Marzy o zrobieniu zdjęcia Worynie ze złotym medalem

Marzy o zrobieniu zdjęcia Worynie ze złotym medalem

Skąd pomysł na zostanie fotoreporterem żużlowym? Kiedy po raz pierwszy robiłeś zdjęcia na meczu żużlowym?

Od kiedy sięgam pamięcią, zawsze fascynował mnie żużel. Od dzieciaka biegałem na stadion, aby móc usłyszeć ryk motocykli, poczuć zapach spalonego oleju i zobaczyć w akcji naszych rybnickich zawodników. Każdą możliwość wykorzystywałem tak, aby móc znaleźć się na stadionie. Kiedy w 2008 roku urodził się mój syn Mateusz, postanowiliśmy z małżonką Marzeną kupić pierwszą lustrzankę, tylko po to, żeby robić dużo zdjęć naszej pociechy. Wtedy zacząłem się interesować fotografią na poważnie.

(Foto: Pressfocus)

To wystarczyło, by rozpocząć swoją przygodę w roli fotoreportera?

W 2012 roku wybrałem się na jakiś trening żużlowy, aby sprawdzić jak to jest robić zdjęcia żużlowcom. Niestety brak możliwości bycia blisko akcji, spowodowały, że z wymarzonych zdjęć nic nie wyszło. Zacząłem szukać możliwości bycia bliżej mojej ukochanej dyscypliny oraz pasji jaką stała się fotografia. Szukałem na różnych portalach o tematyce żużlowej czy jest ktoś taki jak ja potrzebny. Wtedy wyciągnął do mnie rękę Tadeusz Malinowski (redaktor naczelny www.Speedway.Info.Pl) i umożliwił mi to, o czym marzyłem – fotoreporterka oraz akredytacja na cały sezon żużlowy 2013 mojej rybnickiej drużyny. Od tego czasu do teraz jestem związany właśnie z tą redakcją i wtedy tak naprawdę to wszystko wystartowało. Zaczął się nowy rozdział w moim życiu.

Explore more:  Szymon Marciniak

Z ile zdjęć zrobiłeś żużlowcom?

Z całą pewnością mogę powiedzieć, że idzie to już w setki tysięcy. Na początku było ich więcej, a z czasem kiedy już wiedziałem dokładnie co i jak, zmniejszałem ilość kadrów bardziej skupiając się na jakości i wartości mojego zdjęcia. W każdym sezonie trafiają się lepsze czy gorsze zdjęcia. Mam kilka ulubionych zdjęć i jestem z nich dumny. Ale to wynika też z jazdy zawodników – ja tylko tam po prostu byłem i nacisnąłem spust w odpowiednim momencie.

Pamiętasz najtrudniejsze warunki do robienia zdjęć podczas zawodów?

Żużel jest ogólnie mało przyjazny dla naszych aparatów. Kurz i kamienie latające w powietrzu, to główne ryzyko dla tych kosztownych zabawek. Dla mnie osobiście najdziwniejsze zawody jakie miałem przyjemność fotografować, to mecz na szczeblu Ekstraligi Falubaz Zielona Góra – KS ROW Rybnik, który odbył się w kwietniu 2016 roku. Był dziwny z powodu pogody. W ciągu dwugodzinnych zawodów mieliśmy do czynienia ze słońcem, deszczem, śniegiem i gradem, ale za to zdjęcia wyszły genialne. Zawodnicy zrzucali gogle, bo nic nie widzieli, a my przemoczeni, ale szczęśliwi wracaliśmy do domów.

(Foto: Pressfocus)

Jaka była twoja najmniej przyjemna chwila podczas pracy na meczach?

Żużel to niebezpieczny sport. Wszyscy wiemy jak duże jest prawdopodobieństwo upadku i kontuzji zawodników. Z całą pewnością najmniej przyjemna chwilą w mojej dotychczasowej pracy, to tragiczny w skutkach wypadek Krystiana Rempały. W takim momencie odkładasz aparat na bok i masz pustkę w głowie.

Nie zdecydowałeś się opublikować zdjęć z tego wypadku. Dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna. Nigdy nie opublikowałbym zdjęć z tragicznego w skutkach wypadku. Bardzo szanuję zawodników, więc nigdy bym się tego nie dopuścił. Sam moment upadku można opublikować, jednak jak zawodnik już leży i cierpi wtedy odkładam aparat na bok. Nigdy w takich momentach nie robię zdjęć.

Explore more:  "Lewandowskiego nie da się w pełni zastąpić"

Co musi się znaleźć na zdjęciu, byś uznał je za idealne?

Dla mnie osobiście w idealnym zdjęciu powinna znaleźć się dynamika, szybkość, walka i nieodłączne elementy tej dyscypliny, czyli nawierzchnia wyrzucana spod deflektora, czyli tzw. Szpryca.

Z jakiego miejsca na stadionie robi się najlepsze zdjęcia?

Moim ulubionym miejscem do robienia zdjęć jest wyjście z łuku. Stojąc w strefie bezpieczeństwa można ustrzelić naprawdę dobre zdjęcie. Niestety nie wszystkie kluby dysponują taką strefą, dlatego musimy szukać innych ciekawych miejsc. Z trawy, przy prostej lub wejściu w łuk. Zawsze ciekawe zdjęcia wychodzą z momentu startowego i parku maszyn. Możliwości jest wiele i najlepiej pokazać ujęcia z każdego z tych miejsc. Nie można zapomnieć też o kibicach, którzy chętnie nam pozują. Wiele też zależy od sprzętu jakim dysponujemy. Czym większa ogniskowa tym większe możliwości, ale to wiąże się niestety z olbrzymimi kosztami, a zwyczajnie nie każdego na to stać.

Jest jakiś zawodnik, którego wyjątkowo lubisz fotografować?

Wszyscy zawodnicy zasługują na to, aby mieć dobrze wykonane zdjęcie, bo to dzięki nim mamy co robić. Jednak muszę się przyznać, że owszem, mam jednego zawodnika, którego szczególnie lubię fotografować. To mój serdeczny przyjaciel Kacper Woryna. Każde udane zdjęcie tego chłopaka cieszy mnie znacznie bardziej niż jakiekolwiek inne. W moich zbiorach jest specjalne miejsce na zdjęcia tego zawodnika.

(Foto: Pressfocus)

Masz jakiś ulubiony stadion, na którym wychodzą najlepsze zdjęcia?

Mój ulubiony stadion to stadion w moim rodzinnym mieście, czyli ośrodek w Rybniku. Tutaj czuję się naprawdę dobrze, głównie dzięki moim znajomym, których tutaj spotykam na każdym meczu. Świetna atmosfera jaka panuje między nami umila nam każde spotkanie. Można tutaj zrobić naprawdę ładne zdjęcia. Lubię także pracować w Opolu i Częstochowie.

Explore more:  Mizuki Matsuda wygrała maraton w Nagoi

Jakie masz marzenia związane ze swoją pracą fotoreportera?

Moim marzeniem jest jeszcze trochę pobyć na stadionach i dobrze bawić się tym co robię. Chciałbym także wciąż doskonalić swoje umiejętności i robić dobre zdjęcia, które będą cieszyć kibiców, zawodników i prasę. Chciałbym móc wykonać reportaż pokazujący jak moja ukochana drużyna (KS ROW Rybnik) zdobywa 13. Tytuł mistrza polski na żużlu oraz uwiecznić jak mój przyjaciel zdobywa najwyższe indywidualne trofeum na świecie.

Która z opcji najlepsza: Oglądanie meczów w roli kibica na stadionie, przed telewizorem czy jako fotoreporter?

Zdecydowanie jako fotoreporter. Czuję wtedy, że jestem blisko tego wszystkiego co się dookoła kręci. Można poczuć te emocje w parku maszyn, zobaczyć upadki i wzloty, na własne oczy zobaczyć jak mechanicy walczą z czasem i jak odreagowują zawodnicy. Tego nie da się doświadczyć przez ekran telewizora.

(Foto: Pressfocus)

Czym jest dla ciebie praca w roli fotoreportera? To praca czy pasja?

Zdecydowanie pasja. A dokładniej połączeniem dwóch pasji – fotografii i sportu.

Miałeś chwilę zwątpienia w sens tej pracy?

Jedyny moment zwątpienia to ten, kiedy wydaję na nowy sprzęt kupę ciężko zarobionych pieniędzy (śmiech). Zdarzały się momenty kiedy już byłem zmęczony sezonem i myślałem po co to wszystko. Po chwili odpoczynku znowu z uśmiechem na twarzy wracam na stadion i robię to, co kocham. To się nie może znudzić.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

27 grudnia 2017, 15:25.

Bài viết được đề xuất