Michał Listkiewicz o akcji hejtu kibiców Legii Warszawa

Michał Listkiewicz o akcji hejtu kibiców Legii Warszawa

Ekstraklasa.

– Jestem rozczarowany reakcją Legii na obraźliwe transparenty. Zabrakło mi jasnego przekazu, że coś takiego już się nie powtórzy. Mioduski powinien powiedzieć, że tak dłużej być nie może. Zachowanie części fanów względem 17-letniego Jakuba Kisiela było bydlęce. Takim działaniem można złamać młodemu chłopakowi nie tylko karierę, ale całe życie – grzmi w rozmowie z Onetem były prezes PZPN, Michał Listkiewicz.

Michał Listkiewicz
Michał Listkiewicz (Foto: TEDI / newspix.pl)
 • W czasie niedzielnego meczu z ŁKS-em kibice Legii zaatakowali francuskiego biznesmena Gregoire’a Nitota, który chce zainwestować w Polonię.
 • Uderzyli też w swojego młodego zawodnika, wywieszając napis: “Kisiel, won z Legii!”. Części fanów nie podoba się, że gracz występował w przeszłości w rywalu zza miedzy.
 • – Mieliśmy już w polskiej piłce akcje kibiców, gdy był wstyd na całą Europę. Teraz jest podobnie – grzmi Listkiewicz.
 • Jak ocenia pan zachowanie fanów Legii, którzy wywiesili transparent atakujący potencjalnego inwestora Polonii Greigoire’a Nitota?

  To troglodyci mieniący się kibicami, którzy szkodzą klubowi. Generalnie fani stołecznej drużyny słyną z rewelacyjnych opraw, ich pomysłowość i rozmach są niesamowite. Zdecydowana większość sympatyków Legii to ludzie kulturalni i nie przekraczają granicy, a w tym przypadku nastąpiło przekroczenie jakichkolwiek granic. Już wiemy, że akcja grupki wymierzona w potencjalnego inwestora Polonii przyniosła odwrotny skutek, bo wielu ludzi ze środowiska wspiera teraz pana Nitota i Polonię. Budujące jest to, że akcję z transparentem potępiły znane „firmy” w środowisku, jak choćby Tomasz Smokowski czy portal Weszło. Jestem natomiast zniesmaczony reakcją europosła Andrzeja Halickiego, którego zawsze uważałem za człowieka kulturalnego i dobrze wychowanego. Napisał, że transparent to żart i biznesowa propozycja. Wiem, że to szydera, ale jest ona niebezpieczna, bo mało kto ją rozumie. Jak na polityka tej klasy, podobny wpis jest bardzo rozczarowujący. Cóż, może po prostu miał słabszy dzień.

  Explore more:  Robert Lewandowski: ta kadra jest pazerna na wynik

  Legia wydała oświadczenie ws. Transparentu. Jak pan je oceni?

  Tu też jestem rozczarowany, bo reakcja klubu jest zachowawcza. Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek. Zaznaczmy, że problem dotyczy nie tylko Legii. Od dzieciństwa jestem kibicem Polonii, a na Konwiktorskiej też jestem czasem zniesmaczony czy nawet oburzony zachowaniem fanów Czarnych Koszul, które bywało wulgarne. Użyłem czasu przeszłego, bo niestety teraz na Polonię mało kto chodzi. Jedni ścigają się z drugimi na chamstwo, dlatego najchętniej chodzę na mecze siatkówki, koszykówki czy piłki ręcznej, gdzie na szczęście ta zaraza jeszcze nie dotarła.

  Dalszy ciąg materiału pod wideo.

  Czego zabrakło panu w oświadczeniu Legii?

  Jasnego stanowiska, że to się nie powtórzy. Że nie będzie możliwe wniesienie transparentu o wymiarach 50 x 20 metrów. Nie bądźmy dziećmi, nikt pod koszulką czy kurtką tego nie przemyci, wszystko jest zorganizowane wcześniej. Klub czy służby porządkowe powinny wiedzieć o takich rzeczach. I potem mamy w polskiej piłce wstyd na całą Europę, jakieś transparenty typu: „litewski chamie, klęknij przed polskim panem” (taki napis pojawił się w przeszłości na stadionie Lecha, przyp. DF). Na Legii mieliśmy swego czasu świnię w koszulce UEFA. Obciach na cały kontynent, teraz jest podobnie.

 • Zobacz także: Komisja Ligi ukarała Legię Warszawa za skandaliczny transparent.
 • Na Twitterze napisał pan, że prezes Dariusz Mioduski powinien coś zrobić. Proszę rozwinąć.

  Prezes Mioduski to człowiek bardzo medialny, osoba ze środowiska wielkiego biznesu. Reprezentuje nas w ważnych gremiach na arenie międzynarodowej, jeśli on zabiera głos w istotnych kwestiach, ludzie go słuchają. Powinien jasno powiedzieć, że tak być nie może. Boję się, że tego typu akcje jeszcze bardziej rozkręcą wzajemną nienawiść. Jestem człowiekiem starszej daty. W latach 60. Czy 70. Też była wzajemna niechęć Legii i Polonii, pojawiały się szyderstwa czy naśmiewanie z drugiej strony, ale pewnych granic nie przekraczano.

  Explore more:  Małysz z Martonem startują w Katarze

  W niedzielę kibice Legii zaatakowali nie tylko Gregoire’a Nitota. Pojawił się też transparent dotyczący młodego zawodnika Wojskowych grającego wcześniej w Polonii: „Kisiel, won z Legii!”.

  Bydlęce zachowanie. Za bardzo tolerujemy tego typu incydenty. Kiedy skrytykowałem akcję kibiców Legii w mediach społecznościowych, dostało mi się, ale część fanów stołecznego klubu przyznało mi rację. Do Legii już wcześniej trafiali ludzie z polonijną przeszłością, jak choćby Krzysztof Dowhań, Michał Żewłakow czy ostatnio Paweł Wszołek i nikt nie widział problemu. Ja sam miałem lepszych przyjaciół wśród legionistów niż na Konwiktorskiej. Miałem bardzo dobre relacje z doktorem Stanisławem Machowskim, a jedną z największych legend polskiej piłki po Kazimierzu Górskim jest dla mnie Lucjan Brychczy. Ubóstwiam tego człowieka. Ludzie ze środowisk Polonii i Legii mogą się przecież normalnie dogadywać, a tu wysyła się do Kisiela wiadomość: „won z klubu”. Młodemu chłopakowi można złamać w ten sposób nie tylko karierę, al życie, bo nie wiadomo, jak zareaguje i jak sobie z tym poradzi. Bardzo mu współczuję, po czymś takim musi przecież iść do szkoły, wyjść na podwórko… Zaatakowała go mniejszość, ale większość się boi, mam wrażenie, że nie jest sterroryzowana. Pamiętam, jakie przeboje w Legii miał Mariusz Walter, który jest człowiekiem szlachetnym i odważnym. Opowiadał mi często, jakie spotykały go historie. Agresja fizyczna, zastraszanie i tak dalej, a przecież chciał dla klubu jak najlepiej. Powtórzę jeszcze raz: teraz zdarzyło się coś takiego na Legii, lecz problem dotyczy całej polskiej piłki i odstrasza inwestorów od naszego futbolu.

  W środę posiedzenie Komisji Ligi. Legia dostanie surową karę?

  Nie. Bywały gorsze rzeczy – przerywanie meczów, zadymy itd. Kluby powinny jednak usiąść i zastanowić się, w jakim kierunku zmierzamy. Frekwencja jest fatalna. Piłkarze grają jak grają, ale nie tłumaczmy wszystkiego słabym poziomem. Kiedyś mnie zaatakowano, bo powiedziałem, że nie podobają mi się wulgaryzmy na stadionach. Odpowiedziano mi: „to przecież tylko przekleństwa”. Nie zgadzam się. W autobusie, teatrze czy kinie nikt nie będzie wyzywał innych osób, a na stadionie jest bezkarny. Na takich akcjach klub traci finansowo, bo np. Niektóre rodziny z dziećmi nie chcą przychodzić na mecz. Na stadionie piłkarskim często jest po prostu nieprzyjemnie. I trzeba to zmienić.

  Explore more:  Liverpool - Chelsea: transmisja meczu online tv i stream. Premier League

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  11 lutego 2020, 10:30.

  Recommended Articles