DTM: Robert Kubica na Lausitz w DTM

DTM: Robert Kubica na Lausitz w DTM

Motorowe.

Robert Kubica szykuje się do debiutu na torze Lausitzring, gdzie odbędzie się druga i trzecia runda wyścigów DTM. Polak nie ukrywa, że przed nim trudne zadanie.

Robert Kubica DTM
Robert Kubica DTM (Foto: PAP)
 • Chcę krok po kroku niwelować stratę – mówi Robert Kubica, który w ten weekend po raz pierwszy wystartuje na torze Lausitzring.
 • Lausitz to tor DTM najbliżej Polski. – Mogło tu być wielu polskich kibiców, ale musimy ich chronić i nie narażać tysięcy ludzi – mówi Polak. Fani będą mogli pojawić się we wrześniu w Assen.
 • Kubica zdaje sobie sprawę ze straty BMW do Audi. Dlaczego zdecydował się na to aut? – Nigdy nie ma jednego powodu. BMW to ekipa, dzięki której zadebiutowałem w F1 – przypomina.
 • ≫> Wypróbuj „Przegląd Sportowy” w wersji mobilnej. Najlepsze artykuły przeczytasz nie wychodząc z domu.

  – Bardzo trudno ustalić jakieś cele na ten weekend – mówi Robert Kubica. – To, co spróbujemy zrobić, to wyciągnąć maksimum z siebie i pakietu, jakim dysponujemy. Oczywiście to nie jest tak proste, jak brzmi, bo gdyby było, wszyscy by wygrywali i siedzieli tu jako liderzy klasyfikacji, a taka osoba jest tylko jedna. Przed nami długa droga. Mam nadzieję, że będziemy w stanie krok po kroku zniwelować stratę, a celem musi być jak najszybsza nauka. Ale to nie będzie łatwe, bo tory i warunki się zmieniają, a my jesteśmy młodą ekipą, nie mamy doświadczenia i zawsze jesteśmy kilka kroków z tyłu za innymi, a mistrzostwa są bardzo wyrównane i z punktu widzenia teamów, i kierowców – mówi Kubica w piątek na Laustizring.

  Explore more:  Przegląd Sportowy w pakiecie Onet Premium

  Tego dnia zaplanowano dwie sesje treningowe, co oznacza, że przygotowanie się do weekendu będzie nieco prostsze niż na Spa, gdy trening był jeden i to tuż przed kwalifikacjami. Na inaugurację, po weekendzie pełnym awarii i kłopotów z ustawieniami, Kubica dwa razy zajął 14. Miejsce.

  – Gdy jesteś debiutantem możesz i musisz nauczyć się wiele z każdej sesji i wyścigu. To był dość chaotyczny weekend, nie tylko z mojej strony, ale też zespołu. Nie był łatwy, szczególnie że to był skompresowany weekend, bez piątkowych jazd, więc działo się dużo rzeczy. A gdy nie znasz serii, chcesz mieć trochę więcej czasu na analizę danych i naukę. Tak w Spa nie było. Tu mamy trochę więcej czasu, ale to też zupełnie inny tor. Inna charakterystyka, inne ustawienia auta, inny sposób jazdy, ja sam muszę poznać zdradliwe miejsca toru, który jest bardzo wyboisty i trzeba się zaadaptować w wielu tematach. To zdecydowanie wielkie wyzwanie, nie tylko dla mnie jako kierowcy, ale zespołu – mówi Kubica.

  Po weekendzie na Spa widać, że przewaga Audi nad BMW jest olbrzymia. Kierowcy Audi w obu wyścigach zajęli pięć pierwszych miejsc. To nie ułatwia zadania Kubicy, który do tego startuje w prywatnym zespole. Dwukrotny mistrz DTM Timo Scheider uważa, że powinien był… Wybrać Audi. Dlaczego zdecydował inaczej?

  – Zawsze jest kilka powodów, nigdy nie ma tylko jednego. BMW znam z dawnych czasów, bardzo szanuję tę firmę, znam wielu ludzi, którzy pracowali przy projekcie w Formule 1 15 lat temu, to oni pozwoli mi zadebiutować w F1. Nie jestem może bardzo wrażliwy, ale to koncern, dzięki któremu zacząłem karierę w F1 – przypomina Kubica, który zdaje sobie sprawę z deficytów swojego auta. – Oczywiście jak widzieliśmy rok temu i ostatnio na Spa nasz rywal jest bardziej konkurencyjny, ale myślę, że wciąż jesteśmy w stanie ciężko pracować a czasami, jeśli masz wielkie wyzwanie i trudniejszą sytuację, a jesteś w stanie z tego wyjść i je wypełnić, to to smakuje lepiej. Tak jak powiedziałem. Nigdy jeden czynnik nie wpływa na decyzję. Cieszę się, że reprezentuję BMW, jesteśmy oczywiście prywatną ekipą Orlen ART GP, ale BMW nas wspiera. Tym dysponujemy i będziemy dawać z siebie wszystko.

  Explore more:  Gortat ma rację

  Lausitzring to obiekt położony najbliżej Polski spośród tych w DTM i pozostaje tylko żałować, że nie mogli pojawić się na nim polscy kibice. – Leży najbliżej Polski, więc poniekąd jest to mój domowy wyścig, choć nie w 100 procentach, bo nie jestem Niemcem. Niestety w rzeczywistości z Covid-19 nie możemy mieć kibiców na miejscu, a DTM zawsze było mocne, jeśli chodzi o fanów. Szczególnie tu, na Lausitz mogło być dużo polskich kibiców. Ale wszystko jest zrobione tak, żeby ich ochronić i nie narazić tysięcy ludzi na dodatkowe ryzyko. Wszyscy chcielibyśmy mieć ich na trybunach, ale zdrowie jest najważniejsze. To mój pierwszy raz tu, więc dobrze byłoby mieć wokół siebie fanów, ale musimy żyć z tym, co mamy. Organizatorzy robią dobrą robotę, umożliwiając nam ściganie w bezpieczny sposób i miejmy nadzieje, że jak najszybciej będziemy mogli powitać kibiców – mówi Kubica.

  Ta okazja już na początku września (4-6.09) w Assen, gdzie na każdy dzień organizatorzy planują wpuścić po 10 tysięcy osób.

  ≫> Wypróbuj „Przegląd Sportowy” w wersji mobilnej. Najlepsze artykuły przeczytasz nie wychodząc z domu.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  14 sierpnia 2020, 15:26.

  Dziennikarka Przeglądu Sportowego Onet.

  Dziennikarka Przeglądu Sportowego Onet.

  Bài viết được đề xuất