Łyżwiarstwo szybkie. Zbigniew Bródka wrócił do sportu. “To ostatni gwizdek”

Łyżwiarstwo szybkie. Zbigniew Bródka wrócił do sportu. "To ostatni gwizdek"

Łyżwiarstwo.

– Tak naprawdę nigdy nie zakładałem tego, że będę trenował aż do 2022 r. Igrzyska w Pekinie przypadkowo znalazły się na moim celowniku – powiedział 37-letni Zbigniew Bródka, mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim z Soczi (2014), w rozmowie z Onet Sport. Opowiada w niej o tym, co jeszcze pcha go do sportu, a także o niespodziewanej wizycie na Allianz Arena i meczu Bayernu Monachium, w którym błysnął Robert Lewandowski.

5 października 2021, 12:06..

Zbigniew Bródka
Zbigniew Bródka (Foto: Marek Biczyk / newspix.pl)
 • Od lutego 2019 r. Zbigniew Bródka, mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim z Soczi (2014), nie brał udziału w żadnych zawodach. Zawiesił swoją karierę i wydawało się, że przez pandemię już nie wróci. Tymczasem znowu stanął na lodzie i walczy o igrzyska.
 • “Wiele było niewiadomych. Miałem świadomość, że czas grał na moją niekorzyść. Na rok przed igrzyskami stwierdziłem, że jeśli mam wracać, to jest to właśnie ten moment. Chcę powalczyć o udział w czwartych igrzyskach olimpijskich. I wróciłem” – powiedział Bródka w rozmowie z Onet Sport, który przyznał też, że nigdy nie zakładał, iż będzie trenował do 2022 r.
 • Przy okazji zgrupowania w Inzell, Bródka dość spontanicznie wybrał się na mecz Bayernu Monachium w Lidze Mistrzów, w którym popisał dał Robert Lewandowski. “Czułem dumę, kiedy cały stadion skandował jego nazwisko” – mówił.
 • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.Pl.
 • Znowu na poważnie zabrał się pan za sport?

  – Tak się składa, że pojawiła się jeszcze szansa na to, więc trzeba z niej skorzystać. Czas niestety nie stoi w miejscu. I dla mnie to już chyba ostatni gwizdek.

  Dalszy ciąg materiału pod wideo.

  Po ponad 30 miesiącach przerwy wrócił pan do rywalizacji. Ostatni start to były mistrzostwa świata w Inzell w lutym 2019 r. Teraz w tej samej hali wystąpił pan w zawodach testowych, bo akurat przebywacie na zgrupowaniu w Bawarii. Było trudno?

  Explore more:  Abramowicz sypnie milionami w piłkę pod Jasną Górą

  – Była niepewność o to, w jakiej dyspozycji będę po takiej przerwie. Nie przejmowałem się moją wydolnością, bo pod tym względem byłem przygotowany. Nie przestałem bowiem trenować. Dlatego też nie miałem problemu z tym, żeby wrócić do ścigania się. Bardziej chodziło rzeczy bardziej przyziemne, czyli połączenie uprawiania sportu z pracą zawodową. W tym wszystkim trzeba jeszcze znaleźć czas na rodzinę. I to w tym wszystkim było najważniejsze. Motywacji do treningów i startów mi nie brakuje.

 • Zobacz także: Wielka inwestycja w Polsce. Jeden szczegół może przyciągnąć gwiazdy z całego świata.
 • Chyba był pan bardzo zawzięty w tym dążeniu do powrotu na lód? Bo jednak po takiej przerwie niewiele osób zdecydowałoby się na wznowienie kariery?

  – Pewnie wzięła górę moja sportowa zawziętość. To ja w końcu byłem prowodyrem tego powrotu na lód. Zakładałem, że jeśli nadarzy się taka możliwość, to wrócę. Nie rzucałem słów na wiatr, kiedy wspominałem o tym w wywiadach po zawieszeniu kariery. Nie przypuszczałem jednak wówczas, że przerwa będzie trwała aż tak długo. Była jednak ona spowodowana pandemią. Pojawił się problem ze startami. Poza tym do końca nie było wiadomo, co będzie z igrzyskami w Pekinie. Wiele było zatem niewiadomych, które nie były zależne ode mnie. Miałem zatem świadomość, że czas grał na moją niekorzyść. Na rok przed igrzyskami stwierdziłem, że jeśli mam wracać, to jest to właśnie ten moment. Chcę powalczyć o udział w czwartych igrzyskach olimpijskich. I wróciłem.

  Za panem pierwsze starty testowe. Wystąpił pan w biegu masowym, a także na 1000 i 1500 m. Czasy, jakie pan uzyskał, powiedziały dużo na tym etapie przygotowań?

  – Po tych wynikach wiem, że dobrze przepracowałem okres przygotowań. Nie spodziewałem się cudów po tym starcie, bo jestem jeszcze w mocnym treningu. Musiałem jednak wystąpić, by odnowić czasy kwalifikacyjne do Pucharu Świata. I to się udało. Na ten moment jestem zatem zadowolony.

  A kwalifikacja olimpijska jest realna do zrobienia?

  – Na razie trudno o tym mówić. To wszystko dopiero przede mną i jest jeszcze trochę czasu. Najpierw czeka mnie start w mistrzostwach Polski w Tomaszowie Mazowieckim (28-31 października – przyp. TK). Tam będę kwalifikował się do zawodów Pucharu Świata. Na pewno nie będzie dla mnie żadnej taryfy ulgowej. I jestem tego świadomy. Czas pokaże, na ile jestem przygotowany do tego sezonu. Mam nadzieję, że zakwalifikuję się do Pucharu Świata i tam zobaczę, w jakim jestem miejscu. Na razie celujemy z formą na pierwszą część sezonu. Ma być ona bardzo wysoka. Wszystko po to, by zakwalifikować się na igrzyska.

  Explore more:  Zrobić porządek z polami startowymi

  Jeżeli chodzi o dystanse, to zmieniły się u pana priorytety? Wszyscy patrzymy na pana przez pryzmat biegu na 1500 m.

  – I ten dystans będzie dla mnie główny. Tu się nic nie zmienia. Co jeszcze? Zobaczymy. Coraz większą konkurencję mamy na 1000 m. Na tym dystansie mamy wielu dobrych zawodników, a do tego pojawił się jeszcze wrotkarz Marek Kania, który mocno zaznaczył w Inzell swoją obecność. Widać, że kadra sprinterów mocno poszła do przodu w ostatnich latach. Dlatego mam świadomość, że na tym dystansie nawet na krajowym podwórku będzie bardzo zacięta rywalizacja. Niczego jednak nie wykluczam. Dla mnie występ 1000 m będzie, jak zwykle, przygotowaniem do 1500 m. Pod uwagę biorę też start w biegu masowym. To mocno loteryjna konkurencja i w niej można tak naprawdę zrobić wszystko.

  Zbigniew Bródka
  Zbigniew Bródka (Foto: Archiwum Zbigniewa Bródki / Materiały prasowe)

  Skoro podjął się pan treningów, to rozumiem, że jest pan dogadany z Państwową Strażą Pożarną, w której pracuje pan a co dzień?

  – Udało się wypracować porozumienie na czas przygotowań do igrzysk. Dostałem wielki kredyt zaufania od Państwowej Straży Pożarnej. Jestem im bardzo wdzięczny, że wciąż wierzą we mnie. Gdyby nie pomoc ze strony PSP, to pewnie nie byłoby możliwe przygotowanie się do Pekinu.

 • Zobacz także: Spełni się amerykański sen Polek? Coraz większa kolonia w USA.
 • Wraca pan po to, by zaliczyć czwarte igrzyska, czy raczej z nadzieją na to, by fajnie zakończyć sportową karierę?

  – Raczej ta druga opcja. Tak naprawdę nigdy nie zakładałem tego, że będę trenował aż do 2022 r. Igrzyska w Pekinie przypadkowo znalazły się na moim celowniku. Wszystko przez to, że planowana przerwa, wydłużyła się przez pandemię. Nie ukrywam, że fajnie byłoby zakończyć karierę na imprezie tej rangi. Dla mnie byłby to sentymentalny powrót do stolicy Chin. W 2003 r. Właśnie w Pekinie startowałem w swoich pierwszych mistrzostwach świata juniorów. Spiąłbym zatem klamrą całą swoją karierę.

  Explore more:  Skarby Kibica Lig Zagranicznych. W sobotę Skarb Kibica Serie A

  Ludzie pamiętają jeszcze Zbigniewa Bródkę? W końcu od pana wielkiego sukcesu minie niebawem osiem lat. Zdarza się, że ktoś jeszcze zaczepi na ulicy?

  – Na pewno nie jestem już tak rozpoznawalny, jak zaraz po tym, gdy sięgałem po złoto w Soczi. Tyle, że od tego czasu w polskim sporcie było wiele sukcesów. Ostatnie igrzyska olimpijskie w Tokio pokazały, że Polska nie ma się czego wstydzić. Pojawili się nowi mistrzowie. Mam świadomość tego, że miałem już swoje pięć minut. Najbardziej zagorzali kibice wciąż jednak mnie pamiętają. Bywa, że kiedy zamawiam śrubki, to w sklepie pytają mnie, czy potrzebuję ich do łyżew. To miłe sytuacje.

  A na Allianz Arena w Monachium poznali mistrza olimpijskiego?

  – To był spontaniczny i szybki wyjazd na mecz Ligi Mistrzów Bayern Monachium – Dynamo Kijów. Byliśmy tan incognito. Taki wypad zaproponowała Natalia Czerwonka, bo Inzell znajduje się niedaleko Monachium. Pomyślałem, czemu nie. Akurat nie kolidowało to z treningami. Bardzo cieszę się z tego, że się wybrałem. Sama arena robi wielkie wrażenie, a do tego oglądanie samego Roberta Lewandowskiego w akcji było wielką przyjemnością. Tym bardziej, że strzelił dwie bramki.

  Szkoda, że nie udało się doprowadzić do spotkania mistrza z mistrzem.

  – Nie mieliśmy takich oczekiwań, bo kupiliśmy normalne bilety. Byłem dumny już z tego faktu, że mogę oglądać tak wspaniałego piłkarza. A duma była jeszcze większa, kiedy cały stadion skandował imię i nazwisko Roberta Lewandowskiego. To buduje.

  Jest pan dużym fanem piłki nożnej, czy raczej kibicuje okazjonalnie?

  – Raczej jestem okazjonalnym kibicem. Jeżeli już, to zazwyczaj oglądam mecze reprezentacji Polski.

  Rozmawiał – Tomasz Kalemba, Onet Sport.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  5 października 2021, 12:06..

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Recommended Articles