Copa America 2019: podsumowanie turnieju pełnego skandali

Copa America 2019: podsumowanie turnieju pełnego skandali

Copa America.

Wzajemna copanina

Brazylia po 12 latach mistrzem Ameryki Południowej. Niesmak po tej edycji Copa America. pozostanie jednak na długo.

Brazylia po wygraniu Copa America.
Brazylia po wygraniu Copa America. (Foto: AFP)

Napastnik reprezentacji Brazylii Gabriel Jesus po czerwonej kartce otrzymanej w finale z Peru (3:1) walnął pięścią w stojące za linią boczną urządzenie do obsługi VAR tak, że aż trzeba było je przytrzymywać, by się nie wywróciło. Dzień wcześniej, po meczu o trzecie miejsce rozgrywanym pomiędzy Argentyną i Chile (2:1), Lionel Messi odmówił przyjęcia brązowego medalu, tłumacząc, że „nie chce być współuczestnikiem korupcji i braku szacunku”. Po półfinale z Brazylią i po starciu w spotkaniu o brąz Albicelestes tak się obrazili na sędziów, a ich media rozpuściły tak daleko idące plotki o niechęci do dalszej współpracy z CONMEBOL i o możliwości secesji, że aż UEFA wydała specjalny komunikat mówiący, iż „nie są prawdziwe informacje, jakoby Argentyna i Brazylia miałyby zostać zaproszone do gry z europejskimi drużynami w Lidze Narodów”.

Nieliczni rozsądni.

Oto trzy najbardziej charakterystyczne obrazki z ostatnich dni Copa America.. Niedawny finał klubowych mistrzostw kontynentu River Plate – Boca Juniors, który trzeba było zorganizować w Europie, bo Latynosi nie byli w stanie się dogadać, gdzie można go bezpiecznie rozegrać, stał się dopiero wstępem. Kontynent, w którego posiadaniu jeszcze niedawno była więcej niż połowa tytułów piłkarskiego mistrza świata, pogrąża się w kompletnym chaosie organizacyjnym.

Brazylia mistrzem, Brazylia ma to, czego chciała i oceniając czysto sportowo – faktycznie, w przekroju całego turnieju najbardziej zasłużyła. Ale jeszcze żadna Copa America. nie pozostawiła po sobie tyle niesmaku. Na koniec, po imprezie tak obfitującej w sędziowskie kontrowersje, reprezentacja Canarinhos dostała jeszcze od organizatorów nagrodę Fair Play, choć zdrowy rozsądek nakazywałby nie przyznawać jej nikomu. VAR i jego używanie przerosło sędziów. Podobnie jak wyznaczenie na decydujące mecze faktycznie najbardziej doświadczonych arbitrów (a może nawet „wypożyczenie” najlepszych w tym fachu z Europy) okazało się ponad siły CONMEBOL. Dziś wszyscy obrzucają się błotem, nikt nie ma programu naprawczego, a rozsądni, jak selekcjoner Peru, wołają na puszczy.

Explore more:  El. MŚ koszykarzy: Adam Waczyński po meczu Chorwacja – Polska

– Brazylia okazała się bardzo solidną reprezentacją i zasłużenie wygrała. Nie chcę, żeby Ameryka Południowa była kojarzona z korupcją. Messi ma wielki autorytet. Szanuję go jako człowieka i jako piłkarza, ale nie powinno się takimi słowami łączyć południowoamerykańskiego futbolu z korupcją. Żeby mówić o takich rzeczach, trzeba mieć twarde dowody – powiedział po finale argentyński selekcjoner “Inków” Ricardo Gareca. – Leo jest piłkarzem pozaziemskim, ale powinien bardziej dbać o to, co mówi – wtórował mu Tite, selekcjoner Brazylii.

Patologie są od lat.

Trudno się z nimi nie zgodzić. Messi sugeruje, że turniej został ustawiony pod wygraną gospodarzy, tylko szkoda, że nie był równie wylewny w 2011 roku, kiedy Argentyna z nim w składzie była gospodarzem, a arbiter musiał ją wyciągać za uszy już w fazie grupowej, bo Albicelestes znaleźli się na krawędzi odpadnięcia po zaledwie drugim meczu. Problemy z sędziowaniem, niejasne układy w południowoamerykańskiej federacji czy zapraszanie na Copa America. coraz bardziej egzotycznych reprezentacji w zamian za różne korzyści biznesowe dla CONMEBOL to zjawiska nasilające się od wielu lat. Tegoroczne mistrzostwa w Brazylii bardziej wyglądały na turniej, gdzie szambo wybiło po prostu najmocniej, niż na zorganizowany spisek.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

9 lipca 2019, 12:08.

Dziennikarz „Przeglądu Sportowego”.

Bài viết được đề xuất