Koronawirus. Sebastian Świderski o zakończeniu sezonu PlusLigi

Koronawirus. Sebastian Świderski o zakończeniu sezonu PlusLigi

PlusLiga.

Przegląd Sportowy

– Walczymy o byt klubu i całej dyscypliny – mówi prezes Grupy Azoty ZAKS-y Kędzierzyn-Koźle.

Sebastian Świderski
Sebastian Świderski (Foto: Wojciech Rejdych / newspix.pl)

Władze PLS zakończyły sezon PlusLigi nie przyznając medali. Czuje pan ulgę, że to koniec stanu zawieszenia, czy niedosyt, bo jako lider mogliście liczyć na przyznanie mistrzostwa?

Przede wszystkim niedosyt. Nie dlatego, że nie przyznano nam mistrzostwa kraju przy zielonym stoliku, ale z tej przyczyny, że nie mogliśmy rozstrzygnąć walki na boisku. Czujemy żal, że ten sezon tak się potoczył i zakończył przed daniem głównym, czyli rywalizacją w play-off. Decyzja PLS jest iście salomonowa. Żałujemy, że trud całego sezonu nie został sfinalizowany, że tak się to wszystko skończyło. Wiemy jednak jaka jest sytuacja i co się dzieje na świecie. Zdajemy sobie sprawę, że rozgrywki trzeba było zakończyć – ta kwestia nie podlega żadnej dyskusji.

Można jednak dyskutować o formule zamknięcia rozgrywek. Pana zdaniem powinniście ostać mistrzem, czy nie?

Jako prezes klubu powiem, że chciałbym, by kolejny tytuł trafił do Kędzierzyna-Koźla. Jako człowiek, rozumiem jednak decyzję PLS i akceptuję ją. Patrząc na inne krajowe ligi, wszędzie przyznano medale, nawet tam, gdzie runda zasadnicza się nie skończyła. W przypadku siatkarek sprawa była ewidentna – panie pierwszą część sezonu miały za sobą, przystępowały do play-off. W LSK można było przyznać medale, tym bardziej że dominacja Chemika Police była niepodważalna.

W PlusLidze sytuacja była bardziej skomplikowana, bo do końca pozostawały dwie kolejki, a ZAKSA miała przed sobą mecz z wiceliderem VERVĄ Warszawa. Gdyby wasi rywale go wygrali, to oni triumfowaliby w rundzie zasadniczej.

Explore more:  argentina national football team vs australia national football team timeline

Nikt nie wie, jak potoczyłaby się dalsza rywalizacja. Generalnie nawet, gdyby przyznano nam złoty medal, nie smakowałby on tak samo, jak tytuł wywalczony po walce na boisku. W pozostałych polskich ligach przyznano medale, w PlusLidze nie. Akceptujemy to rozwiązanie, choć dalecy jesteśmy od radości. Dzisiaj nikt się jednak nie cieszy.

Nie ma tytułu, nie musicie płacić zawodnikom premii. Zawsze to jakaś oszczędność w tych trudnych czasach.

Pozorna. My nie zapłacimy zawodnikom premii, ale nie dostaniemy tych pieniędzy także od ligi i sponsorów. Poza tym brak tytułu rzutuje na przyszły sezon. W jakiej roli mamy iść na rozmowy z potencjalnymi sponsorami? Jako lider tabeli po 24 kolejkach? Bo przecież nie jako mistrz Polski, nawet nie jako triumfator rundy zasadniczej. Dziwne to wszystko.

Podobno jest pomysł, żeby czołowej trójce wręczyć symboliczne plastikowe medale. Co pan na to?

To chyba żartobliwa propozycja, bo nikt takich medali, by nie przyjął.

Przed wami rozmowy z zawodnikami i renegocjacje kontraktów. Jak duże będą cięcia w Kędzierzynie-Koźlu?

Trudno w tej chwili dokładnie powiedzieć. Jedno jest pewne, jakieś cięcia muszą być i bardzo liczę na zrozumienie w tej sprawie ze strony siatkarzy. Firmy przeżywają teraz bardzo trudny okres, ponoszą straty i ich zaangażowanie w sport będzie mniejsze. To oczywiste. Sezon skończył się wcześniej, nie odbyło się wiele spotkań i musimy jakoś ograniczyć kontrakty.

Prezesi klubów wstępnie ustalili, że ma to być 20-procentowa obniżka. We wszystkich drużynach będą takie same cięcia?

Wiadomo, że różne kluby w różnym stopniu poniosą konsekwencje epidemii koronawirusa w Polsce. Dlatego trudno mówić o jednej wspólnej stawce dla całej ligi. Każdy klub sam musi policzyć, ile mniej więcej straci i w jakim stopniu musi obniżyć tegoroczne kontrakty. Mam przed sobą kartkę, na której liczę straty i właściwie codziennie dostaje kolejne informacje od naszych partnerów o tym, jak zmniejszy się nas budżet w kolejnym sezonie. Dla całego sportu, w tym także dla siatkówki, nastały ciężkie czasy. Walczymy o byt klubu i całej dyscypliny. Mam nadzieję, że jak najszybciej wszystko wróci do normalności.

Explore more:  Skoki: Oberstdorf. Kiedy konkurs na dużej skoczni? Transmisja

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:Przegląd Sportowy.

Przegląd Sportowy

Data utworzenia:.

26 marca 2020, 19:49.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego.

Bài viết được đề xuất