Putin zawdzięcza jej kochankę. Teraz świat sportu wyrzuca okrutną trenerkę

Putin zawdzięcza jej kochankę. Teraz świat sportu wyrzuca okrutną trenerkę

Irina Viner-Usmanowa, trenerka gimnastyczek i była żona oligarchy z najbliższego kręgu Władimira Putina, została usunięta ze sportu przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną. Decyzja wywołała oburzenie na Kremlu. To słynąca z okrutnych metod treningowych Viner-Usmanowa poznała prezydenta Rosji z jego domniemaną kochanką — gimnastyczką Aliną Kabajewą.

Irina Viner i Władimir Putin w 2013 r.
Irina Viner i Władimir Putin w 2013 r. (Foto: Sasha Mordovets/Getty Images / Getty Images)
 • Więcej ciekawych historii znajdziesz w Przeglądzie Sportowym Onet.
 • Wieloletnia trenerka gimnastyczek 74-letnia Irina Viner-Usmanowa została wykluczona przez federację gimnastyki na dwa lata, liczone od dnia, gdy Rosjanki znów będą mogły brać udział w zawodach. Teraz są zdyskwalifikowane ze względu na inwazję na Ukrainę.

 • Rosja do propagandy wykorzystuje… Grafiki z gier wideo.
 • Kreml mówi o “dyskryminacji Rosji”

  Viner-Usmanowa została usunięta za “niesportowe zachowanie”. Wiąże się to m.In. Z jej wypowiedziami po igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 r., Gdzie Rosjanka Dina Awierina zajęła drugie miejsce, a wygrała izraelska zawodniczka Linoy Aszram. Viner zaatakowała Aszram i sędziów, oskarżając ich o uprzedzenia wobec Rosji, mówiła, że to “Dina jest prawdziwą mistrzynią”. Później, gdy na tych samych igrzyskach Rosjanki przegrały z Bułgarkami, sugerowała antyrosyjski spisek.

 • Agent zabrał głos w sprawie Macieja Rybusa. “Przekonałem się na własnej skórze”.
 • Na Kremlu decyzja federacji gimnastycznej wywołała oburzenie. Wicepremier Dmitrij Czernyszenko oskarżył organizację o “dyskryminacyjną politykę wobec Rosji”, jak cytuje prokremlowska agencja TASS.

  Dalszy ciąg materiału pod wideo.

  Explore more:  Paweł Bochniewicz o prawdopodobnie ostatnim sezonie w Górniku. PKO Ekstraklasa

  Związki z Putinem

  “Gazeta Wyborcza” opisuje, jak Viner-Usmanowa, głodziła Kabajewę i inne gimnastyczki, które w ciągu dnia jadły jedynie łyżkę suszonych owoców: “Jak sama nie schudniesz, to wycisnę z ciebie tłuszcz własnymi rękami” — mówiła. Nad swoimi zawodniczkami znęcała się też psychicznie. Jej kontrowersyjne metody zostały pokazane w filmie dokumentalnym “Over the Limit” z 2017 r., Gdzie do swojej zawodniczki Margarity Mamun mówi m.In.: “Umrzesz suko”, “Pie…L się z tym drżeniem”.

 • Naloty na Syrię były dla niej jak kołysanka. 50 lat sankcji dla “Carycy” Putina.
 • Viner przez 30 lat była żoną jednego z najbogatszych Rosjan Aliszera Usmanowa, oligarchy z bliskiego kręgu Putina. Rok temu się rozwiedli. Stało się to zaraz po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, po tym, jak oligarcha trafił na listę sankcji kilku krajów. To może oznaczać, że rozwód miał uratować im majątek — Viner jest tylko na ukraińskiej liście sankcji.

  Trenerka gimnastyki odegrała ogromną rolę w życiu prywatnym prezydenta Rosji Władimira Putina. To ona przedstawiła mu gimnastyczkę Alinę Kabajewę, jego domniemaną kochankę i matkę jego dzieci.

  Źródło: “Gazeta Wyborcza”, TASS, NBC News.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  7 marca 2023, 19:55.

  Recommended Articles