Nina Patalon: Wiemy, co dzieje się z talentami od 10. roku ich życia

Nina Patalon: Wiemy, co dzieje się z talentami od 10. roku ich życia

Materiał powstał we współpracy z partnerem

Nina Patalon, selekcjonerka reprezentacji kobiet do lat 17, o szkoleniu zespołów dziecięcych i młodzieżowych.

O puhcar Tymbarku
O puhcar Tymbarku (Foto: Materiały prasowe)

PRZEGLĄD SPORTOWY: Jaka jest rola trenera w zespołach dziecięcych i młodzieżowych?

Nina Patalon (selekcjonerka reprezentacji polski kobiet u-17): Przede wszystkim powinien być dobrym wychowawcą. Osobą, która będzie inspirować dzieci do osiągania wielkich rzeczy i wskaże im drogę na przyszłość. Bo piłka nożna jest bardzo ważna, ale kluczowe jest odpowiednie ukształtowanie zawodnika czy zawodniczki jako człowieka.

Na jakie aspekty treningu powinni w szczególności zwracać uwagę szkoleniowcy grup dziecięcych i młodzieżowych?

Trening piłki nożnej jest kompleksowy, nawet w młodszych zespołach nie można zaniedbać kwestii taktyki czy przygotowania mentalnego, jednak najważniejsze są dwa elementy. Po pierwsze motoryka, bo każda zdolność ma swój etap rozwoju. Jeżeli w odpowiednim momencie nie zostaną wykształcone określone cechy, później pewnych rzeczy się już nie nadrobi. Po drugie – technika. To jak wyszkoleni są dorośli piłkarze lub piłkarze zależy od tego, jak pracowali w dzieciństwie. Trenerzy powinni być konsekwentni, podchodzić do podopiecznych indywidualnie i skrupulatnie pilnować, by nawet proste ćwiczenia były wykonywane z odpowiednią starannością.

Jak zmieniło się postrzeganie futbolu kobiecego w Polsce na przestrzeni lat?

Mam okazję obserwować tę zmianę od 2002 roku, kiedy jako zawodniczka dostałam się na najwyższy szczebel rozgrywkowy. Po wielu latach widzę ogromny postęp. W Polskę idzie przekaz, że w piłkę nożną mogą grać wszyscy, w czym pomaga właśnie turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, bo przecież ponad 30 procent uczestniczących dzieci to dziewczyny. A im bardziej dotrzemy do społeczeństwa, tym ta liczba będzie się zwiększać. Docelowo chcielibyśmy, by w piłkę grało coraz więcej dziewczynek, potem dziewcząt, wreszcie kobiet. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba zarejestrowanych wzrosła o 300 procent. A mamy nadzieję, że tendencja będzie zwyżkować.

Explore more:  Terentiew zdradziła kolejnego uczestnika "Tańca z Gwiazdami" na Gali Mistrzów Sportu

Co dzieje się z najlepszymi zawodnikami turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po jego zakończeniu – jak PZPN dba o ich rozwój i w jaki sposób monitoruje ich postępy?

Przede wszystkim najlepsi piłkarze i piłkarki turnieju, ale również wyróżniający się wojewódzkich związkach piłki nożnej, biorą udział w Letniej Akademii Młodych Orłów i Zimowej Akademii Młodych Orłów, czyli dwa razy w roku są sprawdzani przez selekcjonerów kadr narodowych. Drugim etapem jest możliwość rozegrania międzypaństwowego meczu w kategorii U-14, której naturalną kontynuacją jest zespół U-15. I potem talenty w miarę rozwoju przechodzą przez kolejne szczeble kadr. Dzięki takiej etapizacji jesteśmy w stanie powiedzieć, co się działo z zawodnikiem lub zawodniczką od 10. Roku ich życia.

Jakimi cechami wyróżniają się zwyciężczynie, chcąc grać w przyszłości w barwach reprezentacji?

Siła woli, w dużym stopniu poczucie dyscypliny, czasem nawet narzuconej. Trzeba umieć utrzymać motywację do rozwoju, bo samo uzdolnienie to za mało. Talent powinien być wartością dodaną, która w połączeniu z ciężką pracą w przyszłości pozwoli występować w kadrze narodowej.

Materiał powstał przy współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:Materiał powstał we współpracy z partnerem.

Materiał powstał we współpracy z partnerem

Data utworzenia:.

18 czerwca 2018, 15:30.

Bài viết được đề xuất