Czasówka zdecydowała. Jest nowy lider Tour de Pologne!

Czasówka zdecydowała. Jest nowy lider Tour de Pologne!

Tour de Pologne.

Przegląd Sportowy

Holender Thymen Arensman z DSM wygrał jazdę indywidualną na czas w Tour de Pologne., ale nie da mu to triumfu w całym wyścigu. Najprawdopodobniej skończy go jednak na podium. Liderem klasyfikacji generalnej został Brytyjczyk Ethan Hayter. Przed kolarzami już tylko jeden etap. W piątek wyścig zakończy jazda z Valsir, Skawina do Krakowa.

Thymen Arensman
Thymen Arensman (Foto: BAS CZERWINSKI / Getty Images)

Siedem dni ścigania, codziennie w innych okolicznościach, ale kolarze, którzy celowali w klasyfikację generalną Energa Grupa ORLEN wiedzieli, że na pięciu muszą się pilnować, żeby nic nie stracić, ale na dwóch innych będzie miejsce, żeby atakować i szukać sekund. Dosłownie sekund, bo Tour de Pologne. to wyścig, w którym o sukcesie zwykle decydują właśnie one, a nie minuty. Pierwszy z kluczowych momentów był na trasie z Kraśnika do Przemyśla trzeciego dnia. To kolarze do mety wspinali się na Kopiec Tatarski i tam też żółtą koszulkę założył zwycięzca, czyli Sergio Higuita. I to on przed szóstym etapem, czyli jazdą z Nowego Targu, Gronkowa do Stacji Narciarskiej Rusiński startował jako ostatni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo.

Wierzył w zwycięstwo

– Moi kolarze ścigają się po to, żeby wygrać. I tak właśnie zawsze z nimi rozmawiam. Sergio mówiłem, że jedziemy do Polski po trzeci etap, a później zobaczymy. Wierzę, że da radę i w czwartek. Wyścig wciąż może wygrać pewnie około dwunastu ludzi, bo dziesięć sekund to nic, żadna różnica. Sobrero wygrał na Giro, ale to jednak co innego. Inna trasa, ciągle pod górę, nawet jeśli na początku to tylko trzy procent nachylenia. To nie jest typowa czasówka, na której średnia będzie 50 km/h. Jeszcze raz, zostało tylko czekać – mówił w rozmowie z Przeglądem Sportowym Onet Sylwester Szmyd, który jest trenerem Higuity w Bora hansgrohe.

Explore more:  kentucky women's soccer

Czekali wszyscy, bo w czwartek do pokonania było ledwie niespełna dwanaście kilometrów, ale samotnie, bo organizator przewidział na tym odcinku jazdę indywidualną na czas. Po raz pierwszy od 2005 roku prowadzącą pod górę. Początkowo dość leniwie i stosunkowo łatwo, ale później teren stawał się bardziej wymagający. I zanim ktokolwiek ruszył na trasę, było wiadomo, że niemal na sto procent przed 17 poznamy zwycięzcę 79. Tour de Pologne. UCI World Tour.

 • Zobacz też: Szmyd: wierzę, że Higuita wygra Tour de Pologne.
 • Hayter po raz pierwszy

  Etap wygrał ostatecznie Holender Thymen Arensman z DSM i choć cieszył się z triumfu, to jednak tak całkiem zadowolony nie był, bo liczył na jeszcze lepszy czas. Po pięciu odcinkach był dwudziesty czwarty i miał 29 sekund straty do lidera. Wynik dał mu awans na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Tylko wcale nie za Higuitę, bo Kolumbijczykowi czasówka jednak nie wyszła i stracił nie tylko koszulkę lidera, ale też miejsce na podium, bo spadł na siódme miejsce. A nowym liderem został Brytyjczyk Ethan Hayter z INEOS Grenadiers.

  22-letni mistrz Wielkiej Brytanii w jeździe indywidualnej na czas był jednym z głównych kandydatów do triumfu już przed startem, ale na trasie się nie wychylał, choć cały czas był w czołówce. Ma 11 sekund przewagi nad Arensmanem i trudno sobie wyobrazić, żeby mógł ją stracić na trasie ostatniego odcinka Valsir, Skawina – Kraków.

  Sam zresztą mówił o tym po etapie. Razem z kolegami spróbują poprowadzić Elie Vivianiego do jak najlepszej pozycji na finiszu, ale najważniejsze będzie bezpieczeństwo jego koszulki. Blisko 180 kilometrów jazdy po pagórkach będą pilnować jednak nie tylko kolarze INEOS Grenadiers, ale też ekipy sprinterów, więc wątpliwe, aby komuś udało się zamieszać jeszcze w wyścigu.

  Explore more:  Mueller: nie liczy się styl, liczy się wynik
 • Zobacz też: Kraksy przed metą piątego etapu Tour de Pologne.! [WIDEO]
 • Hayter gratulacji jednak przyjmować jeszcze nie chciał, ale wszystko wskazuje na to, że wicemistrz olimpijski w kolarstwie torowym z Tokio (madison) i kolarz, który w tym roku wygrał już pięć razy, triumfuje po raz pierwszy w klasyfikacji generalnej imprezy rangi World Tour.

  Podium 6. etapu:

 • ARENSMAN Thymen (DSM).
 • SHEFFIELD Magnus (IGD).
 • HAYTER Ethan (IGD).
 • – Najpierw piłkarz, później celebryta – mówi o sobie. Nie chodzi “po ściankach”, nie szuka uwagi mediów. To media interesują się nim, choć niekoniecznie w sportowym kontekście. O piłkarską karierę pyta go Łukasz Kadziewicz, a Jarosław Bieniuk odpowiada, co dał mu sport, co zabrał i czy zawodowo czuje się spełniony. – W piłce nożnej sufit jest tak wysoko, że trudno powiedzieć: “jestem spełniony” – przyznaje. Nie ukrywa, że na jego karierę ogromny wpływ miało życie prywatne. Pozytywny? Negatywny? O tym mówi “W cieniu sportu”. Zdradza też, czego zabrakło jego pokoleniu, by w piłce nożnej sięgać po więcej i jaki związek może mieć z tym… Unia Europejska.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Źródło:Przegląd Sportowy.

  Przegląd Sportowy

  Data utworzenia:.

  4 sierpnia 2022, 16:46.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Bài viết được đề xuất