Przemysław Niemiec: ponad tysiąc kilometrów, które trzeba dokładnie zabezpieczyć

Przemysław Niemiec: ponad tysiąc kilometrów, które trzeba dokładnie zabezpieczyć

Tour de Pologne.

Jeszcze nie tak dawno Przemysław Niemiec sam rywalizował na zawodowym peletonie. Teraz, już jako dyrektor do spraw trasy i bezpieczeństwa na Tour de Pologne. odpowiada za to, by kolarze mieli się gdzie ścigać. Jak spełnia się w nowej roli? Co zaserwował uczestnikom naszego narodowego touru?

Przemysław Niemiec
Przemysław Niemiec (Foto: Nikoff/Newspix.pl / newspix.pl)
 • Tour de Pologne. 2019 rozpocznie się 3 sierpnia w Krakowie
 • Dyrektorem ds. Trasy i bezpieczeństwa będzie Przemysław Niemiec.
 • – Ja to wszystko widziałem z drugiej strony, a teraz mam okazję zobaczyć, jak to wygląda od strony organizacyjnej – opisuje swoje nowe doświadczenia były kolarz.
 • Przemysław Niemiec bardzo szybko odnalazł się w życiu po karierze sportowej i został jednym z dyrektorów Tour de Pologne.. Nie ukrywa jednak, że to wcale nie było łatwe. – Jest to jakiś sposób na kontynuację przygody z kolarstwem. Pojawiła się propozycja od Czesława Langa i z niej skorzystałem. Wiadomo, jest to dla mnie nowe doświadczenie. Ja to wszystko widziałem z drugiej strony, a teraz mam okazję zobaczyć, jak to wygląda od strony organizacyjnej i muszę powiedzieć, że nie jest lekko – przyznaje Niemiec.

  Jako dyrektor ds. Trasy i bezpieczeństwa ma ręce pełne roboty i natłok obowiązków. – Wyznaczam trasy, opisuję je i odpowiadam za ich zabezpieczenie. Kontaktuję się z policją, strażą pożarną, strażą miejską i wolontariuszami. Jest ogrom pracy. Wyścig jest długi, to siedem etapów i ponad tysiąc kilometrów, które trzeba dokładnie zabezpieczyć – opisuje swoje obowiązki były kolarz m.In. Team UAE Emirates. Nic dziwnego, że przygotowania trwają wiele miesięcy. – Pierwsze spotkania były już styczniu i wtedy zaczęliśmy pracę. Od marca wystartowaliśmy już pełną parę, zaczęły się konkretne objazdy trasy. Ustalamy wszystko od początku roku – dodaje Przemysław Niemiec.

  Explore more:  Piotr Waśniewski, prezes Śląska Wrocław, o sytuacji drużyny w ekstraklasie

  W zakresie jego obowiązków było między innymi ustalanie tras, które zna jak własną kieszeń. Jakie zatem etapy zdaniem tego znakomitego niegdyś kolarza będą kluczowe w tegorocznym Tour de Pologne.? – Na pewno ciężki będzie etap czwarty, który w połowie jest nowy. Zamiast Szczyrku będzie Kocierz. Zapowiada się równie atrakcyjnie, z niesamowicie ciężkim podjazdem na metę. Kolarze będą pokonywać dwie i pół rundy i trzykrotnie podjeżdżać pod Kocierz. Dwie pierwsze rundy to podjazd główną drogą o długości około 4 kilometrów ze średnim nachyleniem 7 proc. Za trzecim razem kolarze przejadą boczną drogą i na tę samą wysokość będą się wspinać przez kilometr. To ścianka cięższa niż Gliczarów, który ma 14 proc. średniego nachylenia. Ulica Widokowa, którą prowadzi podjazd na metę, ma aż 18 proc. Jechałem tam na rowerze i maksymalne nachylenie sięga 23 proc.! Samochody tamtędy nie przejadą, tylko sami kolarze i myślę, że będzie to ciekawe widowisko. Potem nowy etap do Zakopanego i Kościeliska, na którym z lat poprzednich pojawi się tylko podjazd na Pitoniówkę. I na koniec Bukowina, gdzie zaszły tylko kosmetyczne zmiany – opisuje dyrektor ds. trasy i bezpieczeństwa Tour de Pologne..

  Kto zdaniem etapowego zwycięzcy z Vuelta a Espana ma największe szanse na wygraną w całym wyścigu? – Bardzo mocni kolarze przyjeżdżają do nas i rywalizacja będzie ciekawa. Chciałbym, żeby wygrał Polak. Rafał Majka trenował na wysokości i na pewno będzie dobrze przygotowany. Konkurencję z pewnością będą mieć silną, bo i Astana i moi koledzy z Team Emirates przyjadą w bardzo mocnych składach, także na pewno będzie bardzo ciekawie – uważa Przemysław Niemiec. Przy okazji ma też nadzieję na dobrą jazdę jedynej polskiej ekipy w cyklu UCI World Tour CCC Team. – Wyścig jadą niejako u siebie. Wydaje mi się, że będą nastawiać się na etapowe wygrane i pokazanie się przed własną publicznością. Na pewno będą widoczni i powinni zaprezentować się z dobrej strony.

  Explore more:  Glasgow 2023: Wojciech Szczepanik mistrzem świata Gran Fondo!

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  1 sierpnia 2019, 14:26.

  Bài viết được đề xuất