Kluby Ekstraklasy rekomendują system ESA 37 z podziałem punktów

Kluby Ekstraklasy rekomendują system ESA 37 z podziałem punktów

PAP

Ekstraklasa SA poinformowała we wtorek, że po konsultacjach z klubami podjęto decyzję o zarekomendowaniu władzom PZPN reformy rozgrywek obowiązującej od przyszłego sezonu, zawierającej 37 kolejek i podział punktów po części zasadniczej.

Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa
Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa (Foto: legia.com)

To kolejny zwrot w sprawie reformy, ogłoszonej na początku kwietnia. Proponowane pierwotnie przez Ekstraklasę SA zmiany zakładały podział tabeli na grupę mistrzowską i grupę spadkową po 30 kolejkach. Wówczas dorobek punktowy wszystkich zespołów miał być zmniejszony o połowę i zaokrąglony do góry, a o tytule i spadku decydowałoby kolejne siedem meczów – po jednym z każdym z rywali.

Na to rozwiązanie nie chciały zgodzić się kluby, które opowiedziały się przeciwko redukcji punktów (zaakceptowały jedynie zwiększenie liczby kolejek o siedem). W efekcie taki właśnie format reformy władze Ekstraklasy SA przyjęły 24 kwietnia. Wówczas jednak… Zaprotestował PZPN. 9 maja władze piłkarskiej centrali poinformowały, że nie zgadzają się z decyzją klubów dotyczącą zachowania dorobku punktowego.

“Podział punktów był czynnikiem istotnie uatrakcyjniającym rozgrywki ligowe. Prowadził bowiem do zwiększenia ilości meczów o stawkę” – napisano w oświadczeniu PZPN.

Związek zapowiedział, że jeśli ten punkt nie zostanie utrzymany, wówczas będzie wnioskował o całkowite wycofanie zmian. PZPN dał Ekstraklasie SA czas do 17 maja na ustosunkowanie się do jego stanowiska.

We wtorek doszło do spotkania klubów. Po jego zakończeniu Ekstraklasa SA poinformowała, że “po wyrażeniu opinii przez wszystkie kluby podjęto decyzję o zarekomendowaniu do przyjęcia na sezon 2013/14 formuły rozgrywek “ESA 37″ z podziałem punktów po sezonie zasadniczym”.

Explore more:  Valencia CF - FK Krasnodar: relacja i wynik spotkania

Jednocześnie zarząd Ekstraklasy SA przesłał do PZPN rekomendację dotyczącą formuły, terminarza oraz regulaminu rozgrywek na przyszły sezon.

“Ekstraklasa SA liczy, że zgodnie z zapowiedziami zarządu PZPN regulamin i terminarz rozgrywek na sezon 2013/14 zostaną zatwierdzone nie później niż do 22 maja” – napisano w komunikacie.

(BB).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PAP.

PAP

Data utworzenia:.

14 maja 2013, 16:34.

Bài viết được đề xuất