Zlata Tretra: pokaz siły Anity Włodarczyk i Pawła Fajdka

Zlata Tretra: pokaz siły Anity Włodarczyk i Pawła Fajdka

Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek, polscy mistrzowie świata w rzucie młotem i wielcy faworyci do olimpijskiego złota na igrzyskach w Rio de Janeiro, zdominowali zawody na mityngu Zlata Tretra w Ostrawie. Oboje nasi reprezentanci uzyskali najlepsze w tym roku wyniki na świecie.

Anita Włodarczyk
Anita Włodarczyk (Foto: Michał Chwieduk/Fokusmedia.com.pl / Newspix)

O wiele bardziej przekonujące zwycięstwo zanotowała Włodarczyk, dla której to był pierwszy start w tym sezonie. Rekordzistka świata już na rozgrzewce posłała młot na odległość 76 metrów, ale w pierwszej serii uzyskała “tylko” 71,55 m. Tym wynikiem jednak zapewniła sobie występ na igrzyskach, bo minimum na tę imprezę wynosiło 71,00 m.

Potem jednak Włodarczyk popisała się imponującą serią. Już w drugim rzucie wyszła na prowadzenie na światowych listach, uzyskując 77,42 m. W kolejnej próbie rzuciła 78,54 m, co oznaczało poprawienie rekordu mityngu, który od 2012 roku należał do Niemki Betty Heidler i wynosił 78,07 m. W kolejnych próbach Włodarczyk rzucała równie daleko: 77,43 m, 77,32 m, 76,98 m. Wszystkie rzuty były zatem “w punkt”.

– Na treningach tak mam, że rzut po rzucie potrafię posłać młot niemal w to samo miejsce – śmiała się Włodarczyk, która szybko uciekała ze stadionu, bo czekała ją podróż do Halle, gdzie wystartuje w sobotę.

Warto podkreślić, że Włodarczyk jeszcze nigdy w historii nie zaczynała sezonu od tak mocnego uderzenia.

– Niewiarygodna forma. To legenda tego sportu – wykrzykiwał spiker w Ostrawie.

Explore more:  Wach nokautuje Walkera! "Pociąg Towarowy" wykoleił się w Radomiu!

Włodarczyk, która wygrała Kamila Skolimowska Trophy, bo taką nazwę nosiły te zawody, wyprzedziła Chinkę Zheng Wang: 73,80 i Joanną Fiodorow. Ta ostatnia wynikiem 72,77 m po raz drugi potwierdziła minimum kwalifikacyjne na igrzyska w Rio de Janeiro.

Wśród panów triumfował Paweł Fajdek, ale wcale nie przyszło mu to łatwo. Wysoko bowiem poprzeczkę zawiesił wicemistrz świata Dilszod Nazarow z Tadżykistanu, który w drugiej serii uzyskał 78,82 m i długo prowadził. Nasz dwukrotny mistrz świata zmagał się nie tylko z rywalami, ale także z bólem głowy. Ten dopadł go na rozgrzewce i przeszkadzał w trakcie zawodów. Mimo kłopotów Fajdek w końcu odpalił. W piątej serii posłał młot na odległość 80,66 m. To najlepszy w tym roku wynik na światowych listach. To też rezultat o ponad półtora metra lepszy od poprzedniego uzyskanego przez Fajdka w Kielcach.

– Być może przed wami stoi przyszły mistrz olimpijski – mówił spiker w Ostrawie, który podkreślał, że Polska ma w tej chwili najlepszym młociarzy na świecie.

Trzecie miejsce zajął Słowak Marcel Lomnicky: 77,48 m, a na szóstej uplasował się Wojciech Nowicki: 75,38 m.

Paweł Fajdek
Paweł Fajdek (Foto: Michał Chwieduk / Newspix)

Dla Włodarczyk była to 19. Wygrana z rzędu, a Fajdka było to 20. Kolejne zwycięstwo.

Warto podkreślić, że niewielkie trybuny stadionu rozgrzewkowego, na którym rozgrywane były zawody, w większości wypełnione były przez polskich fanów. Oczywiście nie zabrakło rodzin naszych zawodników.

Z Ostrawy – Tomasz Kalemba, Eurosport.Onet.Pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

19 maja 2016, 18:31.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Bài viết được đề xuất