Tomasz Marczyński o śmierci Bjorga Lambrechta

Tomasz Marczyński o śmierci Bjorga Lambrechta

Tour de Pologne.

Przegląd Sportowy

Popatrzyliśmy się na siebie i szeroko uśmiechnęli. Powiedziałem do Bjorga Lambrechta: „Dobra, no to się cieszmy”. Trzydzieści sekund później skręciliśmy z głównej drogi – mówi Tomasz Marczyński w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”.

(Foto: pulse2-lists-images)
 • Tomasz Marczyński, kolarz grupy Lotto Soudal, udzielił wywiadu „Przeglądowi Sportowemu” po zakończeniu Tour de Pologne.
 • – Cztery ostatnie dni Tour de Pologne. były najtrudniejsze w mojej karierze kolarskiej. Bardzo przeżyliśmy to, co się stało – nie ukrywa kolarz
 • W trakcie tegorocznego Tour de Pologne. zginął Bjorg Lambrecht, kolega Marczyńskiego z drużyny, który upadł na trasie trzeciego etapu
 • To nie była łatwa, ale ważna rozmowa. Tuż po zakończeniu Tour de Pologne. siedliśmy z Tomaszem Marczyńskim, który opowiedział o bólu, rozpaczy, przeznaczeniu oraz granicach w kolarstwie i życiu. Polak i jego koledzy z Lotto Soudal stracili w Polsce przyjaciela. Na trasie trzeciego etapu w kraksie upadł Bjorg Lambrecht. Życia młodego i bardzo utalentowanego Belga nie udało się uratować. – Cztery ostatnie dni Tour de Pologne. były najtrudniejsze w mojej karierze kolarskiej. Bardzo przeżyliśmy to, co się stało – powiedział Marczyński.

  Kamil Wolnicki: Napisałem tekst o tym, że kiedy życie na szosie stracił Wouter Weylandt, który rozbił się jadąc bardzo szybko na zjeździe, można było się zastanawiać, czy kolarze nie ryzykują za bardzo. Gdy zmarł Andriej Kiwilew, zawodnicy zostali zmuszeni do obowiązkowych kasków. Pana młodszy kolega zginął po kraksie, która wydarzyła się, kiedy nie jechaliście szybko, a w peletonie wcale nie było nerwowo. Tragedia wydarzyła się bez powodu i nie da się tego zrozumieć. Ślepy los, pech…

  Tomasz Marczyński: To wszystko jest prawdą. Nazwałbym to jednak bardziej przeznaczeniem. Nie umiem tego inaczej wytłumaczyć. Tam naprawdę nie było szybkiej jazdy, nikt się nie przepychał. To taki czas podczas wyścigu, gdy wszyscy jeszcze spokojnie rozmawiają. Byłem ostatnim, który wymienił zdanie z Bjorgiem. Pamiętam, że zaczęło padać i chciałem zjechać do wozu technicznego po kurtkę. Zawołałem przez radio dyrektora sportowego, ale chwilę później wyszło słońce. Powiedziałem więc, że to był fałszywy alarm. Dyrektor odpowiedział, że nie ma problemu, jest ciepło i na koniec dodał: „Enjoy the race and weather”, czyli „cieszcie się wyścigiem i pogodą”. Wszyscy kolarze to słyszeli w słuchawkach, a obok mnie akurat był Bjorg. Popatrzyliśmy się na siebie i szeroko uśmiechnęli. Powiedziałem tylko: „Dobra, no to się cieszmy”. Trzydzieści sekund później skręciliśmy z głównej drogi w lewo. Po kolejnej minucie usłyszałem odgłos kraksy. Taki jak zawsze, bo przecież codziennie ktoś się przewraca. Nie wiedziałem kto upadł, ale nawet nie przyszło mi do głowy, że wydarzyło się coś złego. Jechaliśmy przecież wolno. Po jakimś czasie podjechał do mnie Fernando Gaviria. Musiał być kilka pozycji za Bjorgiem, bo powiedział mi po hiszpańsku: „Malutki z twojej drużyny się przewrócił”. Zapytałem od razu przez radio o sytuację. Potwierdzili, że faktycznie leżał, ale nie ma więcej informacji. Po pewnym czasie dowiedzieliśmy się, że Bjorga zabrali do szpitala. Nie mówili nic więcej. Byłem kapitanem, więc wróciłem do samochodu i dopytywałem o wiadomości. Usłyszałem, że sytuacja jest trudna. Dalej nikt nie znał szczegółów. Do mety w Zabrzu tak było. Tam weszliśmy do autobusu i dyrektorzy poprosili, żebyśmy usiedli…

  Explore more:  Transfery. Bartosz Kapustka piłkarzem Legii Warszawa | Ekstraklasa

  Tam się dowiedzieliście.

  Tak, powiedzieli, że Bjorg nie żyje. Tego nie da się przyjąć do wiadomości, nie da się z tym pogodzić. Nie wiedzieliśmy, co robić dalej, w końcu ja nacisnąłem na chłopaków i powiedziałem, że musimy jechać, bo Bjorg zawsze walczył do końca i my też musimy to zrobić. Dla niego.

  Kolejnego dnia jechaliście w zneutralizowanym etapie. Nikt się nie ścigał, wszystko odbyło się w ciszy.

  Wiedzieliśmy, co się stało, ale to do nikogo nie docierało. Najtrudniejszy był właśnie ten drugi dzień. Gdy jechaliśmy na start… Przejeżdżałem przez miasto, które czekało na nas w kompletnej ciszy.

  Nikt nie chciał tego oglądać, a jednocześnie ta solidarność peletonu i kibiców była na swój sposób piękna, bo udowodniła, że są rzeczy ważniejsze niż cokolwiek innego.

  Dokładnie tak. Początkowy zamysł był taki, żeby drużyny na prowadzeniu zmieniały się co siedem kilometrów, ale podjechałem do Czesława Langa i poprosiłem, że chcemy jechać pierwsi cały czas do 48. Kilometra odcinka, bo właśnie po przejechaniu takiego dystansu doszło do kraksy dzień wcześniej. Kiedy tam się zatrzymaliśmy… Brakuje mi słów, żeby to opisać.

  Dalszy ciąg materiału pod wideo.

  Po tamtym etapie stałem niedaleko waszego autokaru. Napisałem później, że pracownicy ekip kolarskich są trochę jak marynarze, bo ciągle poza domem i widzieli już chyba wszystko, więc wydawało się, że nic ich nie może złamać. A jednak w tamtych chwilach padali zapłakani na kolana.

  Często powtarzam, że w Lotto Soudal spotkałem ludzi, z którymi tworzymy wielką rodzinę i nie ma w tym przesady. Spędzamy ze sobą mnóstwo czasu, jesteśmy zżyci. To wpływa nie tylko na wyniki, ale też buduje więzi międzyludzkie. A ta sytuacja jest nie do zaakceptowania i pogodzenia się. Jestem w drużynie kimś takim, kto podpowiada młodym, stara się kierować tym, co dzieje się w wyścigu, ale i poza nim. Podczas Tour de Pologne. byłem kapitanem drogowym drużyny. Bjorga oczywiście znałem od dawna, bo był z nami drugi sezon. W tym wiele razy razem startowaliśmy, właściwie całą wiosną. Często mieszkaliśmy w jednym pokoju. Jest… Był przyszłością i nadzieją kolarstwa.

  Explore more:  Stefan Horngacher: mamy dobrą pozycję wyjściową przed Turniejem Czterech Skoczni

  „Mały król”, pisały belgijskie media.

  Miał przed sobą karierę, a przede wszystkim całe życie. Malutki, do tego z tą dziecinną buzią, a jednocześnie już z wielkimi umiejętnościami. I nagle dzieje się takie coś. Człowiek zaczyna myśleć o tym, co robi. Zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, że są sprawy ważne i ważniejsze. Kolarstwo to rywalizacja i oczywiście chodzi o to, żeby jako pierwszy minąć linię mety, ale jeszcze ważniejsze jest, aby zawsze do tej mety dojechać. Uprawiamy cholernie ryzykowny sport. Nawet wtedy, kiedy nie ryzykujesz. W poniedziałek na trasie trzeciego etapu człowiek stracił życie w ułamku sekundy. Był, jechał i nagle go nie ma. I wcale nie potrzeba do tego wyścigu. Każdego dnia trenujemy, najczęściej na drogach, na których jest otwarty ruch, a więc wszędzie są samochody. Michele Scarponi jechał na rowerze tak, jak każdego dnia, ale trafił na kierowcę, który nie zachował ostrożności i koniec, zginął.

  Cały czas mówimy o sporcie zawodowym, czyli jednak części showbiznesu. Bo ścigacie się po to, żeby dawać ludziom radość.

  Dokładnie, to nie wojna, gdzie traci się życie. Wielu o tym zapomina, a trzeba pamiętać o ludzkich aspektach naszej pracy. Kolarstwo dla większości z nas to pasja. Tych, którzy robią to tylko dla pieniędzy, jest pewnie garstka. Reszta kocha ten zawód. Jeżdżą na rowerach od dziecka, marzyli o tym, aby zostać zawodowcem. Trzeba tylko w tym wszystkim pamiętać, aby szanować innych.

  Naciska pan mocniej na hamulec?

  Wszędzie są granice i trzeba o nich pamiętać. To nie tak, że podczas wyścigu na nic nie zważasz. To kolarz decyduje, jak bardzo przesuwa granice. I warto wziąć pod uwagę, że można stworzyć zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych. Trudno to rozgraniczyć, ale trzeba szukać optymalnych rozwiązań.

  Explore more:  Włochy: AS Roma nie wykorzystała potknięcia Lazio Rzym

  Chce się panu dalej ścigać?

  Wie pan co? Tak, mam ochotę dalej się ścigać. To, co się wydarzyło, sprawiło, że chciałem jeszcze bardziej, zamienić ból na wolę walki. Bjorga nie było z nami tutaj, ale ja wiem, że gdzieś jest. Myślałem o tym w ostatnich dwóch dniach wyścigu, dałem z siebie wszystko i pojechałem bardzo ofensywnie, bo marzyłem, aby mu zadedykować z podium naszą jazdę od całej ekipy. Wszyscy w peletonie o tym wiedzieli. No, prawie wszyscy.

  Koszulkę zdobył Simon Geschke z ekipy CCC.

  Zrobiłem, co mogłem, inni mogli się przyczynić do tego hołdu, ale widocznie nie chcieli. My jednak nigdy nie zapomnimy o Bjorgu, zawsze będzie w naszych sercach. Wie pan co? Bjorg przyjechał do Polski walczyć w klasyfikacji generalnej. I był gotowy, aby dojechać w ścisłej czołówce, wierzyliśmy w podium. Przyjechał napisać swoją historię, tymczasem napisał ją za niego ślepy los. I cholernie trudno się z tym pogodzić.

  Kamil Wolnicki.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Źródło:Przegląd Sportowy.

  Przegląd Sportowy

  Data utworzenia:.

  12 sierpnia 2019, 08:10.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Bài viết được đề xuất