Chcą dopuścić Rosjan i Białorusinów do startów w IO! Są warunki

Chcą dopuścić Rosjan i Białorusinów do startów w IO! Są warunki

Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyjął rezolucję Organizacji Narodów Zjednoczonych o “budowaniu pokojowego i lepszego świata poprzez sport oraz ideę olimpijską”. Poparła go miażdżąca większość krajowych komitetów olimpijskich. Wśród głosujących zabrakło przedstawicieli Rosji oraz Syrii. Jak wynika z komunikatu MKOl-u, jest możliwe dopuszczenie Rosjan i Białorusinów do startu na IO, ale pod konkretnymi warunkami.

Zbliżają się IO w Paryżu
Zbliżają się IO w Paryżu (Foto: Anadolu Agency / Getty Images)
 • Więcej informacji znajdziesz w Przeglądzie Sportowym Onet.
 • Rosjanie nie zdecydowali się wziąć udziału w głosowaniu dotyczącym przyjęcia rezolucji ONZ. Wcześniej, gdy jej wprowadzenie przez organizację było przedmiotem debaty, rosyjski rząd ostro zaatakował stanowisko ruchu olimpijskiego dotyczące restrykcji wobec zawodników z rosyjskim lub białoruskim paszportem.

  Wszyscy uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na trudną sytuację geopolityczną na świecie i na trwające konflikty. Każdy z nich wyraził nadzieję na to, że uda się wypracować pokojowe rozwiązania.

  Dalszy ciąg materiału pod wideo.

  MKOl przyjął rezolucję ONZ

  Uczestnicy spotkania MKOl-u zostali również poinformowani o tym, że wielu rosyjskich i białoruskich sportowców wystąpiło w tym roku w rywalizacji w różnych dyscyplinach. Doszło w tym czasie do jednego głośniejszego incydentu, który nie został jednak ujawniony w komunikacie.

  Podczas spotkania MKOl-u podtrzymano natomiast rekomendację o powrocie rosyjskich i białoruskich sportowców do rywalizacji pod neutralną flagą przy jednoczesnym zawieszeniu Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

  Explore more:  Lewandowscy na świątecznym spotkaniu ze swoją ekipą

  Przewodniczący MKOl Thomas Bach zapowiedział, że ewentualne dopuszczenie tych sportowców do igrzysk opatrzone byłoby warunkami: bez narodowych flag, tylko w konkurencjach indywidualnych i przy braku powiązań z rosyjskimi lub białoruskimi służbami mundurowymi. Występ reprezentacji tych krajów w sportach drużynowych jest wykluczony.

 • Zobacz także: Nowy rząd może się opóźnić. Prawdziwy powód wylotu Andrzeja Dudy do Szwajcarii.
 • “Przedstawiciele międzynarodowych federacji sportów letnich zwrócili się do MKOl o umożliwienie startu w igrzyskach Paryż 2024 tym indywidualnym neutralnym sportowcom, którzy zakwalifikowali się lub zakwalifikują dzięki wynikom. Ponadto poprosiły o wydanie decyzji w tej sprawie tak szybko, jak to możliwe, aby procedury kwalifikacji olimpijskich były jasne dla tych sportowców” — napisano w relacji ze szczytu, opublikowanej na oficjalnej stronie internetowej MKOl.

  Za: Przegląd Sportowy Onet/PAP.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Źródło:Przegląd Sportowy Onet.

  Autor:PB.

  Data utworzenia:.

  5 grudnia 2023, 18:40.

  Bài viết được đề xuất