Stop technologicznemu dopingowi przed igrzyskami! Biegowe buty tylko zgodne z przepisami

Stop technologicznemu dopingowi przed igrzyskami! Biegowe buty tylko zgodne z przepisami

Lekkoatletyka.

World Athletics (dawniej IAAF) z czteroletnim opóźnieniem określiło wreszcie jasno granice technologicznych ingerencji przy tworzeniu butów biegowych. W skrócie można powiedzieć, że oficjalnie uznano za dopuszczalne obuwie, które budziło wiele kontrowersji – z profilowaną węglową płytką w podeszwie. Inna decyzja sprawiłaby, że za oszustwo trzeba by uznać np. Oba uzyskane ostatnio maratońskie rekordy świata, czy podział medali na igrzyskach w Rio na dystansie 42,195 km.

Buty Nike AlphaFly na pewno nie zostaną dopuszczone do wyczynowej rywalizacji – nie spełniają reguł
Buty Nike AlphaFly na pewno nie zostaną dopuszczone do wyczynowej rywalizacji – nie spełniają reguł (Foto: AFP)

Czerwona lampka zapaliła się wszystkim, kiedy w butach Nike Vaporflay (pierwszych z taką właśnie płytką) biegacze zaczęli lawinowo poprawiać rekordy i wygrywać najważniejsze zawody. Eksperci biegowi (zwykle byli wyczynowi zawodnicy) od początku podnosili alarm, że jest to najzwykleszy technologiczny doping, który można postawić na równi z EPO. Działaczom zrozumienie tego zabrało ponad 4 lata. Nie odważyli się oni jednak przyznać do błędu, a zaakceptowali zaistniałą sytuację i dopasowali do niej zasady, które mają sprawić, że sytuacja ze sprzętem znajdzie się pod kontrolą.

Zgodnie z decyzjami, które właśnie ogłoszono od 30 kwietnia 2020 roku każdy but biegowy musi być powszechnie dostępny na rynku co najmniej na 4 miesiące wcześniej zanim zacznie być używany w zawodach. Podeszwa takiego buta nie może być grubsza niż 40 mm.

Obuwie nie może mieć w podeszwie więcej niż jednej płytki (z dowolnego materiału), która jest osadzona na całej długości lub na części podeszwy. Dopuszczalne jest podzielenie takiej płytki, ale wszystkie elementy muszą leżeć w jednej płaszczyźnie (nie jedna pod drugą albo równolegle). Inne rozwiązania są dopuszczalne w tzw. Kolcach lekkoatletycznych, ale tylko w przypadku, kiedy jest to niezbędne w celu przymocowania kolców do podeszwy. Podeszwa w kolcach nie może być grubsza niż 30 mm.

Explore more:  W Górniku chce wrócić do wielkiego futbolu
Eliud Kipchoge i Galen Rupp (z tyłu) zdobyli olimpijskie medale w Rio, biegnąc w butach, których nie było w powszechnej sprzedaży
Eliud Kipchoge i Galen Rupp (z tyłu) zdobyli olimpijskie medale w Rio, biegnąc w butach, których nie było w powszechnej sprzedaży (Foto: AFP)

Co to oznacza w praktyce? Wszystkie firmy konkurencyjne do Nike muszą wypuścić na rynek swoje prototypy butów najpóźniej do marca, jeśli chcą, aby sponsorowani przez nich maratończycy elity, mieli szansę walki o miejsca w czołówce na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Powszechnie wiadomo, że bardzo zaawansowane prace w tym względzie mają Saucony, New Balance i Hoka One One. Inni muszą nadrabiać stracony czas (albo robią to w takiej tajemnicy, że nikt o tym dotychczas nie słyszał).

– Uważam, że te nowe zasady zachowują właściwą równowagę, zapewniając sportowcom i producentom spokój podczas przygotowań do igrzysk olimpijskich w Tokio 2020, jednocześnie rozwiewając wszelkie wątpliwości dotyczące technologii stosowanych w butach. Jeśli pojawią się inne okoliczności wskazujące na konieczność zaostrzenia przyjętych właśnie zasad, zastrzegamy sobie prawo interwencji w imię ochrony naszej dyscypliny – mówi szef World Athletics Sebastian Coe.

Decyzje działaczy oznaczają m.In., Że można już zapomnieć o butach Nike AlphaFly w których Kenijczyk Eliud Kipchoge jako pierwszy człowiek na świecie złamał granicę 2 godzin w maratonie. Projektanci Nike wcisnęli tam aż trzy płytki z włókna węglowego, a grubość podeszwy wynosiła 5 cm.

Biegi maratońskie w ramach igrzysk olimpijskich odbędą się (w Sapporo) w dniach 6-9 sierpnia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

31 stycznia 2020, 18:20.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Bài viết được đề xuất