Ekipa ratunkowa wylądowała pod Nanga Parbat

Zgodnie z danymi przesłanymi przez GPS Adama Bieleckiego, ekipa ratunkowa wylądowała już pod Nanga Parbat. Na pomoc Tomaszowi Mackiewiczowi i Francuzce Elisabeth Revol oprócz Bieleckiego ruszyli Jarosław Botor, Piotr Tomala i Denis Urubko.

– Nie znam szczegółów, bowiem nie dzwonię do chłopaków, aby im nie przeszkadzać w akcji. To oni mają się z nami kontaktować. Na razie wiem tyle, że raczej wylądowali powyżej bazy. Teraz zapada zmrok, a według prognoz, pogoda ma się pogarszać – powiedział Krzysztof Wielicki, szef narodowej wyprawy na K2, której część członków ruszyła na pomoc Mackiewiczowi i Revol.

Wspomniał, że słyszał o inicjatywie lokalnych tragarzy, którzy chcą się włączyć w akcję ratunkową. – Konkretnych informacji nie mam. Wiem tylko, że są takie osoby w Skardu, ale trzeba je przewieźć pod Nanga Parbat. Są też miejscowi, żyjący bliżej tej góry. Sprawa zrobiła się na tyle głośna, że coraz więcej osób deklaruje swą gotowość do niesienia pomocy polsko-francuskiej parze. Tomek jest tam bardzo znaną postacią – podkreślił pierwszy zdobywca zimą Mount Everestu (8848 m) w 1980 roku wraz z Leszkiem Cichym.

Helikopterem ze Skardu wrócił do kolegów Dariusz Załuski, który musiał udać się do dentysty. Problemy z okostną miał już podczas letniej wyprawy na K2. – Nie mogę sobie nic zarzucić, abym sprawę zaniedbał. W Warszawie byłem w najlepszych klinikach i byłem pewny, że zostałem wyleczony. A jednak nie do końca. W bazie korzystałem z kroplówki, dożylnie wprowadzanych leków, gdyż inne środki nie działały. Skończyło się na wyrwaniu zęba i… Wracam do pracy – powiedział PAP Załuski, jeden z najlepszych na świecie fotografów i filmowców w gronie himalaistów.

Explore more:  Przegląd Sportowy w pakiecie Onet Premium

W rozmowie z “Przeglądem Sportowym” wypowiedział się Jerzy Natkański, szef Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. – Nie jestem w stanie jeszcze oceniać tej akcji, mogę spojrzeć bardziej całościowo. Na pewno zaczęła się za późno. Problemy biurokratyczne w Pakistanie nie pomagały w podejmowaniu decyzji, gdzie jak wiadomo liczy się każda godzina. Od tej fazy przemieszczania osób i organizacyjnej, teraz jest ta faza najważniejsza, czyli operacja ratunkowa w górach.

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. Tym razem wyruszyli we dwójkę, podejmując próbę ataku w stylu alpejskim, bez żadnego wsparcia ze strony tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach.

20 stycznia mieli podjąć próbę wspinaczki na wierzchołek, ale ostatecznie zeszli do obozu drugiego. 22 stycznia z nadesłanego przez Francuzkę SMS wynikało, że są w obozie trzecim, planują wyjście wyżej i atak szczytowy 25 stycznia. Tego dnia byli na wysokości około 8000 m. W południe chmury przesłoniły kopułę szczytową. W odwrocie utknęli na wysokości ok. 7400 m.

Z sobotnich wiadomości wynika, że Mackiewicz został sprowadzony przez Revol do namiotu na wysokość 7250 m i tam spędził noc. Natomiast ona zeszła do 6670 m.

Dalszy ciąg materiału pod wideo.

Za: Onet, PAP.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

27 stycznia 2018, 13:05.

Bài viết được đề xuất