Rosjanin zdyskwalifikowany po wygraniu maratonu. Nie wiedział, że nie może startować

Rosjanin zdyskwalifikowany po wygraniu maratonu. Nie wiedział, że nie może startować

Lekkoatletyka.

PAP

Rosyjski maratończyk Wiktor Ugarow został zdyskwalifikowany i musi się liczyć z kolejnymi sankcjami po wygraniu w Japonii biegu dwa dni po tym, jak jego ojczyzna została tymczasowo zawieszona przez IAAF.

17 listopada 2015, 18:08..

| Aktualizacja 17 listopada 2015, 18:19.

Maraton Kijowski
Maraton Kijowski (Foto: Materiały prasowe)

Ugarow zwyciężył w niedzielę w Kazawie czasem 2:17.19. Przez chwilę wynik ten figurował na stronie IAAF jako jego najlepszy rezultat w karierze, po czym został usunięty. Światowa federacja tłumaczyła się “problemem technicznym”.

“Organizatorzy unieważnili jego wynik i nie wypłacą mu nagrody finansowej za zwycięstwo” – napisali w liście do agencji Associated Press przedstawiciele IAAF.

Jak dodali, zwrócą się do rosyjskiej federacji z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Sekretarz generalny tej ostatniej Michaił Butow w rozmowie z dziennikarzem zaznaczył, że nie słyszał wcześniej o niedzielnym starcie Ugorowa, ale przyjrzy się tej sprawie.

W piątek IAAF podjął decyzję o tymczasowym zawieszeniu Rosji w prawach członka. To wynik ujawnionej niedawno afery dopingowej, w której m.In. Zarzucono władzom tego kraju tuszowanie pozytywnych wyników badań.

“Nie mogliśmy fizycznie poinformować każdego sportowca o tym zawieszeniu, więc raczej większy problem mają organizatorzy maratonu, którzy dopuścili lekkoatletę do rywalizacji” – zaznaczył Butow.

Rosyjski związek na stronie napisał, że “lekkoatleci, którzy naruszą zawieszenie i wystartują w zagranicznej imprezie muszą się liczyć z karą, którą może być nawet dyskwalifikacja”.

Japońska federacja poinformowała, że w niedzielnym maratonie w Saitamie przed startem z powodu zawieszenia Rosji wycofana została z grona uczestników brązowa medalistka olimpijska z Londynu Tatiana Pietrowa-Archipowa.

Explore more:  Hiszpania - Polska: udany rewanż za mistrzostwa świata, lekcja dla Biało-Czerwonych

37. PZU Maraton Warszawski. Zobacz relację z biegu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PAP.

PAP

Autor:PAP.

Data utworzenia:.

17 listopada 2015, 18:08..

Bài viết được đề xuất