Dzień dobry Europo, nazywam się Bartosz Kapustka. Kim jest nowy gwiazdor Polaków?

Dzień dobry Europo, nazywam się Bartosz Kapustka. Kim jest nowy gwiazdor Polaków?

EURO 2016.

Kazimierz Kapustka specjalnie nie rozważał, czy jechać do Nicei na mecz syna w mistrzostwach Europy. Uznał, że woli zostać w Polsce i zobaczyć mecz z najbliższymi. Zdziwiła go jedynie determinacja jednego z dziennikarzy, który naciskał, żeby obejrzeć mecz z nimi, z czego później zrealizowałby materiał. Kapustka senior grzecznie odmówił, transmisję z Francji oglądał w zaufanym gronie. Musiał pękać z dumy.

12 czerwca 2016, 23:15..

| Aktualizacja 13 czerwca 2016, 13:39.

Bartosz Kapustka
Bartosz Kapustka (Foto: Łukasz Laskowski / Pressfocus)

„Korespondencja z Francji”.

Kazimierz Kapustka specjalnie nie rozważał, czy jechać do Nicei na mecz syna w mistrzostwach Europy. Uznał, że woli zostać w Polsce i zobaczyć mecz z najbliższymi. Zdziwiła go jedynie determinacja jednego z dziennikarzy, który naciskał, żeby obejrzeć mecz z nimi, z czego później zrealizowałby materiał. Kapustka senior grzecznie odmówił, transmisję z Francji oglądał w zaufanym gronie. Musiał pękać z dumy.

Najmłodszy debiutant.

Pomocnik Cracovii zagrał rewelacyjnie. Bez strachu, bojaźni typowej dla młodych zawodników w tak wielkim turnieju. Kapustka mógł nie wiedzieć, że stał się najmłodszym reprezentantem Polski, który wystąpił w mistrzostwach Europy. Wczoraj miał 19 lat, 5 miesięcy i 21 dni. To był jego ósmy mecz w kadrze, pierwszy rozgrywany poza krajem. I to od razu w EURO. Jeśli ktoś obawiał się, czy młody gracz wytrzyma presję, wątpliwości musiał pozbyć się po pierwszych minutach. Pomocnik był jednym z najaktywniejszych zawodników w ataku, pomagał też w defensywie, jeśli już Irlandczycy wyściubili nosy za własną połowę.

Explore more:  Polak usłyszał druzgocącą diagnozę. "Nie mogę się wygrzebać z tego bagna"

Nie było widać po nim stresu. To jedna z jego zalet, na boisku potrafi wyłączyć emocje. Im trudniejszy mecz, tym lepiej się czuje, im bardziej wymagający przeciwnik, tym mocniej go to nakręca. Dobrze sobie radzi z nerwami, potrafi odgonić złe emocje na tyle skutecznie, żeby go nie paraliżowały. Ekscytacja zastępuje obawy.

Plan na Irlandczyków.

Selekcjoner często zaprasza zawodników na indywidualne rozmowy, przed wczorajszym meczem spotkał się również z Kapustką. O jego przygotowanie mentalne mógł być spokojny, ale Nawałka wiele uwagi poświęca też zagadnieniom taktycznym. Chciał mieć pewność, że nasza lewa strona, o którą tak się obawialiśmy, nie zawiedzie. Trudno było nie mieć rozterek, skoro przed mistrzostwami do gry byli tam szykowani Maciej Rybus i Kamil Grosicki, ale obu z różnych względów nie było wczoraj na boisku, kiedy Ovidiu Hategan zaczął mecz.

Pierwszego wyeliminowała kontuzja, drugi dopiero ją wyleczył i trener wolał nie ryzykować jego zdrowiem. Może i rzeczywiście Artur Jędrzejczyk nie zna się dobrze z Kapustką, ale wczoraj wyglądali, jakby grali ze sobą przynajmniej tyle, ile Łukasz Piszczek z Jakubem Błaszczykowskim. Trzeba jedynie zauważyć, że rywale ułatwili im sprawę. Świadomi własnych ułomności piłkarskich Irlandczycy wiedzieli, że nie są w stanie rywalizować z Polakami jak równym z równym na całym boisku, dlatego odpuścili jego boki. Polacy dostali tam dużo miejsca, a piłkarze Michaela O’Neilla zdecydowali się bronić w polu karnym, gdzie roiło się od ich obrońców (było aż trzech środkowych).

Polacy mieli na to plan, który zadziałał. Kiedy przekraczali z piłką połowę rywali, Kapustka z jednej strony i Błaszczykowski z drugiej przesuwali się do środka boiska, wpuszczając na swoje miejsca bocznych obrońców – Jędrzejczyka i Piszczka. Obaj dzięki temu mieli wiele okazji do dośrodkowań, zawodziła jedynie ich jakość.

Explore more:  Robert Lewandowski bez zmiennika. Choupo-Moting kontuzjowany

Pochwały Krychowiaka.

Historia kocha takie przypadki, a już Adam Nawałka zna je wyjątkowo dobrze. Oto młody piłkarz, którego przed turniejem nie wymieniano wśród tych, którzy mogą decydować o grze zespołu, staje się jednym z jego wodzirejów. Nawałka był rok starszy od Kapustki, kiedy pojechał na mistrzostwa świata w Argentynie. W towarzystwie Kazimierza Deyny, Włodzimierza Lubańskiego czy Zbigniewa Bońka to o nim mówiło się najwięcej, znalazł się w najlepszej jedenastce tego turnieju. Nie można zakładać, że do podobnej we Francji trafi Kapustka, jest na to za wcześnie, ale wielkie imprezy piłkarskie mają to do siebie, że kreują piłkarzy. Zapomnieliśmy już o tym, bo polscy zawodnicy od dawna byli na nich tylko tłem dla rywali, ale nowe pokolenie, którego symbolem jest Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy właśnie Kapustka od dawna pokazuje, że nie wiedzą, co to kompleksy.

Wczoraj najmłodszy z nich korzystał z zaproszenia do gry wystosowanego przez Irlandczyków, rozkręcał się z każdym zagraniem, a w końcówce pierwszej połowy po efektownym strzale był bliski strzelenia gola. Nie spuścił z tonu w drugiej połowie, często wymieniał podania z Robertem Lewandowskim i stwarzał sobie sytuacje. – Bartek zagrał fenomenalnie, był jednym z najlepszych graczy w naszym zespole – chwalił młodszego kolegę Grzegorz Krychowiak.

Zachwycone sławy.

Pochwały spływają na nastoletniego gracza z całego świata, w końcu nie ma lepszego okna wystawowego niż takie turnieje. Gary Lineker napisał o wspaniale utalentowanym dziewiętnastolatku, inny były reprezentant Anglii Rio Ferdinand zachwycał się jego talentem, pisząc, że jest „imponujący”.

Jeszcze przed turniejem we Francji pomocnik Cracovii nie narzekał na brak zainteresowania, jego mecze przyjeżdżali oglądać przedstawiciele 1. FC Köln czy Southampton, ale teraz do gry mogą wkroczyć jeszcze mocniejsze kluby. Kapustka nie przesądza, czy już latem opuści Kraków, ale wszystko wskazuje na to, że w polskiej lidze go już nie zobaczymy. I rację może mieć Lineker, który uważa, że niedługo będzie częściej oglądał tego piłkarza. Wielkie areny i wielkie mecze dopiero przed Kapustką.

Explore more:  EURO 2020: bilety na ME. Jak i gdzie kupić? Ile kosztują wejściówki na mistrzostwa Europy?

Lewandowski: Odpowiedzialność za reprezentację powinna spoczywać na wszystkich zawodnikach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

12 czerwca 2016, 23:15..

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Bài viết được đề xuất