Rajd Hiszpanii: Robert Kubica dominuje “w mroku”

Rajd Hiszpanii: Robert Kubica dominuje "w mroku"

Robert Kubica jest coraz bliższy zapewnienia sobie tytułu mistrza świata w WRC 2. Polak wygrał w swojej kategorii wszystkie trzy piątkowe, rozgrywane już po zmroku, odcinki specjalne Rajdu Hiszpanii.

25 października 2013, 23:40..

Robert Kubica
Robert Kubica (Foto: <Party FormalName=”MIKKO STIG “/> / AFP)

Kubica przystąpił do Rajdu Hiszpanii z ogromną szansą na zapewnienie sobie tytułu mistrza świata WRC 2. Jego główny rywal, Abdulaziz Al-Kuwari, startuje tym razem z klasie WRC. Polskiemu kierowcy do zapewnienia sobie mistrzostwa wystarczy więc zajęcie w Hiszpanii drugiego miejsca w swojej kategorii, do czego po pierwszych trzech OS-ach bardzo się przybliżył.

Otwierający rywalizację 21-kilometrowy odcinek Querol Robert Kubica zakończył na jedenastym miejscu w klasyfikacji ogólnej, w której wyprzedził trzech kierowców WRC, w tym Al-Kuwariego. W WRC 2 zajmował pewną pierwszą pozycję. Czas 11.53,7 był o 26,5 sekundy lepszy od osiągniętego przez drugiego w tej kategorii Seppa Wieganda, trzeci Elfyn Evans stracił natomiast do Polaka 27,7 sekundy.

Cały pierwszy OS z czasem 11.23,6 wygrał Sebastien Ogier, który ma już zapewniony tytuł mistrza świata WRC. Drugi był Dani Sordo, a trzeci Jari-Matti Latvala.

Liczący 24 kilometry drugi OS, El Montmell, przebiegał bardzo podobnie do pierwszego. Co najważniejsze, znów resztę stawki WRC 2 zdecydowanie zdystansował Robert Kubica. Polak osiągnął czas 13.14,8, co było wynikiem 13,9 sekundy lepszym od Evansa. Wiegand był od Polaka wolniejszy o 23 sekundy. W klasyfikacji generalnej WRC 2 Kubica osiągnął nad drugim Evansem przewagę 41,6 sekundy, a to wszystko po zaledwie dwóch OS-ach.

Explore more:  Von Heesen: Lechia musi podnieść głowę i przezwyciężyć problemy

Warto dodać, że w klasyfikacji ogólnej Robert Kubica znów był jedenasty, wyprzedzając trzech kierowców WRC. Polak był dodatkowo tylko minimalnie gorszy od takich kierowców, jak Martin Prokop i Mads Ostberg. OS ponownie wygrał niezniszczalny Sebastien Ogier (czas 12.40,4), przed Sordo i Latvalą.

Ostatni piątkowy odcinek specjalny zaplanowano na godzinę 22:45. Tym razem kierowcy mieli do przejechania 16-kilometrowy OS Riudecanyes 1. Na asfaltowej nawierzchni (w niedzielę dominować będzie szuter – przyp. Red.) Bezkonkurencyjny dla rywali z WRC 2 po raz kolejny był Robert Kubica, który na metę dojechał z czasem 10.56,7. W klasyfikacji ogólnej odcinka znów był więc jedenasty, choć uskarżał się następnie na drobne problemy z hamulcami. Zwyciężył ponownie Sebastien Ogier, przed Latvalą i Andreasem Mikkelsenem.

Do czasu Roberta Kubicy nie mogli rzecz jasna nawet zbliżyć się inni kierowcy WRC 2. Po piątkowych odcinkach specjalnych Polak ma w klasyfikacji generalnej Rajdu Hiszpanii w swojej kategorii 51,7 sekundy przewagi nad drugim Elfynem Evansem, trzeci Sepp Wiegand traci natomiast do niego 1.17,4 minuty.

W sobotę kierowcy będą mieli do przejechania sześć kolejnych odcinków specjalnych. Początek rywalizacji o godzinie 9:05.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

25 października 2013, 23:40..

Bài viết được đề xuất