Fernando Alonso: nie poddamy się do końca

Fernando Alonso: nie poddamy się do końca

Do końca sezonu Formuły 1 pozostało już tylko sześć wyścigów i nie zanosi się na to, aby ktokolwiek mógł powstrzymać Sebastiana Vettela przed zdobyciem czwartego z rzędu tytułu. Jego najbliższy rywal Fernando Alonso otwarcie mówi, że w walce z Red Bullem liczy już tylko na uśmiech losu.

3 października 2013, 21:35..

Fernando Alonso
Fernando Alonso (Foto: PAP/EPA / PAP)

– Nasze tempo nie pozwala nam na pokonanie ich w normalnych warunkach, więc potrzebujemy szczęścia we wszystkich sześciu wyścigach – przyznaje kierowca Ferrari. Natchnienia szuka już nie tylko w samurajskich mądrościach, które z lubością cytuje na Twitterze. Inspiruje go także przebieg regat o Puchar Ameryki, w których Nowa Zelandia prowadziła już 8:1 tylko po to, by przegrać z załogą USA 8:9.

– Wiadomo, że będzie ciężko, ale jeśli w dwóch wyścigach dopisze nam szczęście, to sytuacja bardzo szybko się zmieni – mówi Alonso. – Nie poddamy się, dopóki będziemy mieli matematyczne szanse na tytuł.

Na razie większe szanse są jednak na to, że losy tytułu rozstrzygną się parę wyścigów przed finałem sezonu, czyli odbywającą się pod koniec listopada Grand Prix Brazylii. Vettel wygrał trzy poprzednie wyścigi, a do tego na koreańskim torze Yeongam zawsze pokazywał się z bardzo dobrej strony. Wygrał dwie poprzednie edycje tego wyścigu, a na inaugurację obiektu w 2010 roku Alonso triumfował tylko dzięki defektowi prowadzącego w wyścigu Red Bulla. Czwarta z rzędu wygrana w sezonie 2013 da Vettelowi co najmniej 70 punktów przewagi w mistrzostwach, a po GP Korei do zdobycia będzie już tylko 125 oczek.

Explore more:  Ależ bomba Pogby! Poprzeczka ratuje Szwajcarów!

Ostatnie sukcesy Red Bulla – zwłaszcza szaleńcze tempo, z jakim Vettel oddalał się od rywali przed dwoma tygodniami w Singapurze – podziałały na wyobraźnię miłośników spiskowych teorii dziejów. Pojawiły się pogłoski o stosowanej przez mistrzowski zespół kontroli trakcji. Taki system automatycznie “pilnuje”, żeby tylne koła nie wpadały w poślizg na wyjściach z zakrętów i jest zakazany w Formule 1 od 2009 roku. Podejrzenia oparto na dźwięku silnika, różniącym się od brzmienia innych samochodów, oraz oczywiście na rewelacyjnym tempie Vettela w ostatnim wyścigu.

– Na nagraniach z jego kamery pokładowej widać, że może wciskać gaz do końca przynajmniej dwadzieścia metrów wcześniej niż my, co daje mu ogromną przewagę – zwraca uwagę Lewis Hamilton. – Nic nie możemy na to poradzić. Cały czas prosimy inżynierów o jak największą przyczepność tylnej osi, ale ostatnim razem mogłem tak wcześnie otwierać przepustnicę w 2007 czy 2008 roku, kiedy mieliśmy jeszcze kontrolę trakcji.

Anglik jednocześnie podkreśla, że nie podejrzewa rywali o stosowanie nieczystych zagrań. Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami, a mistrzowski zespół po prostu znalazł coś, na co (jeszcze) nie wpadli rywale. Podobnego zdania jest także Alonso. – Dziwny dźwięk silnika Red Bulla nie jest nową historią – mówi kierowca Ferrari. – W Singapurze może było to bardziej słychać, bo na torze ulicznym ludzie mogą się znaleźć bliżej zakrętów. Jednak już podczas zimowych testów w Barcelonie ich samochody brzmiały inaczej. Mają coś, czego nie mają inne zespoły, ale to jest stuprocentowo legalne. Przechodzą wszystkie kontrole w soboty i niedziele. To my powinniśmy bardziej się postarać.

Samochody Formuły 1 są bardzo rygorystycznie sprawdzane przez kontrolerów technicznych, a ponadto wszystkie mają jednakowe elektroniczne “serca”: układy sterujące pracą wszystkich podzespołów, z silnikiem na czele. Władze sportu mają pełen wgląd w parametry pracy tych urządzeń.

Explore more:  Okazałe zwycięstwo obrończyni tytułu w Katowicach

– Trzeba być głupim, żeby stosować kontrolę trakcji w samochodach, które mają jednakowy system elektronicznego sterowania, nadzorowany i sprawdzany przez FIA – tłumaczy Christian Horner, szef Red Bulla. – Nie sądzę, aby ktokolwiek w stawce zdecydował się na coś takiego. Te rzeczy są bardzo skrupulatnie kontrolowane.

Zwolennikom spiskowych teorii warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że Vettel oddalał się w tempie dwóch sekund na okrążeniu od pociągu samochodów prowadzonego przez Nico Rosberga. W przednim skrzydle Mercedesa Niemca tkwiły kawałki zebranej z toru gumy, które zdaniem zespołu pogarszały osiągi samochodu o 1,7 sekundy na okrążeniu – wystarczająco dużo, żeby lider mógł błyskawicznie zwiększać przewagę, a jednocześnie zbyt mało, aby rywale mogli go wyprzedzić na krętym torze.

Od połowy 2009 roku samochody Red Bulla, projektowane pod wodzą legendarnego geniusza technicznego Adriana Neweya, mają przewagę nad konstrukcjami rywali. Co roku poprzeczka ustawiana jest bardzo wysoko, a natura Formuły 1, w której liczy się talent kierowców oraz spryt inżynierów, premiuje ekipy, którym udaje się połączyć jedno z drugim. Urok wyścigowych mistrzostw świata polega po części na tym, że każdy zespół dysponuje innym sprzętem – dlatego zresztą mamy dwie osobne klasyfikacje, kierowców i konstruktorów. Prowadzą w nich Vettel i Red Bull, co jasno potwierdza, kto najlepiej wywiązuje się ze swoich zadań. Po prostu ten zespół najlepiej wykorzystuje regulamin, działając na granicy przepisów – ale ich nie przekraczając.

Trudno się zatem dziwić Alonso, któremu zdarzyło się już stwierdzić, że nie walczy z Vettelem, tylko z konstrukcją Neweya.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

3 października 2013, 21:35..

Explore more:  KSW: Amatorzy pokazali potencjał

Bài viết được đề xuất