Tragedia. Andrzej Zaucha zginął 30 lat temu. Nieznana twarz artysty

Tragedia. Andrzej Zaucha zginął 30 lat temu. Nieznana twarz artysty

Pewnie gdyby nie muzyka, byłby olimpijczykiem, a może nawet medalistą igrzysk. Andrzej Zaucha, który został zastrzelony 30 lat temu na krakowskiej ulicy, był znakomitym artystą. Podbił serca Polaków w latach 80. I 90. Mało kto jednak wie, że znacznie wcześniej był świetnie zapowiadającym się kajakarzem.

8 października 2021, 17:07..

Andrzej Zaucha
Andrzej Zaucha (Foto: Grzegorz Rogiński / PAP)
 • To morderstwo wstrząsnęło całą Polską. W wieku 42 lat na ulicach Krakowa zastrzelony został Andrzej Zaucha. Sprawcą był mąż Zuzanny Leśniak, z którą artysta miał romans. Od tych tragicznych wydarzeń mija 30 lat.
 • Zaucha, zanim trafił do świata kultury, był, o czym niewielu pewnie wie, świetnie zapowiadającym się sportowcem. Uprawiał kajakarstwo i to nawet z sukcesami.
 • Onet Sport dotarł do Ryszarda Jękota, jego pierwszego trenera z KKW-29, który obalił mit o ewentualnym wyjeździe Zauchy na igrzyska olimpijskie.
 • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.Pl.
 • Dziewięć kul za romans

  Był 10 października 1991 r. Andrzej Zaucha został owacyjnie pożegnany przez publiczność po udanym spektaklu “Pan Twardowski” w Teatrze Stu. Wyszedł z niego z Zuzanną Leśniak – aktorką i o 15 lat młodszą partnerką. Dwa lata wcześniej zmarła jego żona Elżbieta, a on szukał wsparcia. Oboje zbliżyli się do siebie, bo grali w tym samym spektaklu. Tyle że Leśniak była mężatką. Związana była z francuskim reżyserem Yvesem Goulaisem, który był chorobliwie zazdrosny o żonę. Kiedy dowiedział się o romansie, poprzysiągł zemstę. Tej dokonał właśnie 10 października 1991 r. Po spektaklu padło dziewięć strzałów. Najpierw dosięgły one Leśniak, która próbowała zasłonić Zauchę. Potem kilka nich trafiło piosenkarza. Zaucha zmarł na miejscu, a Leśniak w szpitalu. Goulais został skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności, ale wyszedł przed czasem.

  Dalszy ciąg materiału pod wideo.

  To nie przesada. Słuchali go wszyscy

  Zauchę kojarzymy przede wszystkim ze sceną muzyczną. Wylansował w swojej karierze wiele hitów. Śpiewał piosenkę do czołówki programu edukacyjnego “Przybysze z Matplanety”, a młodzi widzowie znają go też z “Gumisiów”, bo to on wprowadzał ich w świat bajki utworem, jaki śpiewał. Pewnie wielu z nas wciąż potrafi zanucić czołówkę tej bajki.

  “Kto słuchał Andrzeja Zauchy na przełomie lat 80. I 90.? Wszyscy. To nie przesada. Absolutnie wszyscy obywatele naszego mlekiem i miodem płynącego kraju: młodzi i starzy, panie i panowie, na wsi i w mieście. Nie wszyscy jednak zdawali sobie z tego sprawę, bo za mnogością wcieleń artysty trudno było nadążyć i nie każde równie łatwo można było zidentyfikować. Ten totalny ekumeniczny zasięg Andrzej Zaucha zbudował przede wszystkim dzięki telewizji.

  Obecność krakowskiego wokalisty na małym ekranie można rozdzielić na trzy kategorie: imprezy, fuchy i przeboje. Pierwsza to głównie występy na koncertach i festiwalach organizowanych lub transmitowanych przez Telewizję Polską. Opolem żyła cała Polska, Sopot był wydarzeniem na skalę międzynarodową — choć ani tak pilnie śledzonym przez cały świat, ani tak wpływowym, jak nam wtedy wmawiano — ale i piosenkę żołnierską z Kołobrzegu się nuciło, i nawet radziecką z Zielonej Góry, choć z mniejszym entuzjazmem” – to fragment książki “Życie, bierz mnie. Biografia A. Zauchy”, która na rynku ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

  Explore more:  Łukasz Kubot i Marcelo Melo odpadli w 1/8 finału deblowego Roland Garros

  Andrzej Zaucha – był niepokonany w Polsce

  Jako nastolatek Zaucha dał się jednak poznać też jako świetny sportowiec. Był mistrzem Polski młodzików i juniorów w latach 1963-1965. Niepokonany w Polsce był w K-1, ale po złoto sięgał też w K-2 i K-4, pływając w barwach Kolejowego Klubu Wodnego-29 (KKW-29). Co ciekawe, był też mistrzem Polski w konkurencji zjazdowej w kajakarstwie górskim, a także brązowym medalistą MP w kombinacji górskiej w tej odmianie kajakarstwa.

 • Zobacz także: Tragiczne losy Andrzeja Zauchy i jego kobiet.
 • – Kiedy Andrzej trenował w KKW, to byłem już wtedy młodziutkim trenerem. Do klubu trafił do nas jeszcze jako dzieciak. Po roku treningów został mistrzem Polski w K-1. Młodzicy pływali wówczas na dystansie 300 m. Dobrałem do niego równolatka i po niecałym roku treningu obaj zostali też mistrzami Polski w K-2, a Andrzej dodatkowo triumfował jeszcze w K-1 – wspomina Zauchę w rozmowie z Onet Sport Ryszard Jękot z Człuchowa, który jest jednym z najstarszych polskich trenerów kajakarstwa.

  Ryszard Jękot
  Ryszard Jękot (Foto: Facebook/MksPolstyrCzluchow / Facebook/MksPolstyrCzluchow)

  “Biceps”

  Ma 80 lat, ale wciąż doskonale pamięta datę urodzin swojego zawodnika. Nie jest to jednak trudne, bo urodzili się tego samego dnia. Dzieliło ich jednak kilka lat różnicy.

  – Po dwóch latach sukcesów, kiedy wydawało się, że Andrzej naprawdę może zrobić karierę w sporcie, przyszedł do mnie i powiedział:.

  – Trenerze, co ja jeszcze mogę? W przyszłym roku przejdę do juniorów młodszych, to będę mógł startować w jedynce, dwójce i może czwórce. Ale wie pan co, u nas w piwnicy założyliśmy zespół muzyczny “The Mustangs”.

  Andrzej mieszkał w bloku naprzeciwko mojej przystani. Powiedziałem wówczas do niego:.

  – Andrzej, ale ty masz naprawdę duże szanse na to, by wybić się w sporcie.

  – Ale wie pan. Mam wielu kolegów, z którymi będę grał – odpowiedział.

  I zaczął muzyczną karierę, która rozwinęła się dość szybko. Do tego stopnia, że był na topie w kraju.

  Uczciwie postawił sprawę i bardzo dojrzale, jak na tak młodego chłopaka. Postawił na karierę muzyczną – opowiada Jękot.

  Zauchę wspomina też Tadeusz Wróblewski. Do niedawna był prezesem Polskiego Związku Kajakowego. W latach 60. Również startował, ale w innej kategorii wiekowej niż krakowianin. Był od niego nieco starszy.

  – Moje życie było związane ze sportem i kajakarstwem. Kiedy miałem 14 lat to słyszałem o niezwykle utalentowanym zawodniku z Krakowa. Andrzej Zaucha był wtedy mistrzem Polski w młodzikach. Nie ścigałem się z nim, bo byłem od niego starszy. Nie powiem, że go znałem, bo to byłoby naciąganie. Widywałem go jednak na zawodach. Między innymi w Nowej Hucie. W dawnych czasach, kiedy polski sport był potężnie rozwinięty, odbywały się wówczas strefowe mistrzostwa. To były tak zwane eliminacje do mistrzostw Polski. Teraz, kto przyjdzie, to startuje. Wtedy na MP trzeba było się zakwalifikować – opowiada Wróblewski.

  Explore more:  Zemsta reporterów

  – Pamiętam, że miał ksywkę “Biceps”. On był raczej niskiego wzrostu i nawet miał kompleks na tym punkcie. Był krępej budowy. To był taki ubity misiaczek. Był bardzo twardy. Nadawałby się świetnie do zapasów, ale w kajakach radził sobie znakomicie. Był bardzo szybki – dodaje.

  Niebywały talent, dziewczyny za nim szalały

  I przy okazji był wyjątkowym talentem, który miał zacięcie do pracy. Za co się zabrał, to od razu był w tym najlepszy. Tak było też potem w świecie artystów.

  – Trenerowi raz w życiu może się trafić taki zawodnik, jakim był Zaucha. To jest wielkie szczęście trafić na taki typ człowieka. Jak na 13-14 lat, był on bardzo silny w rękach. Miał mocno rozbudowaną górę, co w takim wieku rzadko się zdarza. Miał jednak kompleksy, jeśli chodzi o wzrost. To był bardzo fajny chłopak. Szalały za nim dziewczyny, ale brakowało mu centymetrów. Zawsze chodził w butach na grubej podeszwie, by zyskać ich jeszcze kilka. Miał przy tym wszystkim duże poczucie humoru – przyznaje Jękot.

  Przystań w Krakowie. Tam trenował Zaucha
  Przystań w Krakowie. Tam trenował Zaucha (Foto: Historia KKW-29 / Historia KKW-29)

  Andrzej Zaucha. Jak to z igrzyskami było?

  Często w różnych publikacjach pojawiała się informacja o tym, że Zaucha był brany pod uwagę przy wyjeździe na igrzyska. Tyle że w 1964 r., Kiedy błyszczał w gronie juniorów, miał on zaledwie 15 lat.

  Być może wzięło się to stąd, że sam w jednym z wywiadów powiedział: – Miałem szansę być uczestnikiem igrzysk jako sportowiec. Od 13. Roku pływałem na kajaku. Muzyka przeważyła. Odszedłem od sportu.

  Prawdopodobnie uznano te słowa Zauchy za zapowiedź wyjazdu na igrzyska do Tokio. Tyle, że krakowianin myślał zapewne zdecydowanie szerzej. Jemu bardziej chodziło o to, że gdyby nie oddał się muzyce, to pewnie walczyłby w przyszłości o wyjazd na igrzyska.

  – Kiedy wygrywało się w naszym regionie, to zazwyczaj było się w czołówce najlepszych zawodników w Polsce. Dopóki Andrzej występował, to rzeczywiście nikt z nim nie wygrywał na jedynce. Do igrzysk było jednak jeszcze trochę daleko. W kajakarstwie rzadko się zdarza, by juniorzy walczyli na igrzyskach. W tym sporcie jednak decyduje wytrzymałość, a tę buduje się z wiekiem. Po latach trenerzy jednak żałowali, że tak szybko rozstał się z kajakami, bo często mówili o tym, że miałby szansę wyjazdu na igrzyska. I być może stąd też się wzięła taka plotka – tłumaczył Jękot.

  Andrzej Zaucha i Monika Borys
  Andrzej Zaucha i Monika Borys (Foto: Krzysztof Świderski / PAP)

  Sam Zaucha na igrzyska i tak pojechał. Tylko w innej roli. Razem z zespołem Anawa.

  – To było dla mnie wielkie wydarzenie. Byłem na igrzyskach w Monachium z zespołem Anawa, jako uczestnik reprezentacji kulturalnej z naszego kraju – opowiadał Zaucha w jednym z wywiadów.

  Explore more:  Polska wygrała drugi raz z Motorem

  – W czasie igrzysk w Monachium były wówczas Dni Polskie – przypomina sobie Wróblewski.

  “W ramach imprez towarzyszących igrzyskom olimpijskim w Monachium zespół Anawa koncertował w RFN, a zaprezentował się tam tak dobrze, że przedłużono mu kontrakt o kilka dni. To wręcz nieprawdopodobne, ale nieznanej grupy z Polski każdego wieczoru słuchało ponad dwa i pół tysiąca widzów” – czytamy w książce Sławomira Kopera “Zbrodnie namiętności” w rozdziale “Tajemnica śmierci Andrzeja Zauchy”. Wkrótce po powrocie z RFN Anawa nagrała znakomitą płytę, a za moment Zaucha odszedł. Wyjechał do Austrii, gdzie grał w barach przez około dwa lata. Tak zarabiał na życie.

  Przepuszczał wszystko, co zarobił

  Po zakończeniu kariery i poświęceniu się muzyce, odwiedzał jeszcze krakowską przystań.

  – Po sezonie, w którym zakończył karierę, przyszedł do mnie i powiedział, że jeśli będzie potrzeba, to jest gotowy pomóc klubowi i może startować w dwójce lub czwórce. W naszym sporcie trzeba jednak ćwiczyć codziennie, tymczasem Andrzej przychodził popływać dwa-trzy razy w tygodniu. I mimo tego wciąż był najlepszy w całym regionie w swojej kategorii wiekowej – mówi Jękot, który wspomina też nieznaną historyjkę: – Był muzykiem, ale samorodkiem. Co ciekawe, nie znał nut. Kiedy Włodzimierz Jasiński zaprosił go Teatru Stu do występu w “Panu Twardowskim” i Andrzej przyszedł na pierwszą próbę, to dostał pulpit z nutami. Powiedział wówczas, że dziękuje, bo on nut nie zna. Grał ze słuchu. I to było niewiarygodne. Był szalenie uzdolniony muzycznie, bo grywał na wielu instrumentach.

  Na krakowskiej przystani pojawiał się coraz rzadziej, bo pochłonął go wielki świat.

  – Bardzo szybko dopasował się do środowiska, w którym trzeba było jednak rozpychać się łokciami. Wszyscy go lubili, bo był do rany przyłóż. Nie miał wrogów. Zresztą po tragicznej śmierci środowisko się skonsolidowało i zrobiło zrzutkę, by pomóc jego córce. Nie przelewało mu się bowiem. Ale on nie przywiązywał do tego wagi. Pieniądze się go nie trzymały. Wszystko, co zarobił, to przepuszczał zgodnie z zasadą, że jak łatwo przyszło, to i łatwo poszło – wspomina jego pierwszy trener.

  Andrzej Zaucha. Marcin Gortat ma wyprodukować film

  Zaucha zginął w wieku 42 lat. Film o jego tragicznej śmierci ma wyprodukować Marcin Gortat, były koszykarz reprezentacji Polski, który przez wiele lat grał w NBA.

  To pokazuje, że ludzie sportu pamiętają o tym wspaniałym artyście. Przecież od 2009 r. Jest organizowany w Bydgoszczy – przez byłego lekkoatletę Krzysztofa Wolsztyńskiego – Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  8 października 2021, 17:07..

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Bài viết được đề xuất