Cudowne, historyczne zwycięstwo Polaków w Zakopanem. Stoch pobił rekord skoczni

Cudowne, historyczne zwycięstwo Polaków w Zakopanem. Stoch pobił rekord skoczni

Skoki narciarskie.

Polska po raz pierwszy w historii wygrała konkurs drużynowy w Zakopanem. Polacy wyprzedzili Niemców, a na najniższym stopniu podium stanęli Norwegowie. Najdłuższy skok wśród Polaków oddał Kamil Stoch, który poszybował 141,5 metra i pobił rekord skoczni.

27 stycznia 2018, 17:09..

| Aktualizacja 27 stycznia 2018, 18:04.

Kamil Stoch
Kamil Stoch (Foto: PAP)

W historii konkursów drużynowych na Wielkiej Krokwi ekipie gospodarzy nigdy nie udało się zwyciężyć. Dwa razy w 2013 i 2017 roku plasowali się na drugiej pozycji, raz w 2016 zajęli trzecie miejsce. W sezonie 2017/18 w Pucharze Świata rozegrano dotychczas trzy konkursy. W pierwszym w Wiśle i trzecim w Titisee-Neustadt ekipa trenera Stefana Horngachera plasowała się na drugiej pozycji, w drugim w fińskiej Ruce – na szóstej.

We wszystkich poprzednich konkursach w zespole Biało-Czerwonych startowali ci sami zawodnicy: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch. W mistrzostwach świata w lotach, gdzie zespół tydzień temu zajął trzecie miejsce, Kota zastąpił Hula. Teraz nastąpiła kolejna zmiana, w sobotę w miejsce Żyły, który słabiej zaprezentował się w piątkowych kwalifikacjach, do ekipy wrócił Kot. Polacy w serii próbnej spisali się naprawdę nieźle – sumarycznie wyprzedzili drugich Norwegów o 11,9 punktu.

Kapitalnie rywalizację rozpoczął Maciej Kot, który poszybował 133 metry. O pół metra bliżej poszybował Anders Fannemel, ale dostał sporo punktów dodanych za wiatr i Norwegowie wyprzedzali Polaków o dokładnie dwa oczka. Jeszcze lepiej skoczył Stefan Hula. 136 metrów najstarszego z naszych zawodników, dało nam dziewięciopunktowe prowadzenie nad Norwegią. Johann Andre Forfang osiągnął 133,5 metra.

Explore more:  Australian Open: Alicja Rosolska w drugiej rundzie | Tenis

Gorzej skoczył Dawid Kubacki. 128,5 metra pozwoliło nam utrzymać prowadzenie, ale zbliżyli się do nas Norwegowie na 4,4 punktu za sprawą Mariusa Lindvika, który co prawda skoczył tylko metr dalej od Kubackiego, ale w zdecydowanie trudniejszych warunkach pogodowych.

134 metry poszybował Kamil Stoch i umocnił nas na prowadzeniu po pierwszej serii. Drudzy byli Niemcy (Richard Freitag skoczył 135 metrów), którzy wykorzystali potknięcie Andreasa Stjernena. Norweg osiągnął 128,5 metra i spuścił swoją drużynę na trzecią pozycję. Niemcy tracili natomiast do nas 7.3 punktu.

Maciej Kot drugą serię otworzył skokiem na odległość 130 metrów. To pozwoliło nam o kolejny punkt zwiększyć prowadzenie nad drugimi Niemcami, ponieważ Markus Eisenbichler wylądował na 129 metrze. Stefan Hula poszybował na odległość 135,5 metra. Był najlepszy w swojej grupie zawodników i wzrosła nasza przewaga nad drugimi Norwegami. Wynosiła na półmetku drugiej serii już 16 punktów. W finałowej próbie zdecydowanie poprawił się Dawid Kubacki. Wylądował na 133 metrze i nad drugą Norwegią mieliśmy już 17.4 punktu przewagi. Marius Lindvik skoczył dokładnie tyle samo co Dawid.

W drugiej próbie podczas odjazdu upadł Peter Prevc. Na szczęście błyskawicznie wypięły mu się narty i samemu zawodnikowi nie stało się nic groźnego. Szybko się pozbierał i o własnych siłach opuścił zeskok.

Piękne zwycięstwo potwierdził rekordem skoczni Kamil Stoch. Polak poleciał 141,5 metra i była to piękna odpowiedź na 137 metrowy skok Richarda Freitaga. Polacy wygrali z przewagą 24.7 punktu nad Niemcami. Trzeci byli Norwegowie – 129,5 metra skoczył Andreas Stjernen.

Konkurs indywidualny ma zostać rozegrany w niedziele o 16:00. Wystąpi w nim dziesięciu Polaków. O 15:00 zaplanowano serię próbną.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Explore more:  fantasy football rankings ros

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Autor:Onet.

Data utworzenia:.

27 stycznia 2018, 17:09..

Bài viết được đề xuất