Tommy Woodrooffe – pierwszy komentator piłkarski na świecie

Tommy Woodrooffe - pierwszy komentator piłkarski na świecie

Premier League.

Anglicy wymyślili futbol, a potem w 1938 roku jako pierwsi wyprodukowali transmisję na żywo. Był nawet pierwszy w historii komentator. Nazywał się Tommy Woodrooffe i już na dzień dobry popełnił gafę, mówiąc: “zjem kapelusz, jeśli teraz ktoś strzeli”. Chwilę później w finale Pucharu Anglii padł zwycięski gol.

Historia pierwszego komentatora piłkarskiego
Historia pierwszego komentatora piłkarskiego (Foto: Shutterstock)
 • Pierwszy mecz w historii telewizji obejrzało 90 tysięcy na trybunach i tylko 10 tysięcy w domu. Z przyczyn technicznych transmisja docierała jedynie do Londynu.
 • Tommy Woodrooffe, były oficer marynarki wojennej, został pierwszym komentatorem piłkarskim na świecie.
 • Głos telewizji BBC miał swoje za uszami. Pewnego razu przed komentowaniem wypił za dużo, a obnażające nagranie poszło w świat. Mimo upływu ponad 80 lat wciąż można je odsłuchać.
 • Anglia futbolem stoi. Tak było, chwilowo nie jest, ale będzie. Nic w tej materii się nie zmienia: tutaj w trakcie meczu Sheffield United – Arsenal w 1927 roku powstała pierwsza relacja radiowa na żywo. Tutaj dekadę później miała miejsce pierwsza testowa transmisja piłki, też z udziałem Arsenalu. A potem stacja BBC, istniejąca od 1936 roku, poszła krok dalej i stwierdziła, że nawet finał Pucharu Anglii jest w stanie puścić w świat, choć świat znaczył wtedy mniej więcej tyle, co obszar Londynu.

  To były czasy, gdy nie istniało słowo globalizacja. Nikomu przez myśl by nie przeszło, że dekady później derby Manchesteru jednego popołudnia obejrzy 700 mln ludzi w 188 krajach. Że liga sprzedawać będzie prawa do transmisji za miliardy, a cały ekosystem urośnie do takich rozmiarów, że tylko w samej Anglii da pracę 100 tysięcy ludziom.

  Explore more:  Olimpia walczy w Rosji

  Tak działa magia telewizji, a ta rodziła się w czasach, gdy trzy kamery nagrywały finał Pucharu Anglii między Preston a Huddersfield na Wembley i nikt nie miał pewności, czy ktoś to obejrzy. Niektóre źródło mówią, że sygnał trafił do 10 tysięcy odbiorników, co szału wielkiego nie robi, gdy weźmiemy pod uwagę, że tylko na samym stadionie było 90 tysięcy ludzi.

  Pijacki bełkot na antenie

  Siedział wśród nich też Thomas Woodrooffe, oficer marynarki wojennej. Można go dumnie nazwać pierwszym komentatorem w historii futbolu, bo wcześniej piłka telewizyjna nie istniała. Zdarzały się transmisje sportowe w Stanach Zjednoczonych. W kwietniu 1921 roku Florent Gibson z gazety “Pittsburg Star” komentował boks. Ale futbolu jako takiego nikt nie ruszał. Musiał pojawić się Woodrooffe, który uwagę BBC przykuł tym, że wcześniej redagował czasopismo “Ditty Box” i pisał książki wojenne. Nikt jeszcze wtedy nie myślał, że światy piłki i telewizji tak szybko się zetkną. Woodrooffe miał opowiadać o marynarce wojennej, jednej z najpopularniejszych rzeczy w radiu obok nabożeństw i dźwięku kwartetu smyczkowego Beethovena.

  Wkrótce okazało się, że był głosem wszystkiego. Mówił w radiu podczas koronacji Jerzego VI w 1937 roku, opisywał powrót premiera Neville’a Chamberlaina z konferencji w Monachium rok później. Był nawet na igrzyskach olimpijskich w Berlinie, za co dostał medal upamiętniający od nazistowskiego rządu. Dzisiaj komentator może na spokojnie zająć się jedną wybraną dyscypliną. Większość określa sobie konkretne ligi i specjalizację, a Woodrooffe w BBC jednego dnia komentował krykiet, drugiego gry karciane, a trzeciego był sprawozdawcą z zamknięcia pubu, bo ten miał 400 lat tradycji i ktoś stwierdził, że na oczach świata dzieje się historia.

  Przede wszystkim Woodrooffe zasłynął jako ten, który jest wszędzie. Mówi o wszystkim. I z każdym potrafi się dogadać. Ale to też miało swoje ciemne strony, gdy osiem dni po koronacji Jerzego VI wysłano go do Spithead, by opisał dla radia flotę morską króla. Dla Anglików był to ważny moment. Nowy władca chciał zademonstrować siłę. Radio miało być nośnikiem, który tę władzę uwypukli. Woodrooffe przybył tam odpowiednio wcześnie i tak się z dawnymi kolegami z marynarki upił, że o godzinie 22:45 wypuścił w świat czterominutowy bełkot. Szybko został zdjęty z anteny. W kraju wybuchł skandal. Woodrooffe już na drugi dzień w mieszkaniu na Kings Road miał odwiedziny dziennikarzy.

  Explore more:  Weekend z EBL: Nigdy nie spadnie, Trefl Sopot, nigdy nie spadnie?

  Dopiero po latach przyznał się, jak mroczne były zakamarki jego duszy i że nie zawsze prowadził się dobrze. Słynna audycja miała miejsce 20 maja 1937 roku, w Europie czuć było wojenne nastroje, a główny komentator, mówiąc o flocie króla, snuł pijackie baśnie. Historycy mówią: “gdyby nie jego popularność, od razu zostałby zwolniony”. Skończyło się zawieszeniem i powrotem 16 września 1937 roku, gdy BBC po raz pierwszy przez 15 minut przeprowadziło testową transmisję z treningu Arsenalu.

  Słowo droższe od pieniędzy

  W kwietniu 1938 roku Woodrooffe wraz z Georgem Allisonem, trenerem Arsenalu, skomentowali mecz Anglii ze Szkocją. Transmisja okazała się sukcesem, więc kilka dni później znowu zostali wysłani na Wembley, tym razem relacjonować finał Pucharu Anglii między Preston a Huddersfield. Sygnał transmisji cały czas rozszerzał zasięg. Podczas treningu Arsenalu było to małe sąsiedztwo, tutaj natomiast słuchał ich cały Londyn, nawet jeśli było to 10 tysięcy odbiorników.

  Dalszy ciąg materiału pod wideo.

  Widzowie trafili najgorzej, jak się dało. Mecz przypominał kopaninę. Wynik przez 90 minut wskazywał 0:0 i zanosiło się na to, że nawet dogrywka niczego nie zmieni. Dobiegała 119 minuta, do końca pozostawało 60 sekund, gdy znudzony Woodrooffe wypalił: “zjem kapelusz, jeśli teraz ktoś strzeli”. W tym samym momencie George Mutch z Preston wszedł w pole karne rywala i został powalony na ziemię. Sędzia odgwizdał karnego, a po sekundzie padła zwycięska bramka.

  Media oczywiście momentalnie sprawę podchwyciły. To były pierwsze sprawozdania w historii piłki, każde słowo było prześwietlane przez lud. A Woodrooffe, który zasłynął wcześniej radiowym bełkotem, znalazł się pod ścianą. To był przypadek podobny do tego, jaki lata później spotkał Gary’ego Linekera, też pracującego w stacji BBC. Anglik powiedział w 2016 roku, że jeśli Leicester City zdobędzie mistrzostwo Anglii, poprowadzi słynny program “Match of the Day” w slipkach. Z obietnicy naturalnie się wywiązał. Przywitał się z fanami przed telewizorami, stojąc w bokserkach, a na drugim wejściu programu po prostu się przebrał.

  Explore more:  dallas cowboys football schedule

  Woodrooffe też wybrnął z sytuacji. Gdy kibice naciskali coraz mocniej, powiedział w końcu: “dajcie już spokój z tym kapeluszem. Przyjdę do telewizji i go zjem”. Wybrał do tego popularny show Picture Page w BBC. Przyszedł do niego z ogromnym ciastem w kształcie kapelusza. Uśmiechnął się do kamery i wchłonął wszystko. W ten sposób nie tylko został zapamiętany jako pierwszy piłkarski sprawozdawca. W Anglii, choć pewnie niewielu go pamięta, dostał etykietkę człowieka, który zjadł kapelusz.

  Autor jest dziennikarzem CANAL+.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  24 marca 2020, 11:30.

  Bài viết được đề xuất