1. liga: Spadek Rozwoju, ciasno na dole tabeli

Będzie nim Rozwój Katowice, a przesądziła o tym porażka w Legnicy z Miedzią 0:4.

Miedź, która przed sezonem uchodziła za jednego z kandydatów do awansu, dopiero na wiosnę spisuje się na miarę oczekiwań. Sobotnia wygrana z beniaminkiem była czwartą z rzędu, a licznik meczów bez porażki wskazuje już 10.

Podopieczni trenera Ryszarda Tarasiewicza są w tabeli na szóstej pozycji, już bez szans na awans. Przesądzili za to o spadku Rozwoju, a najbardziej przyczynił się do tego Fin Petteri Forsell, który zdobył dwa gole.

Rozwój ma 32 pkt i gorszy bilans bezpośrednich spotkań z Pogonią Siedlce oraz MKS Kluczbork, które z 38 pkt plasują się tuż nad strefą spadkową.

Bezpośredniego spadku uniknie na pewno MKS Kluczbork, który w tej kolejce pokonał na własnym stadionie Stomil Olsztyn 3:0, m.In. Po dwóch bramkach Rafała Niziołka. Drużyna z Opolszczyzny o trzy punkty wyprzedza GKS Bełchatów, ma z nim lepszy bilans bezpośrednich meczów i w ostatniej.

Kolejce powiększy swój dorobek dzięki walkowerowi za nierozegrane spotkanie z Dolcanem. To właśnie zespół z Bełchatowa, który jeszcze przed rokiem grał w ekstraklasie, jest bliski drugiego z rzędu spadku. Przyczyniła się do tego porażka 1:2 z Olimpią Grudziądz, która przed tą kolejką również nie mogła być pewna utrzymania. Gospodarze prowadzili po trafieniu Agwana Papikjana, ale w ostatnich 20 minutach gole dla Olimpii uzyskali Damian Ciechanowski i Marcin Smoliński.

Explore more:  Kliczko o spotkaniu Putina. "Krew miałbym po łokcie"

W piątek rozstrzygnęły się losy awansu. Do Arki Gdynia, która już od ponad tygodnia cieszy się z powrotu do krajowej elity, dołączyła Wisła Płock. W spotkaniu z innym pretendentem – Zawiszą Bydgoszcz – wygrała 5:0 i po dziewięcioletniej przerwie wystąpi w ekstraklasie. Płoccy piłkarze doskonale wiedzieli o co grają. Od pierwszych minut, przy ogłuszającym dopingu kibiców, Wisła atakowała. Efektem był gol w 17. Minucie – Mikołaj Lebedyński strącił piłkę w kierunku Damiana Piotrowskiego, a ten najpierw wyprzedził bramkarza, a potem posłał piłkę do siatki. Na trybunach rozpoczęła się fiesta.

Po rozpoczęciu drugiej połowy Wisła szybko podwyższyła a 2:0. Autorem gola był Arkadiusz Reca, który pokonał Damian Węglarza po indywidualnej akcji. Po raz trzeci Węglarz wyjmował piłkę z siatki po strzale nożycami Piotra Wlazło, a chwilę potem czwartego dla gospodarzy zdobył Reca. Wynik ustalił w 79. Min. W zamieszaniu podbramkowym Lebedyński.

Wyniki meczów 32. Kolejki i tabela 1. Ligi piłkarskiej:.

2016-05-20:.

Zagłębie Sosnowiec – Dolcan Ząbki 3:0 walkower.

Wisła Płock – Zawisza Bydgoszcz 5:0 (1:0).

2016-05-21:.

GKS Katowice – Chrobry Głogów 0:0.

MKS Kluczbork – Stomil Olsztyn 3:0 (2:0).

Pogoń Siedlce – Drutex Bytovia Bytów 0:0.

Miedź Legnica – Rozwój Katowice 4:0 (1:0).

PGE GKS Bełchatów – Olimpia Grudziądz 1:2 (1:0).

Wigry Suwałki – Sandecja Nowy Sącz 2:0 (0:0).

Pozostałe mecze kolejki.

2016-05-22:.

Arka Gdynia – Chojniczanka Chojnice (12.45).

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek).

1. Arka Gdynia 31 18 10 3 56-28 64 +28 – awans.

2. Wisła Płock 32 19 5 8 50-26 62 +24 – awans.

Explore more:  Boks. Najważniejsze walki bokserskie w 2019 roku. Ranking „Przeglądu Sportowego”

3. Zawisza Bydgoszcz 32 15 7 10 56-46 52 +10.

4. Chrobry Głogów 32 14 8 10 45-29 50 +16.

5. Drutex Bytovia Bytów 32 11 14 7 45-39 47 +6.

6. Miedź Legnica 32 12 11 9 40-34 47 +6.

7. GKS Katowice 32 13 7 12 37-35 46 +2.

8. Zagłębie Sosnowiec 32 14 4 14 48-51 46 -3.

9. Sandecja Nowy Sącz 32 12 8 12 48-40 44 +8.

10. Wigry Suwałki 32 11 8 13 39-34 41 +5.

11. Stomil Olsztyn 32 10 11 11 32-41 41 -9.

12. Olimpia Grudziądz 32 10 9 13 35-39 39 -4.

13. Chojniczanka Chojnice 31 11 6 14 37-43 39 -6.

14. Pogoń Siedlce 32 10 8 14 30-44 38 -14.

15. MKS Kluczbork 32 10 8 14 36-52 38 -16.

16. PGE GKS Bełchatów 32 9 8 15 29-37 35 -8.

17. Rozwój Katowice 32 10 2 20 33-54 32 -21.

18. Dolcan Ząbki 32 8 6 18 37-61 30 -24.

*W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze.