Renata Mauer-Różańska i jej strzeleckie sukcesy

Renata Mauer-Różańska i jej strzeleckie sukcesy

Przegląd Sportowy

Zawsze trafiała do celu

Renata Mauer-Różańska przeszła do historii polskiego sportu jako dwukrotna mistrzyni olimpijska z Atlanty i Sydney. Jednak zdobyte trofea to tylko część olbrzymiego dorobku, jaki zebrała nasza królowa strzelectwa sportowego.

Renata Mauer-Różańska na igrzyskach olimpijskich w Atenach
Renata Mauer-Różańska na igrzyskach olimpijskich w Atenach (Foto: Rafał Bała / newspix.pl)
 • W dodatku “PS Historia” przypominamy sylwetki wybitnych kobiet polskiego sportu. Czas na Renatę Mauer-Rożańską.
 • Zawodniczka startująca w strzelectwie sportowym zdobywa trzy medale olimpijskie, w tym dwa złota. To czyni ją jedną z najbardziej utytułowanych polskich olimpijek.
 • – Na lekcji przysposobienia obronnego miałam zajęcia ze strzelania. Mój nauczyciel popatrzył na mnie ze zdziwieniem. Okazało się, że byłam lepsza od tych, którzy strzelali już kilka lat. Zagroził, że albo zacznę trenować strzelectwo, albo będę miała u niego dwóję – wspomina mistrzyni.
 • &Gt;> Artykuł pochodzi z „PS Historia”, dodatku do „Przeglądu Sportowego”, który ukazuje się w każdy czwartek <<.

  Jeżeli ktoś zdobywa trzy medale olimpijskie, w tym dwa złote, w naturalny sposób wchodzi do galerii sław polskiego sportu. W przypadku Renaty Mauer-Różańskiej wcale nie musiało to być jednak takie oczywiste…

  Dwukrotna mistrzyni IO z Atlanty i Sydney znajdowała się w innej sytuacji. Wybrała sport o praktycznie zerowej medialności. Przeciętny kibic o strzelectwie słyszy tylko podczas największych imprez, właśnie takich jak finały igrzysk. I oczywiście wtedy, gdy któryś z Polaków osiąga wspaniały wynik. W 1996 roku Mauer-Różańska pokonała jednak nie tylko swoje rywalki ze strzelnicy. Jej sportowy sukces przyćmił dokonania innych zwycięzców. Przedstawicielka strzelectwa sportowego po raz pierwszy w historii wygrała plebiscyt naszej gazety na najlepszego sportowca roku. Pewien niesmak pozostawiło jedynie słynne audiotele Telewizji Polskiej, podczas którego widzowie zagłosowali za zwycięstwem Marka Citki. Piłkarz reprezentacji wygrał przed Mauer-Różańską, bo… Strzelił gola w przegranym meczu z Anglią. No cóż, taka jest siła futbolu. Zawodnik Widzewa Łódź przy odbiorze nagrody czuł jednak dyskomfort.

  Explore more:  Wybory PZPS. Sebastian Świderski nowym prezesem Siatkówka

  Miłość od pierwszego wejrzenia.

  Pani Renata od trzydziestu lat jest związana z Wrocławiem, ale swoją przygodę ze sportem zaczynała w stolicy. – Strzelnica to była miłość od pierwszego wejrzenia – opowiada pani Renata. – Wybrałam liceum zawodowe o profilu renowacja zabytków, bo w tamtym czasie marzyłam, by odnawiać w przyszłości stare budowle. Jednak na jednej z pierwszych lekcji przysposobienia obronnego miałam zajęcia ze strzelania. Mój nauczyciel Zdzisław Stachyra popatrzył na mnie ze zdziwieniem. Okazało się, że byłam lepsza od tych, którzy strzelali już kilka lat. Zagroził, że albo zacznę trenować strzelectwo, albo będę miała u niego dwóję (w tamtym czasie nie było jeszcze jedynek – przyp. Red.). Oczywiście żartował – wspomina dzisiaj Mauer-Różańska.

  Przyszła mistrzyni rozpoczęła treningi w warszawskim ZKS pod okiem byłego olimpijczyka Piotra Kosmatki. Szybko przyszły pierwsze sukcesy. Wygrała spartakiadę młodzieży, wskoczyła do elity seniorek. Jednak klub z Warszawy nie był w stanie sprostać kolejnym wyzwaniom. 19-latka chciała wygrywać na arenie międzynarodowej, a do tego potrzebowała specjalnego stroju. Mógł go zapewnić WKS Śląsk. Dla ambitnej sportsmenki decyzja była oczywista, choć po ludzku nie taka prosta. Z Warszawy do rodzinnego Nasielska było jednak nieco bliżej niż z Wrocławia…

  Na początku nie wszystko układało się idealnie. – Wracałam do domu z zawodów Grand Prix w Zurychu, gdzie zajęłam trzecie miejsce. Byłam podekscytowana i nie myślałam o niczym innym. Biegłam do klubu, chciałam pochwalić się sukcesem całemu światu. Pamiętam, że spojrzałam na zegarek. Zobaczyłam 11.20. Weszłam na jezdnię… I film mi się urwał. Obudziłam się w szpitalu – wspomina pani Renata.

  Zderzenie z pędzącym samochodem mogło zakończyć wszystko, o czym marzyła młodziutka zawodniczka. Na szczęście stało się tylko bolesną walką z cierpieniem i próbą charakteru, z której wyszła silna jak nigdy dotąd. – Złamane udo nie chciało się zrosnąć. Byłam załamana, odliczałam kolejne zawody, które mi przepadły. Jednak w słabości doskonali się moc. Zaczęłam rozmyślać nad sobą, czytałam książki psychologiczne. To wtedy wzmocniłam się mentalnie. Wróciłam do treningów niezwykle zdeterminowana. Kilka miesięcy później wystąpiłam w mistrzostwach świata w Moskwie, gdzie zdobyłam srebro – opowiada Mauer. To był 1990 rok. 21-latka wdarła się do światowej elity. Po zwycięstwach w zawodach Pucharu Świata jechała do Barcelony po pierwszy medal olimpijski. Nadzieje miała ogromne, ale skończyło się na gigantycznym rozczarowaniu. – Przegrałam przede wszystkim z upałem. Mieszkaliśmy w jakimś bloku bez klimatyzacji. Palce miałam spuchnięte. Nie było szans na odpowiednią koncentrację – tłumaczyła.

  Explore more:  Albania – Polska. Przerwany mecz, wojna dla Polski. Eliminacje MŚ

  Medal dla Natalki.

  Do Atlanty wyruszyła w innym nastawieniem, choć przeciwności losu nie brakowało. Sama je sobie zgotowała, kiedy w lutym 1996 roku urodziła córkę Natalię. Do startu w igrzyskach pozostało pięć miesięcy, trzeba było się przygotować, tymczasem kobieta po porodzie ma nieco inne wymiary. – Nie chodzi o to, że strasznie przytyłam. Szybko wróciłam do właściwej wagi. Niestety zmieniły mi się parametry w biodrach, a strój do strzelania jest wyliczony co do milimetra – wspomina.

  Rozpoczął się wyścig z czasem. Potem miała miejsce kolejna trudna decyzja. Młoda mama musiała zostawić kilkumiesięczne dziecko na dwa tygodnie. – To nie były łatwe chwile. Wtedy przy rozstaniu obiecałam Natalce, że przywiozę jej medal. Nie spodziewałam się, że uda mi się zdobyć nawet dwa krążki – dodaje.

  Nikt się tego nie spodziewał. To był pierwszy dzień imprezy. Strzelectwo już tradycyjnie rozpoczyna olimpijskie zmagania. Dodatkową nagrodą dla zwycięzcy pierwszego finału jest fakt, że złoty medal wręcza przewodniczący MKOl. Wtedy był nim Juan Antonio Samaranch i on uhonorował naszą mistrzynię. Wróćmy na chwilę do przełomowych chwil w karierze polskiej reprezentantki.

  – Kiedy wchodziłam do finału za Petrą, pomyślałam, że idę za mistrzynią olimpijską, ale też chcę zdobyć jakiś medal – wspominała Mauer. – Wszyscy myśleli, że walka toczy się o srebro. W trakcie zawodów nie wiedziałam, jakie są różnice. Chciałam oddać świetny ostatni strzał. I jakoś tak się perfekcyjnie skupiłam, że trafiłam 10,7. Wstałam i popatrzyłam na mojego trenera. Nie znałam ostatecznych wyników. A on tylko rozłożył ręce. Przestraszyłam się. Zobaczyłam, że Aleksandra Ivosev cieszy się z wyniku, macha do publiczności i ludzie jej gratulują. Z drugiej strony stała załamana Petra. Niemka w ostatniej serii strzeliła tylko 8,8. Aż zrobiło mi się jej szkoda.

  Explore more:  Przegląd Sportowy w pakiecie Onet Premium

  Cztery lata później w Sydney to Mauer potrzebowała po pierwszej konkurencji pocieszenia. Zajęła odległe miejsce poza pierwszą dziesiątką. Ale kilka dni później już triumfowała. Drugi złoty medal olimpijski stał się faktem. I to jest cała pani Renata. Niezwykle skromna i pogodna osoba, która nigdy się nie poddaje.

  Czekamy na panią doktor.

  Szybko się okazało, że wyzwań życiowych nigdy jej mało. Już w trakcie kariery sportowej zaangażowała się w „milion” projektów. Jest wszechstronnie wykształconą osobą. Będąc zawodniczką uzyskała w 1997 roku licencjat, a w 2001 roku tytuł magistra zarządzania i marketingu. W 2005 obroniła dyplom trenera II klasy w strzelectwie sportowym. Jest także specjalistką z wykorzystywania technik relaksacyjnych w sporcie. Zaangażowała się w życie samorządowe. Była między innymi przewodniczącą Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej Wrocławia (8 lat) oraz szefową Wrocławskiej Rady Sportu. Do dziś działa w Komisji Sportu Kobiet przy PKOl. W Regionalnej Radzie Olimpijskiej we Wrocławiu współorganizuje pikniki olimpijskie, a przede wszystkim promuje aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Otrzymała granty na swój autorski projekt i obok pracy na uczelni jest to jej główne zajęcie.

  Wykłada też na wrocławskim AWF „Marketing olimpijski” oraz w Dolnośląskiej Szkole Wyższej na kierunku dziennikarstwo sportowe „Sport i olimpizm”. Czego może nauczyć studentów oprócz fachowej wiedzy z zakresu zarządzania, ekonomii i olimpizmu? Przede wszystkim tego, w jaki sposób dochodzi się do celu i co to znaczy być prawdziwym mistrzem w tym, co się robi. Mistrzyni olimpijska nie zadowoliła się wielkimi sukcesami sportowymi. Nieustannie się rozwija i spełnia kolejne marzenia. Niedługo usłyszymy o pani doktor Mauer-Różańskiej.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Źródło:Przegląd Sportowy.

  Przegląd Sportowy

  Data utworzenia:.

  25 marca 2020, 21:53.

  Recommended Articles