Iga Baumgart-Witan: Dokręcam sobie śrubę – wywiad

Iga Baumgart-Witan: Dokręcam sobie śrubę – wywiad

Lekkoatletyka.

Reprezentantka Polski w pierwszym starcie halowym uzyskała najlepszy tegoroczny wynik na świecie w biegu na 400 m i zapowiada, że to dopiero początek.

Iga Baumgart
Iga Baumgart (Foto: Newspix)

Tomasz Łyżwiński: W Spale poprawiła pani rekord życiowy i uzyskała najlepszy wynik na świecie w tym roku w biegu na 400 metrów – 52.12, spodziewała się pani tego?

Iga Baumgart-Witan: Tak, liczyłam się z takim rozwojem wypadków. W całym okresie przygotowawczym wszystko przebiegało znakomicie. Wyniki na treningach wskazywały, że forma rośnie. Kilkanaście dni wcześniej, jeszcze będąc na obozie w RPA, miałam sprawdzian na dystansie 350 metrów. Jego rezultat utwierdził mnie w przekonaniu, że może być bardzo dobrze.

Zmieniła pani system treningowy, wprowadziła nowe elementy?

Nic z tych rzeczy. Tajemnica polega na tym, że trenuję jeszcze ciężej. Odcinki biegam szybciej, obciążenia są większe. Dokręcam sobie bardziej śrubę. Przynosi to dobre efekty.

Ale jest też ryzykowne. Wyczynowcy zwykle trenują na granicy wytrzymałości organizmu. Dołożenie obciążeń zwiększa też prawdopodobieństwo kontuzji. Nie boi się pani?

Mam za sobą już wiele sezonów i sporo doświadczeń. Trenuję na wyczucie. Jeśli czuję, że zmęczenie jest zbyt wielkie trochę odpuszczamy. A ryzyko jest zawsze, tego nie da się uniknąć.

Już w pierwszym starcie uzyskała pani świetny wynik, ten sezon halowy może należeć do pani?

Trudno powiedzieć, bo nie wiadomo, co pokażą rywalki. Pewne jest natomiast, że za wiele nie będę w nim startować. Wystąpię 10 lutego w mityngu we Francji, tydzień później na mistrzostwach Polski w Toruniu i na początku marca w mistrzostwach Europy w Glasgow. W tym sezonie kobiece 400 merów nie jest konkurencją ujętą w programie IAAF World Indoor Tour, dlatego dobrych startów nie ma zbyt wiele, a w słabych mityngach nie chcę brać udziału.

Explore more:  Dobre informacje przed Dakarem 2017

Wie pani, które miejsce na ostatnich halowych mistrzostwach Europy dałby pani wynik uzyskany w Spale?

Zdaje się, że zapewniłby mi podium (2. Miejsce – przyp. Red.), Ale nie można tak dosłownie tego przyjmować. Halowe mistrzostwa Europy to start turniejowy. Trzeba dobrze wypaść w trzech biegach, jeśli myśli się o medalu. Poza tym w Spale miałam „czysty” bieg, bardzo płynny, bez przepychanek. Kiedy konkurencja jest większa, podobnie jak stawka rywalizacji, wtedy o dobry rezultat może też być trudniej.

Przedsmak tego, co będzie się działo w Glasgow, poczuje pani już w środę w Toruniu na Copernicus Cup. Wystartują tam m.In. Pani koleżanki z reprezentacji – mistrzyni Europy Justyna Święty-Ersetic i Małgorzata Hołub-Kowalik oraz mistrzyni Europy w biegu płotkarskim na 400 m, Szwajcarka Lea Sprunger…

Już nie mogę się doczekać tej rywalizacji, ale na razie nie nakładam na siebie żadnej presji. Nie wiem nawet, w jakich seriach pobiegniemy, ani na jakich torach. Będę to analizować w dniu zawodów.

Czy dobry sezon halowy przekłada się u pani także na udane występy w lecie?

Tak naprawdę porządny sezon halowy miałam tylko raz w karierze – w 2017 roku. Wtedy mistrzostwach Europy w Belgradzie zdobyłyśmy złoto w sztafecie 4×400 metrów. Potem na otwartym stadionie też było nieźle, bo stanęłyśmy na podium w mistrzostwach świata w Londynie. Mam nadzieję, że tym razem także przełoży się to na dobre wyniki w lecie. W innych przypadkach mój sezon halowy sprowadzał się do 2-3 występów, ale były to raczej starty treningowe i urozmaicające niż poważna walka o medale.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

5 lutego 2019, 08:35.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Explore more:  Magdalena Stępień: strata dziecka zmienia nas na całe życie

Bài viết được đề xuất