Skoki narciarskie. Planica. Piotr Żyła – czy pobije rekord świata?

Skoki narciarskie. Planica. Piotr Żyła - czy pobije rekord świata?

Skoki narciarskie.

– Planica jednak robi największe wrażenie ze wszystkich mamutów. Poza tym zawsze dzieje się tam coś ciekawego. Mam z tym miejscem wiele miłych wspomnień. Bywało, że szumiało w głowie, ale kiedy człowiek siadał na belce, to szybko trzeźwiał – mówił Piotr Żyła, mistrz świata na normalnej skoczni z Oberstdorfu, w rozmowie z Onet Sport przed lotami w Pucharze Świata w Planicy.

Piotr Żyła
Piotr Żyła (Foto: Tomasz Markowski / newspix.pl)
 • Po dwóch tygodniach przerwy skoczkowie wracają do rywalizacji. Przed nimi ostatnie zawody Pucharu Świata w Planicy. Tam będzie walka o Małą Kryształową Kulę, ale też o pobicie rekordu świata.
 • “Można zakręcić się koło rekordu świata. Teraz będzie trochę inaczej niż w grudniu, bo będzie słoneczko. Będzie zatem inna termika. Na MŚ bali się też trochę dać nam polatać, bo to był początek sezonu i loty wypadły najwcześniej w historii. Teraz na koniec pewnie pozwolą sobie na więcej, by zrobić widowisko” – przewiduje Żyła w rozmowie z Onet Sport.
 • Wiślanin opowiadał o tym, za co uwielbia Planicę. Nie zabrakło zatem też wspomnień o skokach po tradycyjnych imprezach. “Bywało, że się wstawało rano, ale ciężko było się zebrać na skocznię. Jak się jednak wychodziło na górę, to człowiek szybko trzeźwiał” – mówił 34-latek.
 • Żyła mówił też o niebezpiecznych sytuacjach, jakie przytrafiały mu się w Planicy, kiedy wydawało się, że z progu skoczy na główkę. Nie zabrakło też rozmowy o kurczak system, który staje się w Polsce hitem.
 • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.Pl.
 • Od dwóch tygodni nie mieliście żadnych zawodów. Jak zleciał ten czas z niespotykanym urlopem tuż przed końcem sezonu?

  – Miałem trochę czasu, by odpocząć, ale były też spotkania. Dominowały jednak treningi.

  Odzyskał już pan trochę spokoju, czy nadal jest mocno nakręcony po tym, co działo się w Oberstdorfie?

  – Jest spokój, ale już nakręcam się na konkursy w Planicy.

 • Zobacz także – Michal Doleżal: nie wszyscy byli w najwyższej formie w MŚ, nikt z FIS nam nie groził.
 • Trudno jest się zebrać po takiej przerwie, tym bardziej, że to już jest koniec sezonu?

  – Jeżeli chodzi o Planicę, to nigdy nie jest trudno zebrać siły i motywację na te starty. Samo słowo Planica już mocno nakręca. To jedne z najlepszych konkursów w całym cyklu Pucharu Świata.

  Rozumiem, że ma pan z Planicą dużo dobrych wspomnień.

  – To prawda, ale to pewnie przez to, że latanie na mamutach jest bardzo fajne. Skocznia w Planicy jest na pewno jedną z ulubionych, ale z mamutów lubię też bardzo Vikersund. Tam jest bardzo ciekawie, bo leci się strasznie nisko nad zeskokiem. Planica jednak robi największe wrażenie ze wszystkich mamutów. Poza tym zawsze dzieje się tam coś ciekawego. Mam z tym miejscem wiele miłych wspomnień. Dwa lata temu ustanowiłem tam rekord życiowy (248 m, to jeden z najdłuższych skoków w historii – przyp. TK).

  Explore more:  El. MŚ 2014: Wygrane Wybrzeża Kości Słoniowej i Burkina Faso

  A gorsze też się zdarzały?

  – W 2015 r. Zaraz za progiem porwało mi nartę. Było niebezpiecznie, choć mi to się chciało z tego śmiać. Skoczyłem wtedy chyba 95 m. Popełniłem wówczas najprostszy błąd, jaki może być. Broniłem się wówczas przed upadkiem po tym, jak wykręciło mi nartę. Przynajmniej coś się działo. Miałem też kilka lat temu dwa takie skoki w Planicy, kiedy na progu machałem rękami przed odbiciem. Przesadziłem wówczas trochę z aktywnością. Stara skocznia w Planicy miała jeszcze hopki w torach. W jednej wówczas mnie wcisnęło, a w drugiej jeszcze bardziej i z progu prawie wyjechałem na głowie. Zrobiłem wówczas korbę przed odbiciem. To był chyba skok treningowy.

  Rok później, to było już w kwalifikacjach, ale zdążyłem się wówczas ułożyć i awansowałem do konkursu, bo skoczyłem chyba 195 m (194,5 m – przyp. TK) z tego. Wszyscy wtedy śmiali się ze mnie. Byłem jednak w takiej formie, że w konkursie stanąłem na podium. Zdarzają się zatem takie dziwne skoki, ale zazwyczaj śmieję się z nich.

  Chodzi po głowie to, by pobić rekord Polski, a może nawet zaatakować rekord świata. Tym bardziej że będzie nowe jury, które może pozwoli na odrobinę szaleństwa?

  – Zobaczymy, ale skok powyżej 250 m, to już jest naprawdę daleko jak na Planicę. Na pewno będę chciał polatać jak najdalej, ale nie ma też co koncentrować się na rekordzie i nastawiać się na niego. To nigdy nie pomaga. Trzeba po prostu bawić się skokami i cieszyć się tym, że możemy skakać w Planicy. To najważniejsze. A rekord świata? Gregor Schlierenzauer skoczył 253,5 m, ale wyjechał na plecach. Można zatem atakować rekord świata. Wiele zależy od Słoweńców, co oni tam wymyślili. Byliśmy tam na mistrzostwach świata w lotach w grudniu i jeśli od tego czasu nic nie wymyślili, to może być trudno. Musiałyby się trafić naprawdę fajne warunki, żeby ustać tak daleki skok w Planicy.

  To znaczy jakie?

  – Najlepiej, żeby był stabilny ciąg z przodu, a do tego był niski rozbieg, by cały czas lecieć po spadzie. Wtedy to jest do zrobienia. Gregor akurat w tym rekordowym skoku spadał z wysoka i nie miał szans na to, żeby go ustać. Kamil skoczył tam 251,5 m, a Ryoyu Kobayashi 252 m. To pokazuje, że można zakręcić się koło rekordu świata. Teraz będzie trochę inaczej niż w grudniu, bo będzie słoneczko. Będzie zatem inna termika. Na MŚ bali się też trochę dać nam polatać, bo to był początek sezonu i loty wypadły najwcześniej w historii. Teraz na koniec pewnie pozwolą sobie na więcej, by zrobić widowisko. Zazwyczaj w Planicy to słoneczko jest takie, jakby się skakało latem. Sama przyjemność tam być.

  Zazwyczaj w soboty w Planicy były imprezy w wiosce dla zawodników. Teraz pewnie niestety nie będzie, a to jedna z przyjemniejszych części zawodów w Słowenii. Na tych imprezach różnie bywało. Zdarzało się, że w niedzielnych zawodach, kończących sezon, szumiało w głowie?

  Explore more:  Dramatyczny wypadek w Tour de Pologne. "Chcieliśmy zatrzymać wyścig"

  – Oj, bywało, bywało tak. Różnie bywało (śmiech). Wszystko zależało od sytuacji w klasyfikacji. Jeżeli walczyło się o coś, to na tej imprezie było spokojnie. A jak ostatni konkurs był tylko dla samej zabawy, to bywało, że się wstawało, ale ciężko było się zebrać na skocznię. Jak się jednak wychodziło na górę, to człowiek szybko trzeźwiał.

 • Zobacz także: 17-letni polski talent z dynamitem w nogach.
 • To znaczy, że nigdy nie pojawił się strach na belce związany z tym, że dzień wcześniej trochę się przesadziło?

  – Nie. Raczej też nie bywało tak, by pozwolić sobie na zbyt wiele. W Planicy nigdy nie miałem takiej sytuacji, żeby przegiąć. Raz zdarzyło mi się jednak skoczyć po alkoholu. Mówiłem o tym zresztą w programie u Kuby Wojewódzkiego. To było jednak dawno, dawno temu. Wtedy, jak byłem młodym zawodnikiem, to próbowałem różnych dziwnych rzeczy.

  Po mistrzostwach świata w Oberstdorfie wielu polskich skoczków próbuje wdrożyć kurczak system na najeździe. Szykuje się rewolucja?

  – (Śmiech) Rzeczywiście słyszałem. Kiedyś, jak trenowaliśmy w Szczyrku, to przyszedł miejscowy trener i mówił, że jeden z jego zawodników zaczął próbować jeździć z rękami na rozbiegu tak, jak ja to robię. I podobno dobrze mu się skakało. Najazd to indywidualna sprawa, ale kurczak system jest dość uniwersalny. Na pewno pomoże niektórym, bo dzięki temu mniej rękami się szarpie przy odbiciu. Przez to, jak one są trzymane, to robią się krótsze. Nie ma wówczas tyle energii z rąk, tylko wszystko idzie w nogi. Może już w Planicy, co drugi zawodnik zacznie tak jeździć, ale byłyby jaja (śmiech).

  Cieszy się pan, że ten sezon dobiega końca? Było w nim wiele emocji, które mogły dać się we znaki?

  – Nie czuję się zmęczony. Na pewno nie tak, jak w ubiegłym sezonie, czy dwa lata temu. Podszedłem do niego też trochę inaczej. Miałem więcej czasu na odpoczynek. Poza tym odwołali nam Raw Air i niespodziewanie wskoczył nam urlopik w czasie sezonu. Liczyłem na to, że zorganizują nam jakieś zawody zastępcze. Po to przecież trenujemy, żeby rywalizować. Tak naprawdę dla nas im sezon dłużej trwa, tym więcej odpoczywamy, bo jest mniej treningów. Kiedy się kończy, to zaczyna się rypanka.

  Nie pasuje za bardzo do pana ten odpoczynek, o którym pan mówi. Przecież pan nie potrafi spokojnie usiąść na miejscu. Zresztą widziałem, że w czasie wolnym pracował pan przy budowie domu?

  – Nie tylko poświęcałem czas budowie domu, ale robiłem też inne rzeczy. Po prostu lubię odpoczywać aktywnie. Nie lubię siedzieć na tyłku albo spać, bo z tego nie ma żadnego pożytku. Mówiąc o odpoczynku, mam na myśli reset głowy. Dlatego, jak była przerwa, to nie skupiałem się na tym, co mogę, a czego nie. Po prostu robiłem to, na co miałem ochotę. I to mi pozwalało odpocząć mentalnie. Poza tym otworzyłem się też na media po latach zamknięcia przez Stefana Horngachera. To też mi bardzo pomogło, bo dzieje się więcej, a w głowie nie mam tylko skoków. Dzięki temu czuję wielką ulgę.

  Explore more:  Kubica jednym z najlepiej zarabiających kierowców F1
 • Zobacz także: Dziesięć lat temu płakała cała Polska, legendarna przemowa Szaranowicza.
 • To, że układa pan sobie na nowo życie, też pomogło w odzyskaniu sportowej równowagi?

  – Nie łączyłbym jednego z drugim. Po prostu skoki traktuję jak pracę, a to co jest poza nimi jest prywatne i tylko moje. Zacząłem oddzielać te dwie rzeczy, bo tak się łatwiej żyje.

  Rozumiem z dzieciakami cały czas ma pan dobry kontakt?

  – Pewnie. Oboje cieszyli się z medali, jaki zdobyłem w Oberstdorfie. Córka Karolina zaczęła jeździć na nartach. Grywa na pianinie i na flecie. Kuba zrobił sobie przerwę od skoków i nie wiem, czy jeszcze wróci. Chyba nie bardzo ciągnie go na skocznię.

  Mimo, że od rozwodu z żoną minęło już trochę czasu, to jednak wciąż głośno o was w mediach.

  – Nie wiem, skąd ludzie biorą te rzeczy w Internecie. To, co się tam dzieje, jest czymś zupełnie innym od normalnego i realnego życia. A ja żyję realnie, a nie w Internecie. Nawet czasem nie wiem, co się dzieje w tym wirtualnym świecie, bo średnio mnie to interesuje.

  Kiedy parapetówka?

  – Na razie trzeba wykończyć nowy dom. Może uda się w tym roku.

  Pana pierwszym trenerem był Jan Szturc. Udało się z nim spotkać po niespodziance, jaką pan sprawił? Piotr Żyła mistrzem świata na normalnej skoczni to wciąż brzmi nierealnie. Szkoda, że nie wiedziałem, że pan tak się czai w Oberstdorfie, bo można byłoby niezłą kasę zgarnąć.

  – (Śmiech) Każdy pewnie by tak zrobił. Trzeba przyznać, że w Oberstdorfie byłem w naprawdę znakomitej formie. Nie robiło mi różnicy, czy skaczemy na normalnej, dużej, czy mamuciej skoczni. Z Jasiem Szturcem spotkałem się w Wiśle na zaproszenie burmistrza Tomasza Bujoka. Mieliśmy okazję trochę porozmawiać. Trener zaprosił mnie też na treningi swojej grupy w Wiśle. Akurat nie miałem teraz zbyt wiele czasu, ale obiecałem, że na wiosnę na pewno przyjdę i pomogę mu w treningu. Zresztą w przeszłości bywałem już na zajęciach u Jasia. I przyznam, że to fajne zajęcie.

  Ciągnie pana do pracy w roli trenera?

  – Nie zastanawiałem się nad tym specjalnie, bo na razie skaczę, choć nie wiem jeszcze, jak długo. Mam takie coś, że jak coś robię, to skupiam się tylko na tym. Dlatego nie wybiegam zbyt daleko w przyszłość. Na pewno wizyty na treningach u Jasia to ciekawe doświadczenie. Nawet udzielałem uwag dzieciakom na mniejszej skoczni. Coś tam się mądrzyłem i pomagało im.

  Słuchali?

  – Raczej tak. To było akurat po mistrzostwach świata w Lahti, kiedy w drużynie sięgnęliśmy po złoto, a indywidualnie zdobyłem brąz. Chyba miałem jakieś pojęcie na ten temat, więc słuchali. Próbowali stosować się do moich uwag, choć wiadomo, że skoku na skok trudno jest zmienić wiele.

  Rozmawiał – Tomasz Kalemba, Onet Sport.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  23 marca 2021, 12:44.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Bài viết được đề xuất