Maraton marzeń w Londynie. Oprócz Kipchoge wystartuje też Kosgei!

Maraton marzeń w Londynie. Oprócz Kipchoge wystartuje też Kosgei!

Lekkoatletyka.

To będzie tegoroczny maratoński bieg marzeń, który z pewnością przyćmi nawet to, co wydarzy się na dystansie 42,195 km podczas igrzysk w Tokio. W kwietniowym Virgin London Marathon wystartują aktualni rekordziści świata, Kenijczycy Eliud Kipchoge i Brigid Kosgei. Kipchoge poinformował o tym już kilka tygodni temu, a najlepsza biegaczka maratońska globu zrobiła to właśnie teraz.

Brigid Kosgei
Brigid Kosgei (Foto: AFP)

Teoretycznie to nic nowego, bo oboje wystartowali razem w stolicy Wielkie Brytanii już w ubiegłym roku, ale wtedy jeszcze Kosgei nie była rekordzistką świata. Kenijka kilka miesięcy po występie w Londynie, w październiku poprawiła w Chicago 16-letni rekord świata Brytyjki Radcliffe, uzyskując nieprawdopodobny czas 2:14.04. Rok temu Kosgei po raz pierwszy wygrała Virgin London Marathon i teraz ma zamiar to powtórzyć.

– Nie mogę się już doczekać powrotu do Londynu. Poprzedni rok był dla mnie niesamowity, a rozpoczął się on właśnie tam. Wrócić w to miejsce, będzie czymś wyjątkowym i mam nadzieje, że znowu zapoczątkuję tu kolejny świetny sezon – mówi rekordzistka świata.

Kosgei jest faworytką i nie kryje, że liczy na kolejne spektakularne zwycięstwo. Nie jest to jednak przesądzone, bo na starcie ma pojawić się prawdziwa konstelacja gwiazd maratońskiego dystansu. Jej rywalkami będą m.In. Rodaczki: Vivian Cheruiyot (zwyciężczyni z Londynu z 2018 r.), Gladys Cherono (trzykrotna triumfatorka maratonu w Berlinie), mistrzyni świata Ruth Chepngetich, Joyciline Jepkosgei (rekordzista świata w półmaratonie i najlepsza w maratonie nowojorskim) czy Etiopka Roza Dereje, która wygrała w Walencji.

Explore more:  Faworyt powstrzymany. Salzburg zdobył cenny punkt z Milanem

Wystarczy powiedzieć, że aż 5 zawodniczek w stawce może pochwalić się rekordami życiowymi poniżej 2:19.00, co wcześnie nie zdarzyło się w żadnym maratonie. Być może zarówno Kosgei jak i Kipchoge pokuszą się na szybkiej londyńskiej trasie o atak na własne rekordy świata, a z pewnością zechcą poprawić najlepsze wyniki tej imprezy. Wśród mężczyzn najszybciej w Londynie biegał Kipchoge – 2:02.37 (2019) i Radcliffe 2:15.25 (2003). Rezultaty z pewnością będą uzależnione mocno od rodzaju obuwia w jakim wystąpią gwiazdy, ale sprzęt nie będzie przeszkodą w przypadku Kipchoge i Kosgei – oboje biegają w najnowszych modelach Nike Vaporfly, które na trasie pozwalają dokonywać cudów.

Wszystko wskazuje na to, że w tym doborowym towarzystwie elity znajdzie się też Polak Yared Shegumo, bo biegacz z etiopskimi korzeniami właśnie tam planuje uzyskać minimum olimpijskie (2:11.30).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:Przegląd Sportowy.

Autor:TŁ.

Data utworzenia:.

13 stycznia 2020, 15:52.

Bài viết được đề xuất