Przyjmująca reprezentacji: Gra się nam układa

Reprezentacja Polski.

Reprezentacja to dla mnie nowe doświadczenie, ale skoro jestem potrzebna, chcę pomóc drużynie – zapewnia Kinga Kasprzak, przyjmująca reprezentacji Polski.

28 lipca 2011, 12:37..

| Aktualizacja 28 lipca 2011, 12:38.

Swoją przygodę z reprezentacją Kinga Kasprzak rozpoczęła już rok temu, gdy dostała powołanie od trenera Jerzego Matlaka. Okazji do zaprezentowania się szerszej publiczności w biało-czerwonej koszulce jednak nie miała. Po pierwszym sezonie spędzonym w Muszyniance, okraszonym mistrzostwem i Pucharem Polski, znów dostała szansę na grę w narodowej drużynie. Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się już w Pucharze Jelcyna w Jekaterynburgu oraz w sparingowych spotkaniach z Japonią. Wygląda na to, że także podczas turniejów World Grand Prix będzie podstawową przyjmującą.

– Puchar Jelcyna i sparingi z Japonkami to wystarczające przetarcie przed World Grand Prix?

– Wydaje mi się, że tak. W Jekaterynburgu rywalizowałyśmy z czołowymi drużynami globu, choć podobnie jak one nie byłyśmy w najsilniejszym składzie. Japonia to brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata i to było widać w meczach w Węgierskiej Górce. Jestem spokojna, bo prezentujemy nową grę, dużo szybszą. Czasem jeszcze trochę się gubimy, bo to jest dla nas, atakujących zawodniczek nowe. Jeszcze nie do końca rozumiemy rozegranie i spóźniamy się z wyskokiem. Trzeba do tego podejść spokojnie, z chłodną głową. Wszystko będzie wychodziło. Teraz jest tak, że mamy nowego trenera, który zmienił styl gry. To jest do dopracowania; musimy się dotrzeć, a przede wszystkim zacząć się rozumieć na boisku. Będzie dobrze, bo taka gra – jeśli się ją dobrze zrozumie – naprawdę owocuje wieloma punktami. Warunek? Dobre przyjęcie, a tego zabrakło ostatnio z mojej strony.

Explore more:  I liga: Olimpia wygrywa w Głogowie

– Przyjęcie to jest to, co trzeba poprawić przede wszystkim?

– Teraz tak. W Jekaterynburgu było tak, że chciałam poprawić atak, bo akurat przyjęcie było ok. Teraz było odwrotnie, a ja chciałabym, żeby i tu, i tu było dobrze. Spokojnie muszę popracować.

– Dwa tygodnie, które pozostały do WGP, to dostateczny czas dla pani i całej drużyny?

– Chyba tak, bo proszę mi wierzyć, że gra na treningach wygląda już bardzo fajnie. To też nie jest tak, że jak ktoś zmienił styl gry, to my uczymy się grać w siatkówkę na nowo. Po prostu trzeba się do pewnych rzeczy przyzwyczaić, popatrzeć na nie z boku, chłodno ocenić i pracować bez żadnej nerwowości. Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość.

– Jak się układa współpraca z trenerem Alojzym Świderkiem?

– Bardzo dobrze. Treningi są wyczerpujące, trener bardzo dużo od nas wymaga. To jest osoba, która poświęca czas na to, żeby nam zawsze wytłumaczyć, co i jak zrobiłyśmy źle. Po każdej akcji szuka błędów i stara się je wskazać, żebyśmy mogły tego uniknąć w sytuacji meczowej. To jest dla mnie bardzo pozytywne, bo wniosło dużo nowego do mojej gry. Nie mam odniesienia do trenera Matlaka, bo z nim pracowałam tylko rok, inne dziewczyny mogłyby powiedzieć coś więcej. To są nowe doświadczenia, nowe wyzwania, a ja zawsze jestem otwarta na pracę.

– Tak nagła zmiana szkoleniowca wpływa korzystnie na zespół?

– To są rzeczy naturalne, że trenerzy się zmieniają. Trener jest i nagle go nie ma, jest następny. Trzeba się do tego szybko przyzwyczaić i przestawić, bo każdy ma inną wizję pracy.

– W Muszynie większość sezonu spędziła pani w kwadracie dla rezerwowych, a teraz gra w reprezentacji. Okazuje się, że warto stawiać na Kingę Kasprzak.

Explore more:  PZPN nie dał mu grać z orzełkiem na piersi!

– To wcale nie o to chodzi. U nas w Muszynie jest naprawdę wiele zawodniczek, które znakomicie grają na tej pozycji i niebywale ciężko je wygryźć. Debby Stam czy Ola Jagieło mają praktycznie perfekcyjne przyjęcie. To bardzo ważne, kiedy trzeba zachować zimną krew. Jestem młoda i tego opanowania w nerwowych momentach mi brakuje, ale to nie jest tak, że komuś coś chcę udowodnić. Skoro jestem potrzebna, to wchodzę na boisko i daję z siebie wszystko.

– Ale wygląda na to, że pani wychodzi w pierwszej szóstce. Tak było w ostatnich spotkaniach.

– Żeby być pierwszą przyjmującą, trzeba przede wszystkim poprawić przyjęcie. Na spokojnie, luźno na nogach, szeroko, nisko – to trzeba poprawić, bo – tak jak mówiłam – czasami to wszystko jeszcze jest za nerwowe. To jest dla mnie coś zupełnie nowego. Jeszcze nigdy nie grałam na takim poziomie. Poleciałyśmy do Jekaterynburga i nagle wyszłam w pierwszej szóstce i wtedy jakoś to przyjęcie wychodziło. Z Japonią stosowałyśmy szybkie techniczne zagrywki, więc i przyjęcie było słabsze. Na razie żadnej presji nie czuję. Dopiero czas pokaże, kto będzie grał. To, że gram ja, nie znaczy, że za chwilę nie wystąpi inna. Na tym polega zespołowość. Jak jednej nie idzie, to wchodzi druga i ciągnie grę. Na pewno sobie wszystkie razem poradzimy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

28 lipca 2011, 12:37..

Recommended Articles