Drummond zdyskwalifikowany na 8 lat za Gaya

Drummond zdyskwalifikowany na 8 lat za Gaya

Lekkoatletyka.

Nareszcie mamy dowód, że nawet w królestwie sztucznego dopingu, jakim są Stany Zjednoczone, przyjęto zasadę: zero tolerancji dla takiego procederu.

18 grudnia 2014, 14:28..

| Aktualizacja 18 grudnia 2014, 14:27.

Jonathan Drummond
Jonathan Drummond (Foto: AFP)

Sławny niegdyś sprinter Jonathan Drummond został na osiem lat zdyskwalifikowany jako trener i oficjel w sporcie, gdy wyszło na jaw, że szkoląc najszybszego w ubiegłym roku na świecie Tysona Gaya, podawał mu sterydy anaboliczne. Gay, trzykrotny mistrz świata z 2007 roku (złote medale na 100 i 200 metrów oraz w sztafecie 4 x 100 m w Osace), wyśpiewał całą prawdę i dlatego zamiast dwóch lat odsunięcia od startów dostał tylko 12 miesięcy, jakkolwiek anulowano wszystkie jego wyniki od 2012 roku, zabierając mu między innymi londyński tytuł wicemistrza olimpijskiego w sztafecie 4 x 100 metrów.

Jeśli chodzi o Drummonda, to warto przypomnieć, że zawsze był postacią kontrowersyjną jako skrajny nerwus. W lekkoatletycznej karierze indywidualnie doczekał się tytułu akademickiego mistrza świata na 200 metrów (Sheffield 1991), a na setkę był piąty na igrzyskach olimpijskich w Sydney. W sztafecie 4 x 100 metrów sięgnął w Atlancie po olimpijskie srebro i potem w Sydney po złoto, zdobywając też w tej specjalności tytuły mistrza świata (Stuttgart 1993, Sewilla 1999). Jego rekordy życiowe to 6.46 na 60 m, 9.92 na 100 m, 20.03 na 200 m i 45.55 na 400 m.

Drummond zasłynął jako członek sprinterskiego teamu Johna Smitha (HSI – Hudson Smith International) w Los Angeles, gdzie trenował wraz z rekordzistą świata na 100 m Mauricem Greenem i mistrzem świata na 200 m Ato Boldonem z Trynidadu. W 2003 na mistrzostwach świata w Paryżu nie chciał się pogodzić z tym, że elektroniczna aparatura wyłapała jego falstart i przez blisko godzinę protestował, leżąc na bieżni, co poważnie opóźniło zawody. Podopieczni Smitha już wtedy byli podejrzewani o stosowanie niedozwolonego dopingu, ponieważ FBI znalazła wysyłane przez Mauricea Greenea pocztą elektroniczną zamówienia środków wspomagających, produkowanych przez kalifornijskie laboratorium BALCO.

Explore more:  Malarz: To był mecz, o którym trzeba szybko zapomnieć

Wśród wielu rozmaitych zajęć, jakim poświęcał się Jonathan, była też posługa duszpasterska, został bowiem wzorem ojca pastorem. W samych Stanach Zjednoczonych był lepiej znany jako śpiewak w stylu gospel (grupa Kirka Franklina – Family). W ostatnich latach pełnił funkcję trenera reprezentacyjnych sztafet amerykańskich na igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata. Na co dzień zaś zatrudniał się w różnych centrach fitnessu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

18 grudnia 2014, 14:28..

Dziennikarz i honorowy redaktor naczelny Przeglądu Sportowego.

Dziennikarz i honorowy redaktor naczelny Przeglądu Sportowego.

Bài viết được đề xuất