15 lat serii Mercurial – El Fenomeno reaktywacja

15 lat serii Mercurial – El Fenomeno reaktywacja

Ofsajd.

W 1998 roku Nike zaprezentowało pierwszy but piłkarski z serii Mercurial, zainspirowany i zaprojektowany dla piłkarza, który wyróżniał się niespotykanym dotychczas stylem gry. Sportowcem tym był oczywiście wirtuoz brazylijskiego futbolu, Ronaldo Luís Nazário de Lima, który zyskał również przydomek “El Fenomeno”, choć większość fanów woli mówić na niego Ronaldo.

Mercurial Vapor XISE
Mercurial Vapor XISE (Foto: nike.com)

Podczas premiery Nike Mercurial podkreślano, iż są to “ultralekkie buty, w których nogi staną się tak szybkie, jak twoja wyobraźnia”. Porównanie to miało oddawać wyjątkową kreatywność i zdumiewające tempo gry Ronaldo. Brazylijski napastnik nie tylko pobudził wyobraźnię wielu ludzi swoim stylem, szybkością, umiejętnościami i wyjątkową skutecznością, ale również sprawił, że brazylijska piłka na nowo odzyskała swoje dobre imię. Wpływ Ronaldo widoczny jest do dziś: piłkarz wciąż inspiruje wschodzące gwiazdy futbolu – takie jak Neymar, by podążali jego śladami. Ronaldo to osobowość bardzo silnie związana z pierwszą wersją srebrno-żółto-niebieskich Nike Mercurial, w których grał we Francji latem 1998 r. W czasach, gdy buty piłkarskie były w większości czarno-białe, Nike Mercurial wyróżniały się opływowym kształtem i żywymi kolorami, nawiązującymi do wyjątkowej dynamiki tego piłkarza. W 15 rocznicę debiutu linii Mercurial, Nike stworzyło limitowaną wersję Mercurial Vapor IX, czerpiącą inspirację ze swego pierwowzoru.

– 15 lat temu Ronaldo wywarł ogromny wpływ na futbol. Teraz – przed sezonem 2014 – chcemy nawiązać zarówno do linii Mercurial, jak i do człowieka, dla którego je tworzyliśmy. Pomyśleliśmy, że unowocześniona konstrukcja modelu z 1998 r. Będzie świetnym sposobem na upamiętnienie tamtych czasów – mówi Phil McCartney, Vice-President w Nike Football Footwear.

Explore more:  johns hopkins women's soccer

Przez 15 lat od premiery pierwszych Mercuriali opracowano szereg nowych technologii pozwalających na produkcję o wiele bardziej “wyrafinowanego” obuwia piłkarskiego. Przykładowo, początkowa wersja tego modelu składała się z wielu materiałów zszywanych razem ze sobą. Z kolei najnowsza odsłona posiada jednoczęściową, bezszwową cholewkę, charakterystyczną również dla pozostałych edycji Nike Mercurial Vapor IX.

Zespół projektowy pracował nad nowym wzorem, mając na względzie nie tylko unowocześnienie konstrukcji buta, ale również jego nowoczesną estetykę. Żółty kolor z roku 1998 zastąpiono “mistrzowską” barwą o nazwie Volt, która jest nawiązaniem do zeszłorocznych zwycięstw lekkoatletów w Londynie. Natomiast kolor srebrny został wzbogacony o bardziej metaliczne wykończenie.

Dokładnie 1 998 par Mercurial IX Special Edition trafi do sprzedaży już 8 maja w wybranych sklepach na całym świecie oraz na nike.Com.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

2 maja 2013, 13:03.

Bài viết được đề xuất