Vuelta a Espana: Historyczny sukces, Przemysław Niemiec wygrał 15. etap!

Vuelta a Espana: Historyczny sukces, Przemysław Niemiec wygrał 15. etap!

Cztery minuty, trzy, dwie, wreszcie kilkadziesiąt sekund – przewaga Przemysława Niemca, który najpierw jechał z innymi uciekinierami, a później atakował sam malała bardzo szybko, ale Polak się nie poddawał. I odebrał nagrodę w postaci triumfu na trudnym, górskim etapie Vuelta a Espana. Zanim minął metę zdążył jeszcze poprawić koszulkę i okulary, a później unieść ręce w geście zwycięstwa po największym sukcesie w karierze! Minął kreskę niespełna pięć sekund przed goniącymi go: Joaquimem Rodriguezem z Alejandro Valverde i dziesięć przed liderem Vuelty Alberto Contadorem.

Niemiec ma na koncie sporo zwycięstw, ale to z pewnością jest wśród nich najcenniejsze. Został pierwszym Polakiem, który wygrał w Vuelcie. A wielu kibicom, którzy od lat śledzą kolarstwo, pewnie dało nawet więcej wzruszenia niż triumfy Rafała Majki w Tour de France. Młody kolarz Tinkoff-Saxo wygra najprawdopodobniej jeszcze wiele, bo dopiero zaczyna poważną karierę, a Niemiec jest raczej bliżej końca przygody z zawodowym peletonem, choć 34-latek pokazał, że stać go fantastyczną jazdę.

– Jest jeszcze tyle górskich etapów, nie poddaję się, chcę powalczyć – opowiadał kilka dni temu Przeglądowi Sportowemu Niemiec. Wtedy już wiedział, że raczej nie ma co marzyć o miejscu w ścisłej czołówce Vuelty. Przegrał ją nie w górach, a na płaskich, ale wietrznych odcinkach. Wszystko wpisywało się idealnie w wydarzenia z tego sezonu. Sezonu, który Polak z Lampre-Merida zaczynał z wielkimi nadziejami i jeszcze większymi planami. Rok wcześniej ukończył Giro dItalia na szóstej pozycji, lepiej niż którykolwiek Polak wcześniej (w tym sezonie to osiągnięcie wyrównał Majka), więc miał ku temu podstawy. Równie mocno wierzyli w niego jego włoscy szefowie, bo raczej rzadko się zdarza, aby ekipa z tego kraju powierzyła funkcję lidera na najważniejszy włoski wyścig obcokrajowcowi. Plany legły w gruzach pod Monte Cassino, gdzie Polak leżał w kraksie. Poobijany i obolały nie pokazał się w wyścigu. Później też nie było kolorowy, a najlepszym wynikiem było piąte miejsce w Tour de Pologne. To był znak, że wraca do formy, bo przecież niezbyt trudne góry w naszym kraju (i na Słowacji) raczej nie pasują do jego charakterystyk, a jednak był w stanie walczyć. Z drugiej strony… – Najczęściej po dobrym sezonie przychodzi u mnie słabszy. Teraz wypada więc ten gorszy – opowiadał, kiedy był już w Hiszpanii, choć zaraz dodawał, że nie składa broni, że jeszcze spróbuje i jeszcze będzie okazja go oglądać w poważnej walce. Dotrzymał słowa.

Explore more:  MŚ siatkarzy 2014: Portoryko pogrzebało swoje szanse, Polacy poznali wszystkich rywali

Przez lata jeździł w mniejszej włoskiej grupie Miche. Był tam liderem i wygrywał, ale nie mógł liczyć na starty w najważni9ejszych wyścigach. Zdecydował się poszukać szansy w Lampre dopiero w 2011 roku, zdaniem wielu, za późno. Początkowo był tam pomocnikiem, nadal czasem pełni tę rolę. Zresztą, gdyby nie problemy ubiegłorocznego triumfatora Chrisa Hornera, byłby nim i teraz. Amerykanin miał jednak zbyt niski poziom kortyzolu. A grupy zrzeszone w Ruchu na rzecz Wiarygodnego Kolarstwa (jak Lampre-Merida) nie dopuszczają do startów zawodników, których wyniki nie mieszczą się w wyznaczonym przez nie zakresie. Horner nie spełniał standardów.

– Gratulacje dla Niemca i Lampre-Merida. To był świetny etap! – Pisał więc na Twitterze Horner po niedzielnej wygranej kolegi. W podobnym tonie pisał też mistrz świata Rui Costa. A Niemiec przy okazji pomógł sobie na pewno w rozmowach o nowym kontrakcie, bo z końcem tego sezonu kończy mu się stara umowa. Jak sam nam opowiadał kilka dni temu istnieje możliwość, że dalej będzie jeździł dla dotychczasowego pracodawcy, ale możliwe są różne warianty. Wygraną w Vuelcie udowodnił, że wciąż może być wielki!

Wyniki 15. Etapu (Oviedo – Lagos de Covadonga, 152,2 km):.

1. Przemysław Niemiec (Polska/Lampre) 4:11.09.

2. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar) strata 5 s.

3. Joaquim Rodriguez (Hiszpania/Katiusza) ten sam czas.

4. Alberto Contador (Hiszpania/Tinkoff-Saxo) 10.

5. Fabio Aru (Włochy/Astana) 17.

6. Chris Froome (W.Brytania/Sky) ten sam czas.

7. Daniel Martin (Irlandia/Garmin) 28.

8. Warren Barguil (Francja/Giant) 44.

9. Rigoberto Uran (Kolumbia/Omega Pharma-Quick-Step) 1.00.

10. Giampaolo Caruso (Włochy/Katiusza) 1.02.

143. Maciej Bodnar (Polska/Cannondale) 29.58.

166. Karol Domagalski (Polska/Caja Rural) ten sam czas.

Klasyfikacja generalna:.

1. Alberto Contador (Hiszpania/Tinkoff-Saxo) 54:20.16.

Explore more:  uga football jersey

2. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar) strata 31 s.

3. Chris Froome (W. Brytania/Team Sky) 1.20.

4. Joaquim Rodriguez (Hiszpania/Katiusza) ten sam czas.

5. Fabio Aru (Włochy/Astana) 2.22.

6. Rigoberto Uran (Kolumbia/Omega Pharma-Quick Step) 2.57.

7. Daniel Martin (Irlandia/Garmin) 4.55.

8. Samuel Sanchez (Hiszpania/BMC Racing) 5.02.

9. Robert Gesink (Holandia/Belkin) 5.11.

10. Warren Barguil (Francja/Giant) 6.36.

21. Przemysław Niemiec (Polska/Lampre) 15.54.

131. Karol Domagalski (Polska/Caja Rural) 2:23.53.

133. Maciej Bodnar (Polska/Cannondale) 2:24.29.

≫> Adamek: Szpilkę pokonał zwykły amator.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

7 września 2014, 18:11.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Bài viết được đề xuất