Zmarł Henryk Loska, wieloletni działacz PZPN

Zmarł Henryk Loska, wieloletni działacz PZPN

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że w dniu 4 czerwca 2016 roku odszedł od nas Henryk Loska. Był zaufanym współpracownikiem Kazimierza Górskiego, wybitnym działaczem, a ostatnio przewodniczącym Klubu Seniora PZPN. “Łączymy się w bólu z rodziną zmarłego i składamy najszczersze kondolencje” – czytamy na pzpn.Pl.

Henryk Loska
Henryk Loska (Foto: Piotr Kucza / Newspix)

Pochodzący ze Śląska Loska w latach 60. I na początku 70. Był działaczem święcącego sukcesy Górnika Zabrze. Po przeprowadzce do Warszawy rozpoczął pracę w PZPN, był kierownikiem reprezentacji Polski podczas pamiętnych mistrzostw świata w Niemczech w 1974 roku. Ostatnio szefował Klubowi Seniora PZPN.

“Polska Piłka straciła dzisiaj wielkiego człowieka – odszedł mój ulubiony kolega/działacz” – napisał na Twitterze prezes PZPN Zbigniew Boniek.

11 grudnia podczas wigilii Polskiego Związku Piłki Nożnej jego żona Krystyna Loska przeczytała laudację, której treść publikujemy poniżej.

“Tyszanin z urodzenia, warszawiak z wyboru. Obywatel piłkarskiego świata.

Dwie pasje – ba, namiętności – zawsze królowały w Jego życiu: rodzina i piłka nożna. W obu dziedzinach spełniony i dumny ze swoich osiągnięć. Bylibyśmy niesprawiedliwi, gdyby przyszło nam zapomnieć o Jego zawodzie. Magister, inżynier górnik, potrafiący fedrować na kopalnianym przodku i przodku budowy warszawskiego metra.

Żona Krystyna i córka Grażyna – największe ozdoby domu i życia codziennego Waszego bohatera. Obie świetnie zapisały się w historii Telewizji Polskiej, a w historię polskiej kardiologii świetnie wpisuje się zięć – profesor Adam Torbicki.

Explore more:  Berg znowu rotuje składem. Zaskakująca jedenastka Legii!

Wróćmy jednak do naszego bohatera. Los, a może polecenie służbowe sprawiły, że w latach sześćdziesiątych, pracując w Ministerstwie Górnictwa w Katowicach, zaangażował się jako działacz w budowę wielkiego Górnika Zabrze.

Wielki, wspaniały klub ze Staszkiem Oślizłą, Włodzimierzem Lubańskim, Hubertem Kostką, Zygfrydem Szołtysikiem, doszedł aż do finału Pucharu Zdobywców Pucharów w 1971 roku. Przegrana z Manchesterem City 1:3, nie zdołała wymazać z naszej pamięci drogi do finału, a zwłaszcza niezwykłych trzech meczów półfinałowych z AS Roma.

A potem była Warszawa. Przeniesienie służbowe do Państwowej Rady Górnictwa i rozpoczęcie działalności społecznej w PZPN.

Był attaché naszej ekipy, która z Niemiec przywiozła w 1974 roku trzecie miejsce na świecie.

Mało kto wie, że razem z ówczesnym prezesem Stanisławem Nowosielskim pół roku przed imprezą wybierał bazę dla naszej reprezentacji. Słynny pensjonat Sonne Post w Murrhardt, niedaleko Stuttgartu. To tam Grzegorz Lato, Kazimierz Deyna, Jan Tomaszewski, Henryk Kasperczak i ich koledzy trenowali przed wielkimi meczami. Trener Kazimierz Górski też się tam dobrze czuł, a naszego bohatera darzył sympatią i dużą przyjaźnią.

Mimo że bohater tej laudacji był jeszcze na dwóch mundialach – w 1978 roku w Argentynie i w 1986 roku w Meksyku – oraz na dwóch olimpiadach – w 1976 roku w Montrealu i w 1992 roku w Barcelonie, z których nasza reprezentacja wracała ze srebrnymi medalami – to jednak rok 1974 pozostawił najważniejsze wspomnienia.

Zawsze z rodziną, zawsze z polską piłką. Najchętniej spędzał czas na działce, na spacerach z psem, na grzybobraniu. I nie zapominał o partyjce brydża z przyjaciółmi. Mogliście go spotkać na meczu reprezentacji, stadionach ligowych, w siedzibie związku.

Kiedy zaczynał działać, na boiskach rządził Włodzimierz Lubański, później królował Grzegorz Lato. Jako szef Klubu Seniora PZPN, podziwiał Roberta Lewandowskiego.

Explore more:  Felipe: musimy z Interem Mediolan wygrać Ligę Europy

Wielcy polscy napastnicy, których nazwisko zaczyna się na literę L. Tak jak Loska.”.

Za: PAP/pzpn.Pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

4 czerwca 2016, 19:18.

Bài viết được đề xuất