Wojciech Kowalczyk: za zasługi chodzi się do Pałacu Prezydenckiego

Wojciech Kowalczyk: za zasługi chodzi się do Pałacu Prezydenckiego

Wojciech Kowalczyk nie ma złudzeń co do sensu powoływania na zgrupowania reprezentacji Polski Sebastiana Mili czy Sławomira Peszki. W rozmowie z Onetem srebrny medalista IO z Barcelony wskazuje także, kogo brakuje mu w kadrze Biało-Czerwonych, a także wytyka selekcjonerowi Adamowi Nawałce brak konsekwencji.

Wojciech Kowalczyk i Mateusz Borek
Wojciech Kowalczyk i Mateusz Borek (Foto: Piotr Kucza / Newspix)

Reprezentacja Polski przygotowuje się do towarzyskich meczów z Islandią i Czechami. Po raz kolejny najwięcej dyskusji wywołały powołania dla Sebastiana Mili i Sławomira Peszki. Dwójka z Lechii Gdańsk bardzo słabo przędzie w rozgrywkach Ekstraklasy, naturalnie zatem powstaje pytanie o sens zapraszania ich na zgrupowanie reprezentacji Polski. – Wszyscy oczywiście pamiętamy wkład obu w awans do Euro 2016, ale to było już bardzo dawno. Za zasługi to można iść do Pałacu Prezydenckiego, żeby odbierać ordery, a nie przyjeżdżać na zgrupowania reprezentacji. Dlatego jestem przeciwny takim powołaniom – nie ma wątpliwości Kowalczyk.

Srebrny medalista z Barcelony wytyka selekcjonerowi Adamowi Nawałce brak konsekwencji. – Przed meczem z Irlandią na wyjeździe selekcjoner nie powołał Grosickiego czy Błaszczykowskiego, tłumacząc się, że nie są w rytmie meczowym lub nie są w optymalnej dyspozycji. A tu mamy do czynienia z dwoma piłkarzami Lechii Gdańsk, którzy są w katastrofalnej dyspozycji. Jeden nie gra prawie w ogóle, a drugi jak już wychodzi na boisko, to się ośmiesza. Reprezentacja nie jest od tego, żeby odbudowywać formę zawodnika. Poza tym zaszkodzi to pewnie samym piłkarzom, bo jak wrócą do klubu po 10 dniach, to znowu nie będą grali. Trener z zagranicy powie, że skoro nie widział ich tyle czasu, nie trenowali pod jego okiem, to nie wie, w jakiej są dyspozycji – zauważył “Kowal”. – Myślę, że trener Nawałka już dawno powinien dać im jasny sygnał: panowie, będziecie dobrze grać w klubie, to wrócicie do reprezentacji. Ale tak się nie stało i to może potem zaszkodzić – dodał.

Explore more:  Onet – Jesteś na bieżąco

Równie wiele emocji wywołały powołania dla Mariusza Stępińskiego i Pawła Dawidowicza. Napastnik Ruchu Chorzów i defensywny pomocnik rezerw Benfiki Lizbona to wyróżniające się postaci w młodzieżowej reprezentacji Polski. – Od tego są mecze towarzyskie, żeby dawać szanse młodszym piłkarzom. Oczywiście trzeba wziąć też pod uwagę, że oni muszą przede wszystkim pokazywać się z dobrej strony w klubach. W przypadku Stępińskiego nie ma takiego problemu, bo ostatnio strzela gola za golem. Na pewno jest to lepsza kandydatura niż Kamila Wilczka, który też już był powoływany przez Nawałkę – powiedział Kowalczyk, który regularnie komentuje mecze kadry do lat 21 na antenie Polsatu Sport. – W głowie selekcjonera trzecim napastnikiem nadal jest zapewne Teodorczyk, który musi wrócić do pełnej dyspozycji po ciężkiej kontuzji. Powoli to mu się udaje, strzelił już bramkę dla Dynama Kijów, więc pewnie na kolejne zgrupowanie już przyjedzie. Co nie oznacza, że Stępiński nie może namieszać w tej klasyfikacji.

– Dawidowicz bardzo dobrze wyglądał w młodzieżówce na pozycji środkowego obrońcy, a w Benfice gra jako defensywny pomocnik, więc może być to problem dla Nawałki. Ale OK, skoro wyróżnia się w swojej kategorii wiekowej, niech dostanie 45 minut w meczu towarzyskim. To przyszłościowy zawodnik – zaznaczył były reprezentant Polski.

W porównaniu do grupy piłkarzy, którzy otrzymywali powołania na dwa ostatnie zgrupowania eliminacji do Euro 2016, selekcjoner Nawałka sięgnął tylko po dwa nowe nazwiska. Czy to oznacza, że szeroka kadra jest już zamknięta? – Bardzo bym się obawiał, gdyby trener Nawałka już zakończył selekcję. Jednak z drugiej strony pamiętajmy, że tych piłkarzy na każdym zgrupowaniu i tak jest za dużo (na mecze z Islandią i Czechami powołanych zostało 28 zawodników – przyp. Red.). Tyle że ja liczę na to, że jeszcze paru piłkarzy się pokaże i selekcjoner sobie o nich przypomni. Na przykład dla mnie brak powołania dla Macieja Gajosa to nieporozumienie. Jeżeli mamy powoływać piłkarzy wyróżniających się w polskiej lidze, a do tego jeszcze w europejskich pucharach, to takim piłkarzem jest właśnie pomocnik Lecha. On już był w tej reprezentacji, więc czym teraz zawinił, że nie został powołany?

Explore more:  orange youth soccer league

– W meczach towarzyskich dałbym pograć piłkarzom z drugiego planu, bo – odpukać – przydarzy się jakaś kontuzja i będzie problem. Na Euro musimy mieć wariant B, musimy mieć 23 piłkarzy w pełni gotowych do gry i w najwyższej dyspozycji – zakończył “Kowal”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

12 listopada 2015, 17:12.

Bài viết được đề xuất