poniedziałku. – Wcześniej będę w Katyniu. Leci delegacja rządowa, PKOl dostał zaproszenie. A tam zginęli też olimpijczycy, trzeba być. Umawiamy się w przyszłym tygodniu – rzucił do słuchawki w ostatniej rozmowie z “Przeglądem Sportowym”.

  Kilka dni po katastrofie znani sportowcy, przedstawiciele wszystkich związków sportowych, ludzie biznesu, polityki i kultury, a przede wszystkim rodzina i przyjaciele prezesa spotkali się w bazylice św. Michała i Floriana na warszawskiej Pradze. Nie wszyscy zdołali wejść do środka. Na warszawskich Powązkach, w Alei Zasłużonych, gdzie odbył się pogrzeb, też były wielkie tłumy. Wszyscy chcieli pożegnać człowieka, którego nie dało się nie lubić. Był wszędzie, znał wszystkich, zajmował się każdą sprawą, z którą ktoś się do niego zgłosił. Nurowskiego nie dało się nie cenić za miłość do sportu.

  Piotr Nurowski był prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego od lutego 2005 do śmierci
  Piotr Nurowski był prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego od lutego 2005 do śmierci (Foto: Michał Pieściuk/ Newspix.pl / newspix.pl)

  To on w 2005 r. Zaufał młodziutkiej Justynie Kowalczyk, która została zdyskwalifikowana, bo w jej organizmie wykryto zabronioną substancję. Nasza biegaczka, wtedy jeszcze żadna gwiazda, bo działo się to, zanim sięgnęła po jakikolwiek medal, razem z trenerem Aleksandrem Wierietielnym wytłumaczyli, jak doszło do pomyłki i nieostrożności. Uwierzył, że jest czysta, pomógł, znalazł sponsora na trudny czas. Dyskwalifikacja Justyny została skrócona, a ona sama mogła pobiec po brąz igrzysk w Turynie. Zapamiętała to na zawsze i do dzisiaj jest wdzięczna. Nie mogła być na pogrzebie, bo przebywała w tym czasie na Kamczatce, ale przysłała list. Kiedy odczytywano wzruszające słowa, z nieba zaczął lać deszcz, a ludzie mieli mokre oczy.

  Explore more:  Łukasz Piszczek: możemy znów sprawić niespodziankę

  “Spotkamy się w Soczi, Panie Prezesie! Nie otrzyma Pan akredytacji, to prawda, ale… Przemycimy Pana w naszych sercach. Ja i inni polscy olimpijczycy. Już moja w tym głowa. I proszę pamiętać o tej obietnicy. Zrobię wszystko, by jej dotrzymać” – tak kończyła Kowalczyk.

  – To nie był prezes, to był przyjaciel sportu, przyjaciel sportowców – powiedziała kiedyś inna sportowa znakomitość naszego kraju, pływacka mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak. I pewnie pod podobnymi słowami podpisałoby się wielu polskich sportowców. Prezes Nurowski znał ich wszystkich z imienia, nie szukał w notatkach ich wyników czy problemów. Ci, którzy z nim pracowali, do dzisiaj podkreślają, że przede wszystkim kochał sport. I to od zawsze.

  Na kolanach w Whistler

  Wszyscy sportowcy, którzy z nim pracowali, zawsze podkreślają, że stał po ich stronie. – Nie żyje ktoś, kto kochał ludzi, emocjonując się jak nikt inny naszymi występami. Gdyby nie wsparcie prezesa Nurowskiego, nie byłoby brązowego medalu podczas igrzysk w Vancouver – dodawała panczenistka Katarzyna Woźniak. Kiedy razem z Katarzyną Bachledą-Curuś i Luizą Złotkowską sięgały w Kanadzie po medal, Nurowski był akurat ponad 100 kilometrów na północ w Whistler, gdzie po złoto na 30 km biegła Kowalczyk. Gdy w obu miejscach skończyło się sukcesami, padł na kolana, a później żartował, że najwyżej trzeba będzie wziąć kredyt na nagrody za medale. Tak naprawdę był jednak przygotowany.

  – Dla mnie najważniejsze jest to, żebyście wy jako “Przegląd Sportowy” i inni, którzy będą to wydarzenie relacjonować, mieli poczucie, że zrobiliśmy wszystko, co można. Żeby ta ekipa pokazała, co potrafimy. Że nasi po przekroczeniu mety padali. To nie jest żadna propaganda, to sens sportu – mówił w rozmowie z “PS”, jeszcze przed wylotem do Kanady, prezes PKOl. – Moje marzenie jest takie, byśmy po powrocie mieli już dwucyfrową liczbę medali. A dotąd zdobyliśmy ich osiem – dodał. Marzenie spełniło się z nawiązką, bo w IO 2010 polskich krążków było sześć!

  – To nie był prezes, to był przyjaciel sportu, przyjaciel sportowców – powiedziała kiedyś pływacka mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak.
  – To nie był prezes, to był przyjaciel sportu, przyjaciel sportowców – powiedziała kiedyś pływacka mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak. (Foto: MACIEJ GILLERT / NEWSPIX.PL / newspix.pl)

  W Pekinie z Blatterem

  Swoją drogą, Nurowski miał do nich szczęście. Przed igrzyskami w Pekinie zadeklarował, że jeśli Biało-Czerwoni nie zdobędą chociaż dziesięciu miejsc na podium, poda się do dymisji. Działanie trochę pod publiczkę, bo prezes PKOl wpływ na przygotowanie sportowców ma właściwie żaden, ale słowo się rzekło. W 2008 r. Nurowski drżał o wynik do ostatniego dnia, ale rzutem na taśmę wpadł dziesiąty medal z toru kajakowego. W tamtym okresie trwała też próba wprowadzenia kuratora do PZPN. Mówiło się, że to prezes PKOl zorganizował w Chinach ówczesnemu ministrowi Mirosławowi Drzewieckiemu kontakt z szefem FIFA Josephem Blatterem.

  – Powiem jak na spowiedzi. W Pekinie mieliśmy spotkanie ministrów sportu i prezesów komitetów olimpijskich. Odbywało się w ambasadzie francuskiej, bo w Unii Europejskiej trwa francuska prezydencja. Byłem tam z ministrem Drzewieckim i Adamem Gierszem. Ja dotarłem pierwszy. Gdy pojawił się Blatter z Jerome’em Champagne’em, pogadaliśmy sobie z dziesięć minut. Rozmawialiśmy o zmianach, jakie miały miejsce w polskim ustawodawstwie, za co FIFA nas pochwaliła. A Drzewiecki w trakcie spotkania ze Szwajcarem jedynie uścisnęli sobie ręce i tyle. Przysięgam na głowy moich wnucząt, że tak właśnie było. Bo potem czytałem w gazetach, że się spotkali i coś knuli – tłumaczył.

  Explore more:  "Diablo jest najlepszy na świecie"

  Zresztą wielu sugerowało, że to on był pomysłodawcą próby zainstalowania kuratora. – Czy my wszyscy już powariowaliśmy? – Denerwował się jednak Nurowski. A sam o PKOl mówił, że kiedy zaczynał pracę na stanowisku prezesa, gdy ministrem sportu z ramienia rządzącego wtedy PiS był Tomasz Lipiec, nie traktowano go jako poważnego partnera. – Stałem się chyba za bardzo oportunistą i konformistą, bo dałem się tak traktować. Może dlatego, że nie byłem od rządu zależny. Nasz komitet olimpijski jako jedyny w Europie nie korzysta z dotacji budżetu państwa. Wszystkie pieniądze mamy od sponsorów. Potem zmienił się rząd, traktują mnie po partnersku – opowiadał nam w 2008 r.

  Gdyby nie Aneta z Beatą…

  I wracał do “prawie dymisji”. – Zrobiłbym to. Gdyby dosłownie w ostatnich sekundach te dwie dziewczyny, Aneta z Beatą (Konieczna i Mikołajczyk, kajakarki, które zdobyły srebro – przyp. Red.), Nie popłynęły tak dobrze, to już by mnie tutaj nie było. Bo PKOl to nie jest mój sposób na życie. To moja pasja. W TVN24 powiedziano, że uratowały mi intratną posadę. Jaką intratną posadę?! Zapytajcie moich pracowników, czy wydałem chociaż pół dolara z funduszu reprezentacyjnego. A mam do tego prawo. Nawet obiadu nie postawiłem nikomu za pieniądze PKOl. I nie postawię, bez względu na to, czy będę tu jeszcze przez trzy miesiące, czy przez trzy lata. Bo na tym moim zdaniem polega społeczne działanie w sporcie. Stać cię na to, żebyś pomagał i się tym bawił, to tak rób. Nie stać cię, poszukaj innej roboty. Nie szukaj pieniędzy w sporcie – tłumaczył i dodawał, że choć sam jest ze “starszej generacji”, to powinno się odważniej stawiać na młodych.

  Swoją drogą Nurowski musiał się też tłumaczyć za działaczy. Podczas olimpiady w stolicy Chin jednego znaleziono pijanego na trawniku. – Jeden stwierdził, że nie wiedział, że kolega nie ma mocnej głowy. Ręce opadają. To picie działaczy w wiosce strasznie przeżyłem, ale dałem też satysfakcję zawodnikom. Powiedziałem, że moje pokolenie trenerów i działaczy powinno być wzorem dla sportowców, a tymczasem wzorem dla tej grupy stał się profesjonalizm zawodników.

  Otrzymałem za to brawa. A tę osobę przeprosiłem. Dla mnie to jednak coś okropnego. Facet pije ciepłą whisky, polewa jeszcze zimnym piwem i nawala się jak messerschmitt, po czym ląduje na trawniku. Wstyd. On jeszcze trzeźwiał, a ja już kilkukrotnie przepraszałem, za co zresztą też zaczęto mnie krytykować. Że za kogoś takiego to czynię. Tak, ale ten człowiek znajdował się w polskiej ekipie, a ja jej przewodziłem, więc w pewnym stopniu byłem za to odpowiedzialny – mówił podczas rozmowy z “PS” w siedzibie PKOl.

  Piotr Nurowski ze Zbigniewem Bońkiem na Gali Mistrzów Sportu 71. Plebiscytu Przeglądu Sportowego
  Piotr Nurowski ze Zbigniewem Bońkiem na Gali Mistrzów Sportu 71. Plebiscytu Przeglądu Sportowego (Foto: LUKASZ GROCHALA – AGENCJA PRZEGLAD SPORTOWY / CZECHY / newspix.pl)

  I dodał: – Panowie, przyznam się wam do czegoś. Gdy w Moskwie w 1980 r. Władysław Kozakiewicz zdobył w tyczce medal, to wziąłem kilka butelek szampana Sowietskoje Igristoje i do trzeciej nad ranem razem z trenerem i zawodnikami piliśmy. Było wesoło, śpiewaliśmy, ale nikt z nas pijany nie wyszedł. I to jest ta różnica.

  Najmłodszy prezes na świecie

  Nurowski był przy sporcie od “zawsze”. Miał piętnaście lat, gdy pracował jako spiker na stadionie Wisły Sandomierz. Jako student Uniwersytetu Warszawskiego prowadził autorską audycję sportową w radiowęźle. Dwa razy został prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (1973-76, 1978-80). Kiedy obejmował tę funkcję pierwszy raz, miał ledwie 28 lat i był najmłodszym prezesem narodowego związku sportowego na świecie.

  Explore more:  Legia z Choto, ale bez Rybusa

  – Już wtedy zaskarbił sobie wielką sympatię sportowców. Okazało się, że potrafił łączyć subtelność dyplomaty i zdecydowanie potrzebne dobremu menedżerowi – podsumował go kiedyś mistrz skoku wzwyż Jacek Wszoła.

  Działał w Związku Młodzieży Socjalistycznej, był kierownikiem Wydziału Propagandy i Prasy Zarządu Głównego. Miał legitymację Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W drugiej połowie lat 70. Pełnił funkcję kierownika Wydziału Propagandy i Kultury Komitetu Wojewódzkiego PZPR, nadzorował m.In. Stołeczną prasę i telewizję.

  Od 1981 r. Pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na placówkach w Moskwie i Rabacie, a na początku lat 90. Tworzył z Zygmuntem Solorzem telewizję Polsat. Listę aktywności Nurowskiego można wydłużać bez końca, ale od 2005 r. Został dla wielu przede wszystkim prezesem PKOl.

  – Był wyjątkowym prezesem, w ogóle wyjątkowym człowiekiem. Nietuzinkowym, niebanalnym, nieprzewidywalnym. Pracowałem z Piotrem pięć lat jako sekretarz generalny PKOl i pamiętam ten okres jako najlepszą szkołę zarządzania ludźmi oraz prowadzenia rozmów z potencjalnymi współpracownikami, sponsorami i ludźmi, którzy pełnią ważne role w światowym sporcie. To był czas, w którym mogłem się uczyć i wyciągać wnioski, podpatrując wielkiego specjalistę w tej dziedzinie – wspomina sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński.

  – Traktował swoje zadania bardzo rzetelnie i przede wszystkim dążył do celu i sukcesu. Szukał każdej możliwej drogi, żeby doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Z drugiej strony był bardzo serdecznym, ciepłym i rodzinnym człowiekiem. W swoim towarzystwie, a miał wokół siebie ogromną liczbę osób, znał wszystkich. Sam wielokrotnie byłem świadkiem, jak zwracano się do niego o pomoc w nawiązaniu kontaktu. Każdy wiedział, że zawsze zna kogoś, kto może pomóc. Często dyskutowaliśmy o różnych problemach. Zawodowych, bo był moim szefem, ale radziłem się też w sprawach osobistych czy zdrowotnych dotyczących mnie czy mojej rodziny. Zawsze starał się znaleźć właściwą ścieżkę. Był życzliwy i niezwykle uczynny. Bardzo kochał żonę Elę, dwie córki – Joasię i Justynę oraz wnuki. I wszystko co robił, robił z myślą o nich i po to, żeby rodzinie żyło się jak najlepiej – dodaje dwukrotny medalista olimpijski w szermierce.

  To był wielki człowiek

  – Często rozmawialiśmy podczas imprez i uroczystości. Boks amatorski przeżywał kryzys, ale on pomagał nam w pozyskiwaniu sponsorów. Zależało mu, aby po latach przerwy pięściarz z Polski znów stanął na podium igrzysk. W Pekinie się nie udało, kolejnej szansy w Londynie już niestety nie doczekał. To był wielki człowiek. Czuję się tak, jakbym stracił kogoś najbliższego – opowiadał kiedyś mistrz olimpijski z Montrealu Jerzy Rybicki.

  Podobnie mogłoby powiedzieć pewnie wielu innych ludzi sportu. Nurowski kochał ruch olimpijski. O sporcie mógł rozmawiać godzinami. Zawsze uśmiechnięty, zawsze pełen energii. To on postawił PKOl na nogi i ściągnął sponsorów. Znał wszystkich i był wszędzie. W samolocie lecącym do Smoleńska też nie mogło go zabraknąć. Niestety.

  Piotr Nurowski

  Urodził się 20 czerwca 1945 r. W Sandomierzu. Ukończył studia na Wydziale Prawa UW. W 1972 r. Został wiceprezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, rok później został wybrany prezesem, którym był do 1976 i w latach 1978-1980. Poza pracą w środowiskach sportowych prowadził też działalność polityczną, społeczną i biznesową, był m.In. Zaangażowany w tworzenie telewizji Polsat. W lutym 2005 r. Piotr Nurowski został wybrany na prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Na tym stanowisku zastąpił Stanisława Paszczyka. Zginął 10 kwietnia 2010, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Źródło:Przegląd Sportowy Onet.

  Data utworzenia:.

  10 kwietnia 2023, 10:44.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Bài viết được đề xuất