Małopolska ze Słowacją będą się starać o zimowe igrzyska w 2022 roku

Według projektu konkurencje rozgrywane na lodzie oraz oficjalne ceremonie – otwarcia i zamknięcia igrzysk – mają się odbyć w Krakowie i okolicy, zaś narciarstwa klasycznego oraz biathlonu i snowboardu w Zakopanem. Słowacy mają zorganizować rywalizację w konkurencjach alpejskich, jak i częściowo turniej hokejowy.

Zdaniem posłanki PO Jagny Marczułajtis-Walczak (jedna z inicjatorek projektu) szacunkowy koszt miasta-gospodarza wyniesie od 1,5 do 1,8 miliarda dol.

“Z tego prawie połowa tej kwoty dofinansowuje MKOl w przypadku otrzymania praw do organizacji zawodów” – powiedziała Marczułajtis-Walczak.

Zadeklarowała, że zakopianka (droga z Krakowa do stolic Tatr) będzie zmodernizowana do 2022 roku. Nie chciała jednak mówić o szczegółach. Przyznała, że jedną z większych bolączek jest brak toru saneczkowo-bobslejowego. Wykluczyła, ze względów ekologicznych, kontynuowanie przerwanych prac w Krynicy-Zdroju. Twierdzi, że taki obiekt mógłby stanąć w pobliżu Krakowa (np. W Myślenicach). Proponuje też, aby ceremonię otwarcia zorganizować na stadionie Wisły Kraków, wcześniej dobudowując tam dach.

– Pomysłów jest kilka. Jednak najważniejszym zadaniem na teraz jest zdobycie pozytywnej opinii Rady Ministrów na temat tej idei – podkreśliła posłanka.

Prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego Frantisek Chmelar zaznaczył, że dzięki wspólnej ofercie z Polską istnieje realna szansa, aby w jego kraju odbyły się chociaż niektóre konkurencje igrzysk. Nie przeszkadza mu fakt, że oficjalnym miastem-gospodarzem w tym projekcie byłby Kraków.

– To miasto to znana marka. Jest to karta przetargowa przy walce o organizację tej imprezy – podkreślił Chmelar.

Explore more:  Łzy szczęścia w Sztokholmie

Poinformował on, iż chcąc polepszyć połączenie Słowacji z Polską powstał projekt zbudowania trasy kolejowej ze Szczyrbskiego Jeziora do Polski. Trasa częściowo ma prowadzić tunelem.

Według planów ogłoszonych w sobotę, oficjalne zgłoszenie Krakowa w MKOl jako kandydata do organizacji igrzysk w 2022 r. Ma się odbyć za rok. Na początku października przedstawiciele Sankt Moritz, Barcelony oraz Oslo, podczas światowego spotkania miast olimpijskich w Lozannie poinformowali, że są zainteresowane organizacją tych zawodów.

Oprócz stolicy Małopolski i wspomnianych trzech miast także inne deklarują chęć organizacji igrzysk w 2022 roku. W tym gronie są Nicea i Lwów. Wybór zostanie dokonany podczas sesji MKOl w Kuala Lumpur w sierpniu 2015 roku.

Zakopane ubiegało się już o zorganizowanie igrzysk w 2006 r. Wybrano jednak Turyn. Słowacki Poprad trzykrotnie starał się o organizację ZIO: w 1984 roku – nie otrzymał wtedy jednak poparcia czechosłowackiego rządu i wniosek kandydatury został wycofany (wygrało Sarajewo), w 2002 roku – po głosowaniu odpadł w pierwszej turze (wygrało Salt Lake City) i w 2006 roku (wygrał Turyn).

Stolica Tatr niedawno starała się też o organizację MŚ w narciarstwie klasycznym 2017 r., Jednak podczas majowego kongresu FIS – gdy decydowano o wyborze – nie otrzymała żadnego głosu.

Zimowe igrzyska w 2014 roku odbędą się w Soczi, a w 2018 w południowokoreańskim Pyeongchang.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PAP.

PAP

Data utworzenia:.

20 października 2012, 17:40.

Bài viết được đề xuất