Tour de Pologne – Michał Gołaś po wypadku w Katowicach

Tour de Pologne - Michał Gołaś po wypadku w Katowicach

Tour de Pologne.

– Sprinterom czegoś w głowie brakuje, jakiegoś połączenia. Muszą wyłączać strach, bo nie da się inaczej. Wszyscy są ulepieni z innej gliny – mówi jeden z najbardziej doświadczonych polskich kolarzy Michał Gołaś. Polak z ekipy Ineos jedzie w Tour de Pologne. i opowiedział nam o tym, co wydarzyło się na trasie pierwszego etapu, na którego finiszu doszło do poważnej kraksy. Najbardziej ucierpiał Holender Fabio Jakobsen, który musiał przejść trwającą 5,5 godziny operację.

Michał Gołaś
Michał Gołaś (Foto: PAP)

KAMIL WOLNICKI: Jak oceniasz to, co się wydarzyło na mecie w Katowicach?

MICHAŁ GOŁAŚ: Kraksy na finiszach się zdarzają. Tu była wyższa prędkość, zepchnięcie na barierki… Nie dało się nie obejrzeć powtórek, bo widać je w każdym źródle. Szczerze mówiąc, to gdy przejeżdżałem przez metę, nie spoglądałem w stronę leżących. To zostaje z tyłu głowy. Sam od lat na sprinterskich końcówkach nawet nie próbuję się plątać. Robię swoje wcześniej, ale gdy widać takie kraksy… Tu było wiadomo, że jest źle od początku.

Wyrok został wydany, większość uznała winnym Dylana Groenewegena.

Jego wina jest niezaprzeczalna. Z drugiej strony widziałem gorsze rzeczy na finiszach. Tam nie ma przebacz, jest walka na łokcie. Ale naprawdę widziałem gorsze rzeczy, choć z mniejszymi konsekwencjami i pewnie dlatego tak dużo się o tym nie mówiło. Często się zdarza, że sprinter zamyka innego przy bandzie. Jak się ogląda powtórki, to widać w tym pewną świadomość, widział, że ktoś go próbuje wyprzedzić i zamykał tę stronę. Mam wrażenie, że oni robią to automatycznie. Może się mylę, nie chcę go bronić, ale to ułamki sekund, instynkt.

Explore more:  Polska - Łotwa w el. EURO 2020: Skrót meczu

Zmierzasz do tego, że nie chciał zrobić krzywdy Jakobsenowi?

Tak myślę. Pewnie w tym konkretnym momencie nie myślisz o konsekwencjach, tylko chcesz wygrać. Nie myślisz o tym, czy zostawiasz wystarczająco dużo miejsca, czy rywal wyhamuje, czy jednak będzie kraksa. Nie bywałem w takich sytuacjach. Wina jest po stronie Groenewegena, nie ma o czym dyskutować, ale to taki sprinterski instynkt. Każdy z nich robił to w swoim życiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo.

Sprinterzy to jest jednak inna kategoria kolarzy.

Oczywiście, tam czegoś w głowie brakuje, jakiegoś połączenia. Muszą wyłączać strach, bo nie da się inaczej przy 80 km/h. Normalny człowiek ma w takiej sytuacji hamulce, a u nich tego brakuje. Z drugiej strony nie da się być sprinterem bez tego. Nie znieśliby presji, odpuścili, hamowali i wygrywałby ktoś inny. Wszyscy sprinterzy są ulepieni z innej gliny.

A może to też trochę tak, że po długiej przerwie koronawirusowej jest bardziej nerwowo? Sezon krótszy, mniej możliwości na zaistnienie, a jednocześnie trzeba szukać szans, żeby zapewnić sobie pracę na kolejne lata.

Startując, nie miałem w głowie, że teraz albo nigdy, ale zakładam, że część musi podpisać kontrakty albo mają taką potrzebę zwycięstwa, że nie kalkulują. Wydaje mi się, że kraks jest więcej niż normalnie. Nawet takie wyścig jak w Burgos miały kraksy. Na Tour de Pologne., na rundach w Katowicach, też były. Sam się uwikłałem w dwie czy trzy. Ktoś się ode mnie odbił, ktoś wyciął szprychy. Może faktycznie z tyłu głowy jest fakt, że tak długo się nie ścigaliśmy i wszyscy są podekscytowani.

Mówi się też, że finisz w Katowicach jest zbyt ryzykowany.

Explore more:  Lider Vuelta a Espana przed czasówką. "Nie wiem, czego się spodziewać"

O tym się mówi od lat, ale od lat się tam ścigaliśmy i nic się nie działo. Doszło do kraksy, bo kiedyś musiało się to zdarzyć. Na pewno prędkość nie pomaga. Gdyby było 50, a nie 80 km/h, to może konsekwencje byłyby mniej bolesne, ale nie chcę polemizować. Wiele razy się ścigaliśmy na tej rundzie i było w porządku.

Myślisz, że na kolejnych etapach będzie spokojniej?

Nie sądzę, żeby coś się zmieniło. Walka będzie taka sama. Na pierwszym etapie było w miarę spokojnie, ale kiedy wjechaliśmy na rundy, każdy chciał być z przodu, bo pozycja ma znaczenie. I tak samo będzie w przyszłości. Każdy wie, gdzie jest najlepsze miejsce w peletonie i każda drużyna chce tam być. Tylko dla wszystkich nie wystarcza miejsca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

6 sierpnia 2020, 09:58.

Bài viết được đề xuất